Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory w Wenezueli. Putin pogratulował Maduro zwycięstwa

0
Podziel się

Gratulacje zwycięzcy wyborów prezydenckich w Wenezueli Nicolasowi Maduro złożył prezydent Rosji Władimir Putin.

Wybory w Wenezueli. Putin pogratulował Maduro zwycięstwa
(AP/FOTOLINK/East News)
bDBhVPhN

Gratulacje zwycięzcy wyborów prezydenckich w Wenezueli Nicolasowi Maduro złożył prezydent Rosji Władimir Putin. Wyraził on nadzieję, że Wenezuela będzie pod wodzą Maduro zacieśniać _ stosunki strategicznego partnerstwa z Rosją _.

Rosja jest gotowa do dalszego _ konstruktywnego dialogu _ z Wenezuelą w _ interesie obu krajów i narodów _ - dodaje komunikat Kremla.

Według wenezuelskiej Państwowej Komisji Wyborczej (CNE) 50-letni Maduro, kandydat rządzącej Zjednoczonej Partii Socjalistycznej, zdobył 50,66 proc. głosów. Jego rywal, 40-letni centrysta Henrique Capriles Radonski, uzyskał 49,07 proc. CNE podała, że Maduro zwyciężył różnicą ponad 234 tys. głosów.

bDBhVPhP

Radonski ogłosił jednak, że nie uznaje wyników głosowania. Domaga się ponownego przeliczenia wszystkich głosów.

Wybory prezydenckie odbyły się w następstwie śmierci w marcu dotychczasowego prezydenta Hugo Chaveza. Za jego rządów Wenezuela miała znakomite relacje z Rosją, wynikające z bardzo dobrych osobistych relacji Chaveza z rosyjskimi władzami.

Jednak media rosyjskie po śmierci Chaveza prognozowały, że kolejny przywódca, nawet jeśli zostanie nim Maduro, nie utrzyma _ ostentacyjnego antyamerykanizmu _, którym kierował się Chavez. Wyrażały też obawę, że zbliżenie z USA zmusi Caracas do odejścia od uprzywilejowanych relacji z Moskwą i w konsekwencji pozycja Rosji w Ameryce Łacińskiej osłabnie.

Maduro od 2006 roku był szefem wenezuelskiej dyplomacji oraz jednym z najbliższych doradców Chaveza.

bDBhVPhV
Czytaj więcej w Money.pl
Wybory w Wenezueli, będzie wojna? Nicolas Maduro świętuje zwycięstwo, a jego rywal z opozycji Henrique Capriles Radonski żąda ponownego przeliczenia głosów.
Czy Wenezuela spełni życzenie Chaveza? Chory na raka Chavez apelował do swoich sympatyków, aby w wyborach zagłosowali na ówczesnego wiceprezydenta Maduro. Życzenie to dla wielu stało się niemal świętym zobowiązaniem.
Starcie Putina z Merkel. To koniec przyjaźni Merkel całkowicie pozbyła się złudzeń dotyczących politycznego i społecznego rozwoju w Rosji.
bDBhVPiq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)