Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory we Francji. Socjaliści blisko zdobycia pełni władzy

0
Podziel się:

Nad Sekwaną zakończyła się pierwsza tura wyborów parlamentarnych. Za tydzień dogrywka.

Wybory we Francji. Socjaliści blisko zdobycia pełni władzy
(kprm.gov.pl)

Partia Socjalistyczna prezydenta Francois Hollande'a i jej sojusznicy są zwycięzcami niedzielnej pierwszej tury wyborów parlamentarnych we Francji i w drugiej turze za tydzień mają szanse uzyskać większość bezwzględną - wynika z szacunków powyborczych.

Według instytutu CSA socjaliści i sprzymierzeni z nimi Zieloni uzyskali ok. 40 proc. głosów.

Prawicowa Unia na rzecz Ruchu Ludowego byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego otrzymała ok. 35 proc.

Radykalna lewica, z którą Partia Socjalistyczna nie ma porozumienia rządowego, uzyskała ok. 7 proc. głosów, a skrajnie prawicowy Front Narodowy - 13,7 proc.

Oznacza to, że Partia Socjalistyczna może uzyskać w 577-osobowym Zgromadzeniu Narodowym od 275 do 315 miejsc, a Zieloni - od 12 do 18. Większość absolutna to 289 miejsc.

Według tych szacunków, prawica dysponowałaby 230-270 miejscami.

_ - Dzisiejszy wynik jest dobry, ale musimy pozostać w mobilizacji na drugą turę _ - skomentował rezultaty wpływowy socjalista, szef MSZ Laurent Fabius.

Jak odnotowuje agencja AFP, w przypadku Frontu Narodowego decydująca będzie druga tura, ponieważ ordynacja większościowa jest niekorzystna dla formacji radykalnych i sprzyja tworzeniu bloków wyborczych w dogrywce. Szefowa FN Marine Le Pen uzyskała w pierwszej turze wyborów prezydenckich 22 kwietnia zaskakująco dobry wynik 17,9 proc.

Jeśli kandydaci którejś z partii uzyskają w pierwszej turze ponad 50 proc. głosów, to zdobywają mandat i w tych okręgach nie ma drugiej rundy. Jeśli nie uzyskają takiego wyniku, tydzień później (17 czerwca) odbędzie się dogrywka i do udziału w niej przejdą kandydaci z co najmniej 12,5 proc. głosów.

To kolejne symboliczne zwycięstwo socjalistów po przejęciu kontroli nad Senatem w 2011 roku i wygranej Hollande'a w wyborach prezydenckich 6 maja br.

Frekwencja wyniosła w niedzielę mniej niż 60 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Podnieśli wiek emerytalny. Teraz chcą obniżyć Francuski rząd przedstawił swój program społeczny, obejmujący poważną zmianę, jaką jest obniżenie z powrotem wieku emerytalnego.
Tak Amerykanie tłumaczą porażkę Sarkozy'ego Po zwycięstwie lewicy we Francji i jej umocnieniu się w innych krajach europejskich komentatorzy w USA zastanawiają się, czy dojdzie do renegocjacji paktu fiskalnego w Unii Europejskiej.
Znany ekonomista o czekających nas zawirowaniach Prof. Marian Noga mówi o nowej filozofii w walce z kryzysem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)