Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wychowanie dziecka kosztuje nas 176 tys. zł

0
Podziel się:

Jeśli do sumy tej dodamy koszty utrzymania i kształcenia na poziomie wyższym, to wynik należałoby zwiększyć o co najmniej 55 tys. zł.

Wychowanie dziecka kosztuje nas 176 tys. zł
(BartCo/iStockphoto)
bEUjhEsB

Utrzymanie i wychowanie jednego dziecka w okresie od jego narodzin do osiągnięcia 20. roku życia kosztuje około 176 tys. zł - wynika z raportu _ Koszty wychowania dzieci w Polsce 2012 _ przygotowanego przez Centrum im. Adama Smitha.

Autorzy badania wskazali, że przy dwójce dzieci koszty wzrastają do 317 tys. zł, przy trójce - do 422 tys. zł, a przy czwórce dzieci - do około 528 tys. zł. Jeśli natomiast do sumy tej dodamy koszty utrzymania i kształcenia na poziomie wyższym, to wynik należałoby zwiększyć, o co najmniej 55 tys. zł na każde dziecko - stwierdzili eksperci z Centrum im. Adama Smitha.

Ponadto podkreślili, że skoro utrzymanie, wychowanie i wykształcenie trójki dzieci kosztuje 587 tys. zł, to pracujący rodzice muszą osiągnąć w ciągu prawie ćwierćwiecza dochody przed opodatkowaniem - przyjmując stawkę 19 proc. - rzędu 698,5 tys. zł.

bEUjhEsD

Wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski stwierdził, że znacznym obciążeniem dla rodzin z dziećmi jest podatek VAT. _ - Dla 95 proc. polskich podatników 23-procentowa stawka VAT jest większym obciążeniem niż 19-procentowa stawka podatku od dochodów osobistych _ - powiedział Sadowski.

Wskazał, że podatek ten, który w Polsce wynosi 23 proc. należy do najwyższych wśród krajów UE. _ - Wyższa stawka obowiązuje jedynie w Szwecji, Danii (25 proc.) oraz na Węgrzech (27 proc.). Wysokość tego podatku w znaczący sposób wpływa na koszty wychowania i utrzymania dzieci _ - ocenił Sadowski.

Prezydent im. Adama Smitha Robert Gwiazdowski, powiedział, że _ u podstaw polityki sprzyjającej rodzinie powinno znajdować się założenie, że najlepiej służy jej prawo do dysponowania własnymi pieniędzmi _. Dodał, że raport wskazuje na fundamentalne znaczenie redukcji obciążeń podatkowych. Ponadto, należy zadbać o wysoką jakość usług w obszarach takich jak ochrona zdrowia i edukacja.

Czytaj więcej w Money.pl
Wychowanie dzieci najłatwiejsze jest w... Są miejsca, gdzie wychowanie dzieci to wyjątkowo trudne zadanie. Powstał specjalny raport
Stereotypy szkodzą dzieciom, jest dowód Uogólnienia na temat prawdopodobnego sukcesu grupy społecznej - na przykład chłopców lub dziewcząt, źle wpływają na osiągnięcia dzieci.
Przedszkole droższe od Harwardu. W Nowym Jorku Dziecko może się tam uczyć języka mandaryńskiego, arabskiego lub gry na pianinie. Wystarczy, że rodzice zapłacą 40 tysięcy dolarów za rok nauki w elitarnej szkole.
bEUjhEte
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)