Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory w Wenezueli. Duże szanse na zwycięstwo ma Radonski

0
Podziel się:

Uprawnionych do głosowania jest 19 mln obywateli. Lokale wyborcze otwarto o godz. 6 czasu lokalnego.

Wybory w Wenezueli. Duże szanse na zwycięstwo ma Radonski
(PAP/EPA/PRESIDENCY / HANDOUT)
bETGZhiZ

Wenezuelczycy wybierają dziś następcę Hugo Chaveza, który zmarł 5 marca br. Największe szanse na zwycięstwo mają: namaszczony przez niego kandydat partii rządzącej Nicolas Maduro (na zdj.) i centrysta z polskimi korzeniami Henrique Capriles Radonski.

Uprawnionych do głosowania jest 19 mln obywateli. Lokale wyborcze otwarto o godz. 6 czasu lokalnego (godz. 12.30 czasu polskiego). Głosowanie potrwa do godz. 18. czasu lokalnego (godz. 00.30 czasu polskiego). Wybory mogą jednak zostać przedłużone, jeśli w kolejkach wciąż będą chętni do głosowania.

Pierwszy wyniki poznamy w nocy z niedzieli na poniedziałek.

bETGZhjb

Według ostatnich sondaży do 6 proc. spadła przewaga Maduro, który jest kandydatem rządzącej Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli (PSUV), nad jego opozycyjnym przeciwnikiem Caprilesem Radonskim, który w poprzednich wyborach, w październiku 2012 roku, przegrał z Chavezem.

Capriles, 40-letni były gubernator stanu Miranda, uzyskał wówczas 45 proc. głosów, podczas gdy Chavez - 55 proc. (różnica wyniosła 1,8 miliona głosów). Tym razem jednak polaryzacja polityczna w Wenezueli znacznie się pogłębiła.

Za ponownym zwycięstwem zwolenników _ rewolucji boliwariańskiej _ i reform społeczno-gospodarczych, które Chavez nazwał _ socjalizmem XXI wieku _, przemawia niemal nieprzerwany ciąg zwycięstw w poprzednich wyborach w ciągu ostatnich 14 lat.

Wielką niewiadomą są jednak rzeczywiste zdolności przywódcze i zręczność polityczna 50-letniego Maduro. Cała kariera byłego kierowcy i lidera związkowego, który jako oddany przyboczny Chaveza doszedł do stanowiska szefa wenezuelskiej dyplomacji, a w końcu został przez niego, na łożu śmierci, wyznaczony na nowego przywódcę, przebiegała pod skrzydłami jego idola.

bETGZhjh

Capriles w toku swej kampanii wyborczej powtarzał, że Maduro, który mówi o sobie _ ja, syn Chaveza _, Chavezem jednak nie jest.

Do nowej próby wyborczej Capriles przystąpił z identycznym programem jak poprzednio: obiecywał, że dotychczasowe zdobycze socjalne chavizmu zostaną, ale on będzie znacznie skuteczniej zarządzał zasobami kraju i realizował programy taniego budownictwa mieszkaniowego, powszechnego nauczania czy opieki zdrowotnej, realizowane dotąd przez władzę centralną i władze prowincji.

Tym razem jednak Capriles i jego zwolennicy byli znacznie bardziej ofensywni, niż pół roku temu, atakując rząd za wysoką inflację i deficyt budżetowy. Podczas wieców wyborczych Capriles wyczytywał listy nieukończonych projektów budowy mostów, dróg i kolei.

Jak pisze agencja AP, Wenezuelczycy są zmęczeni regularnymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, słabą infrastrukturą, niedokończonymi projektami publicznymi, wysoką inflacją, brakiem żywności i leków oraz szalejącą przestępczością, która sprawiła, że kraj ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników zabójstw i porwań.

bETGZhji

Zwycięzca zostanie zaprzysiężony 19 kwietnia, w dniu, w którym upamiętniany jest początek walki o uniezależnienie się kraju od Hiszpanów w XIX wieku.

Ze względu na utrzymującą się, zwłaszcza w Caracas, agresywną przestępczość uliczną, lokale wyborcze w całym kraju są ochraniane ponad 141 tys. żołnierzy.

Czytaj więcej w Money.pl
Chavez jako ptaszek, geje i kobiety w portach Kampania przed zaplanowanymi na 14 kwietnia wyborami prezydenckimi w Wenezueli przybiera czasem dość niecodzienne formy.
"Chavez został otruty prez mroczne siły" Czy zmarły niedawno prezydent Hugo Chavez został "zarażony" chorobą nowotworową przez wrogie siły z zagranicy?
Podniesie płacę minimalną o 45 procent Podwyżka będzie realizowana etapami do końca roku. Na początek będzie to wzrost w maju o 20 proc.
bETGZhjC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)