Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory w Grecji wyłonią nowy rząd? Ważny polityk obiecuje

0
Podziel się:

Szef Nowej Demokracji Antonis Samaras uważa, że zmiany w Europie stwarzają Grecji okazję do renegocjowania planu oszczędności

Wybory w Grecji wyłonią nowy rząd? Ważny polityk obiecuje
(ARKNTINA/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Szef greckiej konserwatywnej Nowej Demokracji Antonis Samaras uważa, że zmiany w Europie stwarzają Grecji okazję do renegocjowania planu oszczędności narzuconego przez UE i MFW, gdy jego partia wygra niedzielne wybory parlamentarne.

_ - Sądzę, że możemy wygrać na tym, że Europa się zmienia _ - powiedział Samaras na konferencji prasowej, odnosząc się do sytuacji, gdy Hiszpania prosi o pomoc ekonomiczną, a we Francji rządy objęła lewica.

_ - To daje Grecji większe możliwości renegocjowania planu oszczędności _ - dodał Samaras, którego ugrupowanie ma w sondażach podobne szanse na zwycięstwo w wyborach 17 czerwca, co całkowicie przeciwna oszczędnościom Koalicja Radykalnej Lewicy SYRIZA.

61-letni lider konserwatystów, w przeciwieństwie do swego lewicowego konkurenta, 37-letniego Aleksa Ciprasa, przedstawia się jako gwarant _ utrzymania Grecji w strefie euro _, co - jak zaznaczył - jest jedyną opcją zapewnienia stabilizacji w kraju i uniknięcia katastrofy. _ - W Europie istnieją siły, które chcą, aby Grecja stała się czarną owcą, która opuści stado i zostanie zjedzona przez wilki _ - dodał.

Samaras podkreślił, że _ stawka w tych wyborach jest jasna i prosta: euro lub drachma, rząd koalicyjny lub brak rządu _. Po raz kolejny przypomniał, że w sytuacji, gdy Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy domagają się od Grecji dotrzymania oszczędnościowych zobowiązań, będzie optować za wydłużeniem terminu uzdrowienia budżetu.

_ - Cięcia 11,6 mld euro, przewidziane w planie oszczędnościowym do 2014 roku, powinny być rozłożone na cztery lata, do 2016 roku _ - ocenił. Podkreślił też, że _ nie potrzeba dalszych redukcji płac lub nowych podatków z powodu głębokiej recesji _.

Samaras, który w przypadku zwycięstwa nie będzie miał absolutnej większości w parlamencie, opowiada się za utworzeniem _ rządu ocalenia narodowego bez żadnych wykluczeń _.

_ - Zrobimy wszystko, aby nazajutrz po wyborach powstał rząd _ - powiedział szef Nowej Demokracji, przypominając, że Grecy byli przeciwni kolejnym wyborom w ciągu dwóch miesięcy, po fiasku rozmów o rządzie po wyborach z 6 maja.

_ - Za żadną cenę nie powinniśmy mieć nowych wyborów, będziemy współpracować z każdym, kto chce utrzymania euro i poprawy planu oszczędności w celu większego wzrostu _ - podkreślił Samaras.

Czytaj więcej w Money.pl
Szefowa MFW: Bardziej obchodzą mnie dzieci w Afryce niż Grecja Christine Lagarde straciła cierpliwość. Dla Aten nadszedł czas spłaty długów.
Specjalna grupa opracowuje plan wyjścia Grecji ze strefy euro Tak pisze dziś niemiecka prasa. Ministerstwo Finansów w Atenach odpowiada ostro.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)