Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory w Niemczech. Kandydat SPD zmniejszył dystans do Merkel

0
Podziel się:

Z opublikowanego dziś sondażu instytutu Emnid wynika, że poparcie dla SPD wzrosło w ciągu tygodnia o dwa punkty procentowe do 25 proc. - podał dziś Bild am Sonntag.

Wybory w Niemczech. Kandydat SPD zmniejszył dystans do Merkel
(World Economic Forum/CC/Flickr)
bEsrzTBx

Dwa tygodnie przed wyborami do Bundestagu kandydat SPD na kanclerza Niemiec Peer Steinbrueck zmniejszył dystans dzielący go i jego partię do rządzących krajem chrześcijańskich demokratów kanclerz Angeli Merkel - podał dziś Bild am Sonntag.

Z opublikowanego dziś sondażu instytutu Emnid wynika, że poparcie dla SPD wzrosło w ciągu tygodnia o dwa punkty procentowe do 25 proc. Na obie partie chadeckie CDU/CSU chce natomiast głosować 40 proc. wyborców, o jeden punkt więcej niż tydzień temu.

Poparcie dla samego Steinbruecka skoczyło aż o siedem punktów do poziomu 35 proc., co jest jego najlepszym wynikiem od ubiegłorocznej nominacji na kandydata SPD do fotela kanclerskiego - czytamy w _ Bild am Sonntag _. W bezpośredniej konfrontacji obu rywali Merkel utrzymuje jednak nadal zdecydowaną przewagę. 50 proc. (o 2 proc. mniej niż przed tygodniem) uczestników ankiety chciałoby, by po wyborach 22 września pozostała szefową rządu.

bEsrzTBz

Sondaż został przeprowadzony po dobrym występie Steinbruecka w telewizyjnym pojedynku z Merkel w zeszłą niedzielę.

Koalicja rządowa CDU/CSU-FDP (45 proc.) zachowuje przewagę nad sojuszem partii opozycyjnych SPD-Zieloni z poparciem 36 proc. W przypadku rozszerzenia sojuszu o Lewicę, popieraną przez 9 proc. ankietowanych, szanse obu bloków wyrównują się, jednak socjaldemokraci i Zieloni wykluczają koalicję z postkomunistami, uważając, że przeszkodę nie do przezwyciężenia stanowi ich polityka zagraniczna, przede wszystkim postulat wyjścia z NATO.

Sztab wyborczy CDU obawia się, że dobre wyniki w sondażach mogą uśpić wyborców partii chadeckich, co może spowodować, że wielu z nich w dniu wyborów pozostanie w domu. By zmobilizować wyborców, Merkel i inni politycy CDU ostrzegają przy każdej okazji przed koalicją SPD i Zielonych z Lewicą. Ich zdaniem dementowanie przez socjaldemokratów informacji o powyborczym sojuszu jest jedynie wybiegiem taktycznym.

_ Kto sądzi, że i tak pozostanę kanclerzem, może obudzić się rankiem po wyborach w kraju z rządem czerwono-czerwono-zielonym (SPD-Lewica-Zieloni) _ - powtarza Merkel na każdym wiecu wyborczym. _ Ważny jest każdy głos, ponieważ wyniki wyborów będą bardzo wyrównane _ - powtarza pani kanclerz.

bEsrzTBF
Czytaj więcej w Money.pl
Wybory w Niemczech. Znamy już zwycięzców Zarówno Lewica, jak i Partia Piratów nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego i nie wejdą do parlamentu.
Niemcy nie chcą uchodźców z Syrii i Egiptu Antyimigranckie nastroje podsyca prawica, próbując zbić na tym polityczny kapitał.
Te obietnice mogą kosztować 30 mld euro Rządzące w Niemczech partie chadeckie CDU i CSU przyjęły, trzy miesiące przed wyborami do Bundestagu, program wyborczy.
bEsrzTCa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)