Notowania

wybory samorządowe 2014
26.08.2014 06:51

Wybory samorządowe. Listy PO do opolskiego sejmiku

Andrzej Sałacki był trenerem i kierownikiem ekipy Polskiej Kadry Olimpijskiej w dyscyplinie ujeżdżenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ADAM STEPIEN/REPORTER)

Trener jeździectwa, wcześniej utytułowany zawodnik Andrzej Sałacki i prezes siatkarskiego klubu Zaksa Kędzierzyn-Koźle Sabina Nowosielska znajdą się na listach PO do opolskiego sejmiku. Ich kandydatury zatwierdził zarząd opolskiej PO.

O tym, że Sałacki i Nowosielska znajdą się na listach PO do sejmiku w jesiennych wyborach samorządowych powiedział szef Platformy Obywatelskiej w regionie poseł Leszek Korzeniowski. _ - To bardzo znane postaci, uznani fachowcy, cieszy nas, że zdecydowali się startować z list PO _ - ocenił.

Sałacki jest założycielem i menedżerem Ludowego Klubu Jeździeckiego Lewada, trenerem i działaczem jeździectwa. Był trenerem i kierownikiem ekipy Polskiej Kadry Olimpijskiej w dyscyplinie ujeżdżenia podczas igrzysk w Londynie; wcześniej zdobywcą 12 medali Mistrzostw Polski w ujeżdżeniu i pierwszym polskim finalistą Pucharu Świata w tej dyscyplinie. Był też jedynym Polakiem, który dał pokaz ujeżdżenia konia bez ogłowia przed królową brytyjską Elżbietą II.

Nowosielska z kolei była wiceprezesem spółki akcyjnej ZAK S.A., a od 2012 roku jest prezesem siatkarskiej Zaksy Kędzierzyn-Koźle. _ - W biznesie już nie jestem, więc czasu mam więcej, a energii aż za dużo. Dlatego zdecydowałam się na start _ - wyjaśniła, żartując, Nowosielska i zapewniła, że doświadczenia menadżerskie oraz wykształcenie z pewnością będą jej dużym atutem w samorządowej pracy.

Sałacki zapewnił, że start w wyborach i zajęcia związane z pełnieniem funkcji radnego sejmiku nie odciągną go od jeździectwa. Nie krył też, że właśnie na rzecz tego sportu, środowiska i okręgu, z którego będzie startował (pow. kędzierzyńsko-kozielski i strzelecki) chciałby działać w samorządzie. _ - A że w grupie można więcej to postanowiłem wystartować w tych wyborach _ - powiedział.

Korzeniowski dodał, że jedynkami na listach PO do sejmiku będą m.in. marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła; przewodniczący sejmiku woj. opolskiego Bogusław Wierdak i burmistrz Prudnika Franciszek Fejdych. Z list PO do sejmiku wystartuje także żona wojewody opolskiego, radna miejska w Namysłowie Jolanta Wilczyńska.

W samorządowych zmaganiach nie wystartuje natomiast były wieloletni marszałek woj. opolskiego Józef Sebesta. Jak podał Korzeniowski, ze względu na stan zdrowia.

Nie wiadomo wciąż kto będzie numerem jeden w okręgu obejmującym powiat opolski. Wśród kandydatów do najwyższych miejsc na liście są obecny prezydent Opola Ryszard Zembaczyński, radna sejmiku Elżbieta Kurek, wicemarszałek Tomasz Kostuś, członkini zarządu woj. opolskiego Barbara Kamińska oraz radny sejmiku, współtwórca Opolskiego Festiwalu Skoków, olimpijczyk Janusz Trzepizur.

Szef regionalnego sztabu wyborczego PO Szymon Ogłaza zaznaczył, że podczas poniedziałkowego spotkania zarządu opolskiej PO przedstawiono, omówiono i zaakceptowano wszystkie kandydatury. _ - Nie zatwierdzono natomiast jeszcze miejsc na listach. Ma to nastąpić podczas kolejnego spotkania zarządu, 1 września _ - dodał Ogłaza. Ostateczne listy mają zostać zatwierdzone przez radę regionu PO 8 września.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Czytaj więcej w Money.pl
Oni powalczą o fotel prezydenta Wrocławia _ - Głosy oddane na naszych kandydatów są bardzo ważną informacją dla obecnej władzy, że obywatele mają dosyć tego systemu _ - powiedział Korwin-Mikke.
PSL w koalicji z PiS i SLD? Po wyborach Wiceszef Rady Stanisław Żelichowski podkreślił, że PO i PSL, które tworzą koalicje w wielu sejmikach wojewódzkich, powinny ustalić, czy zależy im na utrzymaniu władzy.
Poroszenko rozwiązał ukraiński parlament _ - Prezydent rozwiązał Radę Najwyższą, ponieważ "jest to jedyna prawidłowa i odpowiedzialna decyzja" _ - poinformował rzecznik prezydenta Swiatosław Cehołko.
Tagi: wybory samorządowe 2014, wybory, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz