Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory w Rosji. Protesty niczego nie zmienią

0
Podziel się

Wczorajsze głosowanie w Rosji nie zdominowało serwisów informacyjnych w USA.

Wybory w Rosji. Protesty niczego nie zmienią
(AP/FOTOLINK/East News)
bDZhLIBN

Eksperci w USA podkreślają, że zwycięstwo Władimira Putina w wyborach prezydenckich w Rosji było z góry wiadome i przewidują, że zapowiadane przez opozycję protesty niczego nie zmienią. Niektórzy oczekują jednak, że Putin może próbować ograniczonych reform._ _

_ - 60-procentowa wygrana Putina nie jest niespodzianką. Mogło dojść do przypadków fałszowania wyników, ale myślę, że generalnie wybory były uczciwe, choć oczywiście Putin nie dopuścił do kandydowania najgroźniejszych rywali, jak (Grigorij) Jawliński _ - uważa emerytowany profesor historii Rosji na Uniwersytecie Harvarda Richard Pipes.

_ - Po wyborach mogą być demonstracje protestu, ale nic wielkiego się nie zdarzy, nie dojdzie do rozlewu krwi. Putin jest dość sprytny, by upuszczać akurat tyle pary z kotła, dać ludziom akurat tyle wolności, aby nie zagroziło to jego władzy _ - ocenił Pipes.

bDZhLIBP

Profesor uważa, że demokracja w zachodnim stylu nie ma na razie szans w Rosji, gdyż Rosjanie kojarzą ją głównie z chaosem. Nie zgadza się z opiniami, że złe wyniki partii rządzącej _ Jedna Rosja _ w zeszłorocznych wyborach do Dumy i późniejsze masowe demonstracje są sygnałem znacznego spadku popularności Putina.

_ - Być może 20 procent Rosjan jest naprawdę przeciwko Putinowi. Większość nie chce demokracji, boi się jej, gdyż utożsamia ją z bałaganem i brakiem bezpieczeństwa. Putin o tym wie. Ma przytłaczające poparcie na prowincji, poza Moskwą i Petersburgiem _ - powiedział Pipes.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/25/m206361.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/walesa;o;putinie;wygral;ten;ktorego;znamy,64,0,1038144.html) *Wałęsa dla Money.pl: To dobrze, że Putin znowu wygrał * Lech Wałęsa przyznaje w rozmowie z Money.pl, że kiepskie relacje Polski z Rosją to także jego wina. Ocenę wyborów podziela ekspert z Uniwersytetu Georgetown i Rady Stosunków Międzynarodowych (CFR), Charles Kupchan, ale przewiduje, że zwycięski Putin będzie próbował reform.

_ - W najbliższym czasie nie będziemy świadkami większych zmian w Rosji. Demonstracje są ważne, ale nie zakrojone na szeroką skalę, by zachwiać władzą Putina. Możliwe są roszady personalne, ale nie zmiana polityki. Na dłuższą metę Putin postara się jednak wciągnąć opozycję do współpracy. Dominować będzie ciągłość, ale nastąpią też kroki w kierunku pewnej liberalizacji. Może dojdzie do rozluźnienia restrykcji na media i poszerzenia przez Putina jego kręgu władzy _ - stwierdził Kupchan.

bDZhLIBV

Uważa on, że Kreml będzie najprędzej próbował reform ekonomicznych, które dałyby większą swobodę biznesowi. Zwraca przy tym uwagę, że hamulcem będą tu wysokie ceny ropy naftowej. _ - Wzrost cen ropy sprzyja kontynuowaniu polityki polegania w gospodarce na sprzedaży surowców. Nie pomaga to w tworzeniu ekonomicznych podstaw bardziej liberalnego społeczeństwa _ - zauważył ekspert.

Wybory w Rosji nie przykuwały wczoraj głównej uwagi mediów amerykańskich. W telewizji dominowały doniesienia o przygotowaniach do dzisiejszego spotkania prezydenta Baracka Obamy z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu, przemówieniu amerykańskiego prezydenta w AIPAC (główna organizacja lobby izraelskiego w USA) oraz z kampanii przed jutrzejszymi prawyborami Republikanów.

W pierwszych relacjach po głosowaniu w Rosji amerykańska prasa podkreślała, że wynik był do przewidzenia. Informowano też o zapowiedziach opozycji, że będzie protestować.

Czytaj więcej o wyborach prezydenckich w Rosji
"Putin to złodziej". On przepowiada mu klęskę Tak uważa były wicepremier i minister prywatyzacji Alfred Koch. Jego analizę na swojej stronie internetowej publikuje radio Echo Moskwy.
Apeluje do Putina: "Wołodia, możesz jeszcze..." List byłego magnata naftowego, przemysłowego, medialnego i bankowego opublikowało na swojej stronie internetowej radio Echo Moskwy.
Rozebrały się i chciały ukraść urnę. Bo Putin... Trzy młode kobiety wbiegły do lokalu wyborczego wkrótce po tym, jak opuścił go Putin.
bDZhLICq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)