Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wydał wyrok na bin Ladena, teraz jest na fali

0
Podziel się

Akcja komandosów raptownie zmieniła na korzyść wizerunek Baracka Obamy. Jednocześnie narasta krytyka i głosy, że lider Al Kaidy żyje.

Wydał wyrok na bin Ladena, teraz jest na fali
(The U.S. Army/CC/Flickr)
bEidWYVx

Kolejny sondaż opinii potwierdził, że zabicie Osamy bin Ladena przez komandosów amerykańskich w Pakistanie raptownie zmieniło na korzyśc wizerunek Baracka Obamy jako prezydenta w oczach społeczeństwa amerykańskiego. Tymczasem w krajach islamskich, ale też na Zachodzie narasta niezadowolenie tej akcji.

Prezydent USA Baracka Obama złożył wieniec w Strefie Zero, czyli miejscu ataków terrorystycznych z 11 września. Po spotkaniu z nowojorskimi strażakami Obama powiedział, że śmierć Osamy bin Ladena świadczy o tym, że USA nie rzucają słów na wiatr.

Według sondażu _ New York Timesa _ i telewizji CBS News przeprowadzonego w dniach 2-3 maja, 57 procent Amerykanów dobrze ocenia Obamę jako prezydenta. W zeszłym miesiącu pozytywną notę wystawiało mu tylko 46 procent.

bEidWYVz

Wcześniej podobną zmianę opinii o prezydencie zarejestrował sondaż _ Washington post _ i telewizji ABC News.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110654.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nie;pokaza;drastycznych;zdjec;bin;ladena,84,0,823380.html) Nie pokażą drastycznych zdjęć bin Ladena
72 procent chwali osiągnięcia administracji w walce z terroryzmem - o 21 pkt proc. więcej niż w zeszłym roku. 52 procent aprobuje politykę zagraniczną Obamy - wzrost poparcia o 13 pkt proc. w porównaniu z ubiegłym miesiącem.

62 procent Amerykanów popiera teraz politykę prezydenta w Afganistanie, podczas gdy jeszcze w kwietniu zadowolonych z niej było tylko 44 procent.

Najwyraźniejszy wzrost poparcia obserwuje się wśród Republikanów - o 15 pkt proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem - oraz wyborców niezależnych (różnica 11 pkt proc.).

bEidWYVF

O ile o wzroście notowań bezapelacyjnie zadecydowała śmierć bin Ladena, to większość Amerykanów - 62 procent - obawia się jednocześnie, że w wyniku jego zlikwidowania w najbliższym czasie zagrożenie terrorystyczne dla USA nawet wzrośnie.

Większość (64 procent) uważa zarazem, że mimo śmierci przywódcy Al-Kaidy misja USA w Afganistanie nie jest jeszcze zakończona.

Sygnalizuje to, że chociaż po udanej operacji sił specjalnych w Abbotabadzie w Pakistanie nasilają się głosy, żeby przyspieszyć ewakuację wojsk z Afganistanu, będzie to politycznie wciąż trudne.

CZYTAJ O GŁOSACH KRYTYKI I TEORIACH SPISKOWYCH

bEidWYVG

Coraz głośniejsza krytyka i teorie spiskowe

_ - Nawet największa kanalia ma prawo do sądu _ - brzmiała odpowiedź hiszpańskiego ministra sprawiedliwości Francisco Caamano Domingueza na pytanie dziennikarza, jak ocenia operację sił specjalnych USA, które zgładziły Osamę bin Ladena.W wywiadzie dla publicznej rozgłośni hiszpańskiej Radio Nacional de Espana (RNE) minister powiedział: _ Społeczeństwo powinno być, oczywiście, sprawiedliwe, ale przede wszystkim przyzwoite, a przyzwoite jest takie społeczeństwo, które bez potrzeby nie poniża i nie upokarza innych _. _ W demokratycznym państwie nie należy robić odstępstw od reguł i od zasad wypracowanych w ciągu ostatnich 300 lat, które zmieniły nasze życie przez uznanie elementarnej godności nawet najgorszych, nawet największych kanalii, które mają prawo do sądu i do tego, by potraktowano je zgodnie z regułami prawa. _* *

Amerykański reżyser filmów dokumentalnych Michael Moore uważa, że zabicie Osamy bin Ladena przez amerykańskie siły specjalne od początku było planowane jako egzekucja, a władze USA, twierdząc, że było inaczej, traktują ludzi _ jak dzieci _.

bEidWYVH

[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t138731.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/ciekawostki/artykul/w;zdjeciach;bin;ladena;grozny;wirus,91,0,823643.html) W zdjęciach bin Ladena groźny wirus
Moore, twórca atakującego politykę prezydenta George'a W. Busha filmu _ Fahrenheit 9/11 _, na Twitterze m.in. zarzuca Pentagonowi, że kilka razy zmieniał wersję wydarzeń z 2 maja. Wyraża także opinię, że wytoczenie bin Ladenowi procesu - na wzór procesów norymberskich - dowiodłoby, że zachodnia demokracja jest oparta na pewnym systemie prawnym.

_ Procesy norymberskie ukazywały ich (zbrodniarzy) zło i pokazywały, że wierzymy w system sprawiedliwości _ - pisze na Twitterze dokumentalista.

Porusza także temat morskiego pogrzebu szefa Al-Kaidy, który - według strony amerykańskiej -został przeprowadzony według zasad islamu. _ Zawsze, kiedy jestem na pogrzebie muzułmańskich przyjaciół w Detroit, wszyscy wskakujemy do helikoptera i wrzucamy ciało do jeziora Erie _ - ironizuje Moore.

Tymczasem pakistańska ulica pełna jest pogłosek w sprawie szczegółów akcji amerykańskich komandosów, którzy zabili Osamę bin Ladena. Większość tych teorii jest sprzeczna z oficjalną wersją, mimo iż powtarzający je ludzie powołują się zwykle na anonimowych przedstawicieli pakistańskiego wywiadu lub na najbliższych sąsiadów domu, który był obiektem operacji amerykańskiej.

bEidWYVI

Kształtujący pakistańską opinię publiczną bazar, roi się od teorii spiskowych na temat śmierci najbardziej poszukiwanego członka Al Kaidy.

Według teorii koloportowanych na pakistańskich ulicach i bazarach, cała akcja była zwykłym przedstawieniem, które jest wstępem do amerykańskiej operacji przejęcia kontroli nad pakistańskim arsenałem nuklearnym. Według takich teorii chodzi o skompromitowanie Pakistanu, jako kraju, który pozwalał przebywać na swym terytorium najbardziej poszukiwanemu terroryście świata.

Jednocześnie ulica i bazar w Pakistanie kwestionują obecność Osamy bin Ladena w zaatakowanym przez komandosów domostwie. Gdyby bin Laden został rzeczywiście pojmany i zabity, to Amerykanie ujawniliby jego zdjęcia, a także zdjęcia z morskiego pogrzebu - uważają zwolennicy tej teorii.

Szerzą się również przecieki z kręgów wywiadu. Według nich, dwunastolenia córka bin Ladena zeznała, że ojciec został pojmany i dopiero następnie zastrzelony, mimo iż był bezbronny.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/t115404.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/osama;to;symbol;wskazal;lidera;al;kaidy,252,0,823036.html) Osama to symbol, wskazał lidera Al Kaidy Ważniejsze byłoby schwytanie Jemeńczyka Anwara al-Awlakiego - uważa publicysta _ Financial Times _
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t138729.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;chwili;smierci;bin;laden;byl;nieuzbrojony,92,0,822876.html) W chwili śmierci bin Laden był nieuzbrojony Rzecznik Białego Domu Jay Carney skorygował wcześniejsze doniesienia, że Osama bin Laden zginął w strzelaninie.
bEidWYWa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)