Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wycieczki do Egiptu. Biura podróży: zmiana jest możliwa, ale może być drożej

0
Podziel się:

Turyści, którzy nie chcą jechać na wykupione wczasy do Egiptu, mogą zamienić wycieczkę - zapewniają biura podróży. Może być jednak drożej.

Wycieczki do Egiptu. Biura podróży: zmiana jest możliwa, ale może być drożej
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Turyści, którzy nie chcą jechać na wykupione wczasy do Egiptu, mogą zamienić wycieczkę - zapewniają biura podróży. Droższy wyjazd to dodatkowe koszty dla klientów, a rezygnacja oznacza utratę części, a nawet większości, pieniędzy. W kurortach nad Morzem Czerwonym wypoczywa 12 tys. Polaków.

Egipt od lat cieszy się dużą popularnością wśród polskich turystów. Ponieważ od kilkunastu dni w tym kraju trwają zamieszki, polski resort spraw zagranicznych odradza Polakom wyjazdy do tego państwa. MSZ podniósł stopień zagrożenia dla podróżnych do trzeciego w czterostopniowej skali. Zdaniem resortu nie ma jednak sygnałów o tym, że w popularnych kurortach nad Morzem Czerwonym jest niebezpiecznie.

Mimo napiętej sytuacji w Egipcie, większość biur nie rezygnuje z organizacji wyjazdów, a spadek zainteresowania tym kierunkiem wśród turystów jest niewielki. Prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski powiedział PAP, że na razie nie ma danych o liczbie osób, które rezygnują z egipskich kurortów. Skalę spadku zainteresowania będzie można poznać za kilka dni. Mniejsze zainteresowanie danym krajem pojawia się około dwóch tygodni po niepokojących wydarzeniach i trwa 6-8 tygodni - wyjaśnił. Dodał, że w Egipcie wypoczywa obecnie blisko 12 tys. Polaków.

Z informacji zebranych przez PAP w biurach podróży wynika, że turyści, którzy wykupili wczasy w Egipcie, mogą zamienić wyjazd na wycieczkę do innego kraju. Jeżeli zdecydują się na droższe wakacje, będą musieli pokryć różnicę cen. Klaudyna Mortka z portalu wakacje.pl wyjaśniła, że w przypadku odwrotnej sytuacji, czyli zamiany na tańszą wycieczkę, biuro powinno zwrócić różnicę w cenie. Podkreśliła, że jeżeli biura podróży informują, że klienci mogą zamienić wycieczkę _ bezkosztowo _, oznacza to jedynie, że nie ponoszą opłat manipulacyjnych.

_ Biura podróży proponują wprawdzie możliwość zamiany na inną wycieczkę, ale na tydzień czy dwa przed wyjazdem trudno znaleźć atrakcyjną ofertę _ - powiedział PAP pracownik jednego z biur podróży.

Rezygnacja z wyjazdu oznacza natomiast utratę części pieniędzy. Resort sportu i turystyki przypomina, że jeśli klient zrezygnuje z udziału w imprezie turystycznej, która nie została odwołana i nie zostały zmienione istotne warunki umowy, np. program wyjazdu, organizatorzy turystyki nie mają ustawowego obowiązku dokonywania pełnego zwrotu wpłaconych kwot. Wówczas obowiązuje umowa zawarta z klientem danego biura. Zgodnie z prawem może ono potrącić koszty organizacji wyjazdu, które już poniosło.

Z tego powodu turyści rzadko rezygnują z wykupionych wakacji w Egipcie, ponieważ oznaczałoby to dla nich straty finansowe. Np. klienci Itaki, rezygnując z powodów niezależnych od biura na 30-21 dni przed planowanym wyjazdem tracą średnio przykładowo do 30 proc. ceny wycieczki; jeśli do rezygnacji dojdzie od 13 do 8 dni przed wypoczynkiem, straty sięgają już do 70 proc. ceny, poniżej tygodnia - do 80 proc. Osoby, które swój wyjazd odwołają dzień przed wylotem, stracą nawet 90 proc. swoich pieniędzy.

Turyści biura Sun&Fun Holidays muszą się liczyć z tym, że rezygnując z wyjazdu na 29-25 dni stracą 29 proc. ceny imprezy, od 24 do 15 dni - połowę kosztów, od 14 do 4 dni - 75 proc., a poniżej 4 dni już 95 proc.

Z informacji uzyskanych w gdańskich i gdyńskich biurach turystycznych wynika, że niewiele osób decyduje się na taki krok. Natomiast jeśli zmieniają kierunek wyjazdu, to wybierają Turcję, Tunezję i wyspy greckie.

Również rzecznik Travelplanet.pl we Wrocławiu Jarosław Kałucki mówi, że turyści nie rezygnują z zaplanowanych wyjazdów do Egiptu. Od 14 sierpnia poziom rezerwacji na takie wyjazdy zmniejszył się jednak o 5 proc. _ Mieliśmy rezerwacje rzędu 23 proc., a obecnie jest ona na poziomie ponad 17 proc. Był tylko jeden przypadek anulowania wyjazdu do Egiptu, a w tym czasie więcej klientów zrezygnowało z pobytu w Grecji czy w innych krajach _ - dodał. Jego zdaniem klienci nie przejmują się sytuacją polityczną w Egipcie. _ Mamy obowiązek ich informować i oferować wyjazd zamienny, do innego kraju, lecz mało kto z tego korzysta _ - powiedział.

Mimo napiętej sytuacji w Egipcie, większość biur podróży nie odwołuje wyjazdów do tamtejszych kurortów. Itaka nadal realizuje wyloty do Hurghady, Szarm el-Szejk, Marsa Alam i Taby. Biuro podkreśla jednak, że będzie przyjmowało rezygnacje z wyjazdów. _ W przypadku rezerwacji imprezy do Egiptu, Itaka umożliwia bezkosztową zmianę zakupionych wczasów na każdy inny kierunek z naszej oferty dostępnej w systemie rezerwacyjnym. Klientów obowiązuje cena z dnia zawarcia umowy _ - napisano w komunikacie.

Również Rainbow Tours nie rezygnuje z wycieczek do egipskich kurortów. Klientom, którzy wykupili wyjazdy, a nie chcą tam jechać, firma także proponuje zmianę rezerwacji. _ Klienci mogą wybrać inną imprezę z oferty Rainbow Tours, której rozpoczęcie jest planowane do 7 dni od daty rozpoczęcia pierwotnej imprezy. Klientów obowiązują aktualne ceny _ - zastrzega biuro.

Biuro podróży Sun&Fun Holidays również będzie kontynuowało wyjazdy do tego regionu. _ Nasi klienci pozostają pod stałą opieką naszego egipskiego kontrahenta oraz naszych polskojęzycznych rezydentów, a ich wypoczynku nic nie zakłóca. Z informacji dotychczas uzyskanych wynika, że kurorty turystyczne, tj. Hurghada, Szarm el-Szejk i Marsa Alam, w których przebywają nasi turyści, pozostają bezpieczne _ - poinformowali przedstawiciele firmy. Klienci, którzy wykupili wczasy w Egipcie z tym biurem, mogą je zamienić na dowolnie wybrany kierunek, według dostępnej oferty oraz aktualnych cen. Wylot musi odbyć się jednak w ciągu 14 dni od daty pierwotnego wyjazdu.

Neckermann Polska przekazał, że wszystkie rezerwacje do Egiptu z terminem wylotu do 15 września mogą być bez dodatkowych opłat zamienione na inne kierunki w ramach oferty sezonu letniego oraz w ramach dostępnych miejsc i obowiązujących cen.

Również większość biur w Gdańsku ma nadal w swojej ofercie wyjazdy do kurortów w Szarm el-Szejk i Hurghadzie.

Wyjazdy do Egiptu odwołało do końca tego sezonu letniego biuro Tui Poland. _ Klienci będą mogli skorzystać z wyjazdów do innych miejsc w ramach dostępności i cen w systemie rezerwacyjnym _ - podano w komunikacie. Jednocześnie firma nadal prowadzi sprzedaż wyjazdów do Egiptu w ofercie na sezon zima 2013/2014.

Powody, dla których wielu Polaków nie odstrasza trudna sytuacja w Egipcie, tłumaczy przedstawiciel jednego z krakowskich biur podróży. Jego zdaniem o tym, że wybieramy nadal ten kierunek, decyduje niska cena pobytu. _ Wczasy w Egipcie są tanie. Za takie pieniądze nie znajdzie się oferty do żadnego innego kraju _ - powiedział pracownik firmy turystycznej. _ Klienci boją się, ale i tak kupują _ - dodał inny. Według niego turyści wybierający się do Egiptu pocieszają się, że w razie zaostrzenia sytuacji szybko i bezpiecznie zostaną ściągnięci do Polski przez biuro podróży.

Czytaj więcej w Money.pl
Maleje zainteresowanie turystów Egiptem Spotkanie przedstawicieli biur podróży oferujących wyjazdy do Egiptu odbyło się w poniedziałek.
Egipt nie dla turystów. Biura podróży zawieszają loty Priorytetem jest w tej chwili zapewnienie ludziom powrotu, ale Polacy nie chcą rezygnować z wyjazdów.
Koniec okupacji meczetu w Kairze Armia weszła do budynku i aresztowała zgromadzonych tam mężczyzn.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)