Notowania

prawybory w usa
25.04.2012 07:47

Wybory w USA. Mitt Romney wygłosił "prezydenckie" przemówienie

- Lepsza Ameryka zaczyna się dziś wieczorem. To początek końca rozczarowań rządami Obamy - powiedział Romney.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Zgodne z oczekiwaniami, były gubernator Massachusetts z łatwością wygrał wczoraj prawybory republikańskie we wszystkich pięciu stanach, gdzie tego dnia głosowano: w Nowym Jorku, Pensylwanii, Connecticut, Delaware i Rhode Island.

Zwycięstwami tymi - jak je skomentowały główne sieci telewizyjne - Romney praktycznie przypieczętował swoją ostateczną wygraną w wyścigu do nominacji prezydenckiej w Partii Republikańskiej (GOP).

Były przewodniczący Izby Reprezentantów Newt Gingrich, który w cichości liczył na sukces w Delaware, gdzie prowadził intensywną kampanię o głosy, uległ Romneyowi w tym stanie o prawie 30 punktów procentowych.

Popierany od początku przez kierownictwo GOP Romney zebrał już do wtorkowych prawyborów prawie 700 delegatów na partyjną konwencję przedwyborczą, która nominuje kandydata. Po prawyborach w pięciu stanach będzie ich miał dodatkowo jeszcze około 150-170.

Zobacz wystąpienie Mitta Romneya:

Do zdobycia nominacji potrzeba minimum 1144 delegatów. Przydziela się ich poszczególnym kandydatom na podstawie wyników głosowań w stanach, przeważnie na zasadzie proporcjonalnej.

Po obliczeniu głosów we wtorek Romney wygłosił przemówienie w New Hampshire do swoich zwolenników, komentowane jako _ prezydenckie . Poświęcił go niemal w całości krytyce prezydenta Baracka Obamy i obiecał, że jeśli wygra wybory w listopadzie, postawi na nogi gospodarkę amerykańską. - Lepsza Ameryka zaczyna się dziś wieczorem. To początek końca rozczarowań rządami Obamy _ - powiedział.

Oczekuje się, że po porażce we wtorkowych prawyborach z dalszej rywalizacji wycofa się Newt Gingrich, który sugerował to wcześniej w wywiadzie telewizyjnym. O nominację walczy jeszcze także kongresman z Teksasu Ron Paul.

Czytaj więcej w Money.pl
Romney dogonił Obamę. W tym jest lepszy Wyborcy pokładają w nim większe nadzieje na poprawę gospodarki niż w urzędującym prezydencie. Ale Obamę bardziej lubią.
Niewielka wyspa zdecyduje o losach USA? Ma już za sobą 518 delegatów.
On wie, czego chcą wyborcy. Wygra? Mitt Romney uzyskał wczoraj około 37 procent głosów. To jego czwarte z rzędu zwycięstwo.
Tagi: prawybory w usa, mitt romney, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz