Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory w Niemczech. Merkel zmuszona do koalicji z SPD lub Zielonymi

0
Podziel się

Merkel zmuszona jest zawarcia koalicji z SPD lub Zielonymi

Wybory w Niemczech. Merkel zmuszona do koalicji z SPD lub Zielonymi
(Anna Anagnostopulu/Money.pl)
bDJYHJAR

W sondażu opublikowanym w poniedziałek przez telewizję publiczną ARD 64 proc. Niemców uznało, że utworzenie po wyborach parlamentarnych rządu przez dwa największe ugrupowania, partie chadeckie CDU i CSU oraz SPD, byłoby najlepszym rozwiązaniem dla kraju.

Możliwą także koalicję chadeków i partii Zieloni poparło 32 proc. ankietowanych. Centrowo-lewicowa koalicja trzech partii opozycyjnych SPD, Zielonych i Lewicy cieszy się natomiast poparciem tylko 25 proc. uczestników sondażu przeprowadzonego na zlecenie ARD przez instytut Infratest dimap.

CDU kanclerz Angeli Merkel i jej bawarski partner CSU zdecydowanie wygrały wybory do Bundestagu uzyskując 41,5 proc. głosów. Ich dotychczasowy koalicjant, liberalna FDP, nie wszedł do parlamentu, dlatego Merkel zmuszona jest do zawarcia koalicji z SPD lub Zielonymi.

bDJYHJAT

Szefowa rządu podjęła już pierwszą próbę kontaktu z socjaldemokratami, jednak największa partia opozycyjna (25,7 proc.) nie wykazała zainteresowania rozmowami do czasu posiedzenia konwentu w najbliższy piątek.

W sondażu ARD, 51 proc. uczestników wyraziło opinię, że SPD powinna podjąć współpracę z chadekami. 39 proc. uznało natomiast, że socjaldemokraci powinni pozostać w opozycji. W SPD zdania na ten temat są podzielone. Część partii uważa, że jako mniejszy koalicjant, SPD nie zdoła przeforsować w rządzie swoich propozycji i straci na współpracy. Inni działacze uważają, że udział w rządzie jest lepszy od pozostania przez kolejne cztery lata w opozycji.

Źródło: Money.pl

bDJYHJAZ

Rząd CDU/CSU-SPD istniał w latach 2005-2009 i był dobrze oceniany przez media i mieszkańców Niemiec, szczególnie za skuteczną walkę ze skutkami światowego kryzysu finansowego. Po czterech latach wspólnych rządów, w wyborach w 2009 roku socjaldemokraci uzyskali najgorszy wynik w powojennej historii RFN - 23 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Dlaczego Niemcy kochają Merkel? Poseł Marek Krząkała zdradza tajemnicę popularności kanclerz Niemiec.
Polityk niemieckiej opozycji dla Money.pl: Angela Merkel zapłaci wysoką cenę - Niemcy mają już sporą niechęć do neoliberalnej polityki - mówi poseł SPD, drugiej siły w Bundestagu.
Analiza Money.pl: Angela Merkel nie będzie rządzić samodzielnie W relacji z Berlina przeczytaj o politycznych targach po wyborach do Bundestagu.
bDJYHJBu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)