Notowania

wybory w usa
09.08.2012 21:22

Wybory w USA. Romney krytykuje Obamę za spoty

Mitt Romney ostro zaatakował prezydenta Obamę. Wypomniał mu m.in. jego przedwyborcze spoty telewizyjne, które - jak twierdzi - kłamliwie przedstawiają jego poglądy i programy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(J.B Nicholas/Splash News/EAST NEWS)

Prawdopodobny republikański kandydat do Białego Domu Mitt Romney (na zdj.) ostro zaatakował prezydenta Baracka Obamę w kampanii wyborczej. Wypomniał mu m.in. jego przedwyborcze spoty telewizyjne, które - jak twierdzi - kłamliwie przedstawiają jego poglądy i programy.

- _ Co się stało z jego kampanią "nadziei i zmiany"? _ - zapytał retorycznie Romney, nawiązując do haseł Obamy z 2008 roku, kiedy po raz pierwszy ubiegał się on o prezydenturę.

- _ Jego kampania i ludzie, którzy z nim współpracują, koncentrują się niemal wyłącznie na atakach personalnych _ - mówił kandydat Partii Republikańskiej (GOP) w porannym wywiadzie dla telewizji ABC.

Sam Romney nie pozostaje jednak dłużny rywalowi - w najnowszym spocie telewizyjnym oskarżył Obamę, że wydał _ wojnę religii _.

Ma się ona przejawiać w zarządzeniu administracji, że na mocy reformy ochrony zdrowia, uchwalonej z inicjatywy prezydenta, instytucje kierowane przez Kościoły mają obowiązek zapewniać zatrudnianym przez siebie kobietom zwrot kosztów antykoncepcji.

Religijni konserwatyści zaprotestowali przeciw temu zapisowi i zarzucili rządowi, że zmuszając np. szpitale prowadzone przez Kościoły do działań sprzecznych z nauką chrześcijańską, narusza ich wolność religii.

W przedwyborczym spocie Romney podkreśla swoje przywiązanie do religii i innych tradycyjnych wartości. Kandydat GOP wykorzystał tu m.in. swoją niedawną podróż do Polski - w spocie ukazane jest np. jego spotkanie z Lechem Wałęsą oraz postać papieża Jana Pawła II.

Tymczasem Obama w swojej kampanii kładzie nacisk na prawo kobiet do aborcji i swobodny dostęp do antykoncepcji.

Na spotkaniu z wyborcami w Denver w stanie Kolorado w środę prezydent wystąpił wspólnie z Sandrą Fluke, działaczką studencką z Waszyngtonu, która na przesłuchaniach w Kongresie mocno poparła rządową politykę w sprawie pokrywania kosztów zapobiegania ciąży.

Wcześniej sztab Romneya i jego zwolennicy na prawicy zaatakowali telewizyjne ogłoszenie sponsorowane przez demokratyczny komitet akcji politycznej Piorities USA Action, w którym sugeruje się, że kandydat Republikanów jest odpowiedzialny za śmierć kobiety chorej na raka.

W spocie jej mąż Joe Soptic opowiada, jak został zwolniony z pracy w przedsiębiorstwie przejętym przez firmę Bain Capital - którą w latach 90. kierował Romney - i stracił ubezpieczenie medyczne. Jego żona zachorowała potem na raka i umarła.

Soptic sugerował, że stało się to wskutek braku ubezpieczenia, ale komentatorzy wytknęli mu potem naciąganie faktów.

Okazało się między innymi, że jego żona zachorowała dopiero kilka lat po jego zwolnieniu z pracy, które zresztą nastąpiło już po odejściu Romneya ze stanowiska dyrektora Bain Capital.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama atakuje Romneya. Broń to podatki Barack Obama i Mitt Romney podróżują po kraju spotykając się z wyborcami.
Ostry atak Obamy. Przeciwnik winny śmierci? _ Nie sądzę, by Mitt Romney zdawał sobie sprawę, co zrobił ludziom. _
Romneya poprze nawet Brudny Harry - _ Teraz, bardziej niż kiedykolwiek przedtem potrzebujemy gubernatora Romneya. Zamierzam na niego głosować _- powiedział Eastwood.
Tagi: wybory w usa, Barack Obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz