Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybuch w kopalni na Syberii

0
Podziel się:

Eksplozja wstrząsnęła kopalnią węgla w Nowokuzniecku na Syberii. Jest co najmniej 97 ofiar.

Wybuch w kopalni na Syberii
(PAP/EPA)

Eksplozja wstrząsnęła kopalnią węgla w Nowokuzniecku na Syberii, w obwodzie kemerowskim. Co najmniej 75 górników nie żyje.

Do wybuchu doszło o godz. 10.19 czasu moskiewskiego (8.19 czasu polskiego), pod koniec roboczej zmiany. Pod ziemią znajdowało się wtedy 200 górników.

Wśród zabitych jest wicedyrektor kopalni, główny inżynier, szef służb technicznych, a także ekspert z Wielkiej Brytanii, któremu pokazywano działanie instalacji alarmowych pod ziemią.

Przyczyna wybuchu jest nieznana, choć prawdopodobnie doszło do eksplozji metanu.

W akcji ratowniczej, którą bezpośrednio kieruje gubernator obwodu kemerowskiego Aman Tulejew, uczestniczy 30 zastępów ratowników górniczych - łącznie 200 osób.

_ Na polecenie prezydenta Rosji Władimira Putina na miejsce przyleciał także minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Siergiej Szojgu, mający wielkie doświadczenie w prowadzeniu takich operacji ratowniczych. _

Trwa akcja ratownicza. Utrudnia ją duże zadymienie po wybuchu metanu.
Rozpoczęło się już śledztwo mające ustalić, czy nie zostały naruszone zasady prowadzenia prac górniczych. Podjęto już także decyzję o wsparciu finansowym dla rodzin ofiar. Mają one dostać po milionie rubli odszkodowania.

Zdaniem profesora Nikodema Szlązaka z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w rosyjskiej kopalni mogą być inne skały niż w polskich ale wydobywanie węgla odbywa się podobnie jak u nas i podobne jest zagrożenie metanowe.

Profesor Szlązak dodał, że kopalnia węgla kamiennego ma dużą ilość wyrobisk i nawet nowoczesne wyposażenie nie wyeliminuje groźby wybuchu.

Kopalnia, w której nastąpiła katastrofa, jest jedną z nowszych i lepiej wyposażonych w specjalistyczny sprzęt. Uruchomiona została 7 października 2002 roku, w 50. rocznicę urodzin Władimira Putina. Lokalny gubernator określał kopalnię jako prezent urodzinowy dla prezydenta.

Należy ona do Zjednoczonej Kompanii Węglowej Jużkuzbasugoł, kontrolowanej przez koncern metalurgiczny Ewraz, którego jednym z głównych udziałowców jest miliarder i gubernator Czukotki Roman Abramowicz.

_ W "Uljanowskiej" pracuje 990 osób. Przed katastrofą wydobywano w niej 3 mln ton węgla rocznie (6 tys. ton na dobę). W kopalni wydobywa się węgiel koksujący marki GŻ. Wydobycie odbywa się na głębokości do 270 metrów. _

W skład Jużkuzbasugołu wchodzi 12 kopalń. W 2006 roku wydobyto w nich łącznie 16,1 mln ton węgla. 80 proc. stanowił węgiel koksujący. W 2007 roku kompania zmierza wprowadzić 20-25 proc. swoich akcji na giełdy.

Poniedziałkowa katastrofa to największa tragedia w Kuzbasie od 10 kwietnia 2004 roku, kiedy to wskutek wybuchu metanu w kopalni "Tajżyna" śmierć poniosło 47 osób. Jest to zarazem już piąty w tym roku wypadek w Kuźnieckim Zagłębiu Węglowym, który pociągnął za sobą ofiary w ludziach.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)