Notowania

mugabe
30.07.2013 19:17

Wybory prezydenckie w Zimbabwe. Mugabe: Odejdę, gdy przegram

Prezydent Zimbabwe Robert Mugabe ocenił, że jego szanse na wygraną są tak wysokie jak w roku 1980, gdy kraj ogłosił niepodległość.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tech. Sgt. Jeremy Lock (USAF)/<br>public domain/<br>dodmedia.osd.mil)

89-letni prezydent Zimbabwe Robert Mugabe, pozostający u władzy od 33 lat, zapowiedział, że wycofa się, jeśli jutro przegra wybory prezydenckie.

_ To normalna sprawa. Jeśli bierze się udział w rywalizacji wyborczej, są tylko dwie możliwości: wygrana lub przegrana. Jeśli przegrasz, trzeba odejść, a jeśli wygrasz, to przegrani muszą ustąpić _ - mówił w wystąpieniu telewizyjnym na żywo.

Ocenił, że jego szanse na wygraną są tak wysokie jak w roku 1980, gdy kraj ogłosił niepodległość.

Mugabe dodał też, że _ nie przewiduje _, by kolejny raz doszło do kohabitacji z jego rywalem wyborczym Morganem Tsvangiraiem, z którym dzieli władzę od czterech lat. _ Nie sądzę, byśmy mieli taki sam rezultat (jak w 2008 roku). Uważam, że tym razem będziemy mieli bezsporny wynik _ - podkreślił.

W 2008 roku Tsvangirai uzyskał w wyborach prezydenckich oficjalnie 48 proc. głosów przed Mugabem - z rezultatem 43 proc. Zwolennicy szefa państwa rozpętali wówczas pogromy jego przeciwników, w wyniku których zginęło ok. 200 ludzi. Natomiast przed drugą turą wyborów Tsvangirai zrezygnował z udziału, oddając prezydenturę walkowerem; na mocy kompromisu został następnie premierem.

Partia Tsvangiraia skrytykowała fałszerstwa na listach wyborczych, które upubliczniono dopiero we wtorek rano, mniej niż 24 godziny przed głosowaniem.

W Zimbabwe rządzi koalicja prezydenckiego Afrykańskiego Narodowego Związku Zimbabwe - Frontu Patriotycznego (ZANU-PF) i formalnie opozycyjnego Ruchu na rzecz Zmian Demokratycznych (MDC).

Robert Mugabe, były bohater i przywódca walki o wyzwolenie kraju z kolonializmu, przez lata swej władzy uzyskał opinię najbardziej skorumpowanego afrykańskiego tyrana, który zbił fortunę na sprzedaży diamentów wydobywanych w Zimbabwe. W 1980 r. objął władzę jako premier, a od 1987 r. jest prezydentem.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent: Jedynym wyjściem są wybory Bułgarski prezydent Rosen Plewnelijew opowiedział się za przyspieszonymi wyborami do parlamentu.
Zaskakujące wyniki wyborów prezydenckich Eksperci przewidywali, że prezydentem zostanie któryś z pięciu konserwatywnych kandydatów, całkowicie podporządkowanych ajatollahom, którzy tak naprawdę rządzą Iranem.Wybory wygrał tymczasem...
Wybory w Wenezueli. Będą protesty? Państwowa Komisja Wyborcza zakończyła kontrolę głosów oddanych w wyborach prezydenckich i potwierdziła oficjalny wynik głosowania.
Tagi: mugabe, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz