Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory w Grecji. Media chwalą Greków i czekają na ruch Niemiec

0
Podziel się:

Zwycięstwo konserwatystów stwarza szanse na opanowanie kryzysu - uważają zgodnie europejskie media.

Wybory w Grecji. Media chwalą Greków i czekają na ruch Niemiec
(AP/Fotolink/East News)

Europejska prasa zareagowała pozytywnie na wyniki wyborów w Grecji, oceniając, że zwycięstwo konserwatystów Antonisa Samarasa stwarza szanse na opanowanie kryzysu. Komentatorzy zgodni są co do tego, że przyszłość Grecji znajduje się w rękach Niemiec.

Aktualizacja: 12.00

Brytyjski _ The Times _ pisze dzisiaj, że chociaż Grekom udało się we wczorajszym głosowaniu uniknąć politycznej blokady, to nadal nie wiadomo, czy na dłuższą metę ich kraj pozostanie w strefie euro. _ - Wybory odbyły się co prawda w Grecji, jednak o przyszłości kraju zadecydują Niemcy _ - ocenia komentator konserwatywnej gazety, zwracając uwagę, że niepewność co do rzeczywistych zamiarów Berlina stanowi poważne obciążenie dla europejskiej gospodarki.

Program oszczędnościowy kanclerz Angeli Merkel nie tylko nie poprawił sytuacji, ale często wręcz ją pogorszył - czytamy. _ - Grecy zagłosowali, teraz ruch należy do pani Merkel, która powinna zabrać się za współkształtowanie sytuacji po wyborach _ - czytamy w _ The Times _.

O decydującej roli Niemiec w greckim kryzysie pisze także włoska _ La Repubblica _. _ - Niemcom trudno będzie teraz mówić nadal tylko _ Nie _ _ - wyrokuje komentator. Największe niebezpieczeństwo włoska gazeta upatruje w przekonaniu niemieckich elit, że _ najgorsze jest już za nami i że jest jeszcze dużo czasu _. 28 czerwca podczas szczytu UE zadaniem innych przywódców UE będzie uświadomienie Angeli Merkel, że nie ma już czasu. _ - Nie będzie to łatwe, jednak na porażkę nie można sobie pozwolić _ - komentuje _ La Repubblica _.

Szwedzki _ Aftonbladet _ opowiada się za renegocjacją warunków pomocy dla Grecji, pisząc, że jest to _ w interesie całej Europy _. _ - Przyszły rząd będzie miał ograniczone pole manewru i słaby mandat. Dopóki Europa, a przede wszystkim Angela Merkel, broni dotychczasowej polityki, tak długo grecki rząd nie będzie w stanie rozwiązać problemów _.

Słowacki _ Sme _ pisze z uznaniem, że Grecy zrozumieli, iż mogą udając obrażonych wybrać ekstremistów z lewa i prawa, ale ich długi pozostaną nadal nieuregulowane. _ - Gdy w maju potraktowali głosowanie jako protest, rynki i turyści odwrócili się od nich _ - czytamy w gazecie. _ Sme _ dodaje, że także Europa nauczyła się czegoś z tego kryzysu. _ - Oszczędzanie jest konieczne, ale ten, kogo dociska się do ściany, zaczyna kopać _.

Belgijski _ De Standaard _ ocenia sceptycznie sytuację Grecji, która zdaniem komentatora ma jedynie wybór między _ podporządkowaniem się a finansowym upadkiem _. _ Szkody są poważniejsze niż zaprzepaszczone miliardy. Idea integracji Europy została fatalnie pogrzebana _ - pisze belgijski komentator, dodając: _ Wspólnota losów, którą mozolnie krok po kroku budowano, wydaje się dziś być li tylko fasadą _.

Sprawę Grecji opisuje także _ New York Times _. W tekście zatytułowanym _ Grecja jako ofiara _ amerykański dziennik tłumaczy, że _ źródeł katastrofy należy szukać dalej na północy, w Brukseli, Frankfurcie i Berlinie, gdzie stworzono głęboko i być może nieodwracalnie wadliwy system monetarny _ i że _ rozwiązanie kryzysu, jeśli takie jest, będzie musiało nadejść właśnie stamtąd _.

W swoim artykule Paul Krugman wylicza, że faktycznie _ w Grecji jest dużo przypadków korupcji oraz uchylania się od płacenia podatków _, a produktywność greckiej siły roboczej jest niska jak na europejskie standardy, ok. 25 proc. poniżej średniej w UE.

_ - Z drugiej strony - _ zastrzega _ - wiele rzeczy, które słyszeliście o Grecji, jest po prostu nieprawdziwych _. _ Grecy nie są leniwi, przeciwnie - pracują dłużej niż prawie każdy w Europie, a na pewno dłużej niż Niemcy. Grecja nie jest też niekontrolowanym państwem opiekuńczym, jak lubią twierdzić konserwatyści. Nakłady na cele społeczne (...) są znacznie niższe niż, powiedzmy, w Szwecji, czy Niemczech - krajach, które do tej pory całkiem nieźle poradziły sobie z kryzysem _ - pisze Krugman.

Komentator zastanawia się, w jaki sposób Grecja wpadła w takie tarapaty i od razu odpowiada: _ obwinić za to trzeba euro _.

_ - Piętnaście lat temu Grecja nie była rajem, lecz nie była również w kryzysie. Bezrobocie było duże, lecz nie katastrofalne; kraj mniej lub bardziej radził sobie na światowych rynkach, zarabiając wystarczająco dużo z eksportu, turystyki, żeglugi i innych źródeł, aby mniej lub więcej płacić za swój import _ - pisze _ NYT _.

Według Krugmana _ straszna rzecz stała się, gdy Grecja przyłączyła się do strefy euro _. _ Ludzie zaczęli wierzyć, że jest to bezpieczne miejsce do inwestowania. Pieniądze z zagranicy napłynęły do Grecji, co w części, nie w całości, pozwoliło na sfinansowanie deficytu rządowego, nastąpiło ożywienie gospodarcze, wzrosła inflacja i Grecja stawała się coraz bardziej niekonkurencyjna. Grecy roztrwonili sporo, jeśli nie większość pieniędzy, które do nich napłynęły, lecz tak postąpił każdy, kto został złapany w bańkę euro _ - tłumaczy.

Komentator _ NYT _ uważa, że problem tkwi w tym, że strefa euro nie posiada tak jak _ strefa dolara _ - znana również jako Stany Zjednoczone Ameryki - silnego rządu centralnego, który mógłby automatycznie dofinansować państwa znajdujące się w tarapatach.

_ - Grecja, chociaż nie bez grzechu, jest w kłopotach z powodu arogancji europejskich polityków, głównie z krajów bogatszych, którzy wmawiali sobie, że wspólna waluta może funkcjonować bez wspólnego rządu _ - podkreśla Krugman.

Według niego niedzielne wybory parlamentarne w Grecji nie przyniosą rozwiązania.

Krugaman uważa, że _ jedynym sposobem na uratowanie strefy euro mogłaby być sytuacja, gdyby Niemcy i Europejski Bank Centralny zdali sobie sprawę, że to oni muszą zmienić swoje zachowanie wydając więcej i akceptując - tak! - większą inflację _. _ Jeśli nie - zaznacza Krugman - Grecja zostanie zapamiętana w historii jako ofiara nieposkromionej pychy innych _.

Czytaj więcej w Money.pl
Spadek obrotów w turystyce. Winne media? Hotelarze przekonują, że spadek obrotów to wynik światowych mediów, które lubią pokazywać tylko strajki i zamieszki w Grecji.
Zobacz wybory w Grecji okiem satyryków Panujące w kraju nastroje najlepiej oddają publikowane we wszystkich największych dziennikach rysunki.
Już stawiają warunki. _ Koalicji nie będzie _ - _ Odwołanie pożyczek finansowych udzielanych Grecji na obecnych warunkach jest jedyną właściwą akcją. Od dziś wrócimy do walki, aby osiągnąć ten cel. _
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)