Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory władz PiS. Antoni Macierewicz zostanie wiceprezesem?

0
Podziel się:

Wybory wiceprezesów i ścisłego kierownictwa partii to najważniejsze punkty Rady Politycznej PiS.

Wybory władz PiS. Antoni Macierewicz zostanie wiceprezesem?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wybór wiceprezesów i ścisłego kierownictwa partii, czyli Komitetu Politycznego - to najważniejsze punkty jutrzejszej Rady Politycznej PiS. Kandydatem na wiceprezesa będzie szef parlamentarnego zespołu do spraw zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz.

W Komitecie Politycznym pojawi się kilka nowych twarzy, ale jego skład nie ulegnie radykalnym zmianom.

Na posiedzeniu Rady będzie zgłoszona kandydatura Macierewicza - deklarują najważniejsi politycy w partii. Ich wypowiedzi wskazują, że nie będzie miał problemów z wyborem. _ - Jeżeli ktoś w PiS z obecnych polityków, oprócz tych, którzy są już wiceprezesami, powinien pełnić tę funkcję, jest to w mojej ocenie Macierewicz _ - ocenił szef Komitetu Wykonawczego Joachim Brudziński. _ - Jeżeli kandydatura Macierewicza będzie zgłoszona myślę, że będzie wybrany _ - powiedział Jarosław Zieliński.

Wiceprezesów partii jest obecnie troje: Mariusz Kamiński, Adam Lipiński oraz Beata Szydło. Wszyscy mają w sobotę ubiegać się o reelekcję. Zgłaszanie kandydatur wiceprezesów to kompetencja prezesa partii.

Do kompetencji Rady Politycznej należy wybór członków Komitetu Politycznego. Nie będzie w nim większych zmian. W partii była mowa o jego zawężeniu (obecnie zasiada w nim 29 osób). Jednak wygrała koncepcja zachowania status quo. Do Komitetu mają dołączyć szef łódzkich struktur PiS Marcin Mastalerek, poseł z Podkarpacia Stanisław Ożóg i Elżbieta Rafalska z okręgu zielonogórskiego.

_ - Komitet Polityczny poszerzony o kilka osób nadal nie jest dużym ciałem _ - przekonuje Zieliński. _ - Na Komitecie będą zapadać tylko decyzje wynikające ze statutu. Najważniejsze rzeczy w większym, niż dotychczas stopniu będą ustalane w nieformalnym, dużo węższym gronie. Zresztą już od dawna ten proces postępuje _ - powiedział prominentny polityk PiS.

Jednego ważnego polityka w nowym Komitecie zabraknie - dotychczasowego rzecznika PiS Adama Hofmana. Hofman poinformował w piątek, że zawiesza członkostwo w PiS i w klubie parlamentarnym partii do czasu wyjaśnienia sprawy jego oświadczenia majątkowego. Przestał też pełnić funkcję rzecznika.

Na Radzie może pojawić się dyskusja o tym, kto ma zastąpić Hofmana, ale ostateczne decyzje należą do Komitetu Politycznego, który w nowym składzie zbierze się najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu.

Jutrzejsza Rada ma też wybrać szefa Komitetu Wykonawczego. Ma nim pozostać Joachim Brudziński.

Politycy PiS omówią też sytuację przed wyborczym rokiem 2014 (odbędą się wybory samorządowe i do Parlamentu Europejskiego) oraz będą debatować o programie PiS, który ma być zaprezentowany podczas kongresu partii na początku roku.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)