Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wydatki ministerstw
24.07.2014 09:05

Wydatki ministerstw. PiS chce zakazu korzystania ze służbowych kart

Panowie Belka i Rostowski uznali najwidoczniej, że Polaków stać w obecnej sytuacji na foie grass i carpaccio z mlecznej jagnięciny i mogą oni spożywać te frykasy ustami swych przedstawicieli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Klub PiS złożył w Sejmie projekt zmian w ustawie o finansach publicznych, który miałby wprowadzić bezwzględny zakazu korzystania przez urzędników ze służbowych kart płatniczych. Wszystkie karty płatnicze miałyby być zwrócone w ciągu dwóch miesięcy.

Zgodnie z propozycją przedstawioną przez Prawo i Sprawiedliwość, urzędnicy państwowi nie mogliby _ dokonywać płatności ani wypłat gotówki przy pomocy służbowych kart płatniczych, ani przekazywać służbowych kart płatniczych do użytkowania innym osobom _.

Służbowe karty płatnicze miałyby być zwrócone i rozliczone w ciągu dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie zmian w ustawie. Sposób zwrotu i rozliczenia kart określiłby w rozporządzeniu minister finansów, _ mając na uwadze zapewnienia rzetelności i przejrzystości wydatkowania środków przy pomocy dotychczas użytkowanych kart płatniczych _.

W uzasadnieniu projektu PiS tłumaczy, że rozwiązanie takie podyktowane jest _ nadużyciami, które zostały ujawnione niejako przy okazji nagrania rozmów najważniejszych urzędników państwowych _. Chodzi o opublikowane przez tygodnik _ Wprost _ stenogramy z nielegalnych nagrań polityków.

_ Obywatele Polski mogli się wówczas dowiedzieć, że prezes Narodowego Banku Marek Belka zamówił i spożył wraz z ministrem spraw wewnętrznych Bartłomiejem Sienkiewiczem na ich koszt bardzo wystawny posiłek. Rachunek, którego koszt ponieśli podatnicy, wyniósł 1435 zł. Rzekomo służbowa rozmowa dotyczyła, jak wiadomo, intryg personalnych i wykorzystywania Narodowego Banku Polskiego w walce politycznej _ - czytamy w uzasadnieniu.

PiS pisze też, że minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski rozmawiając z byłym ministrem finansów Jackiem Rostowskim _ głównie na temat niszczenia opozycji i opowiadając mu wulgarne dowcipy wydał na koszt Polaków 1352,52 zł _.

PiS podkreśla jednocześnie, że zgodnie z danymi GUS, około 400 tys. Polaków musi zapewnić miesięczne utrzymanie swoim rodzinom za kwoty zbliżone do tych _ rozpuszczonych przez pp: Belkę i Sienkiewicza oraz Sikorskiego i Rostowskiego w jedno popołudnie _.

_ Osoby odpowiedzialne za finanse publiczne (panowie Belka i Rostowski) uznali najwidoczniej, że Polaków stać w obecnej sytuacji na foie grass i carpaccio z mlecznej jagnięciny i mogą oni spożywać te frykasy ustami swych przedstawicieli. Ministrowie rządu Donalda Tuska kpili w ten sposób z Polaków na koszt Polaków _ - przekonuje PiS w uzasadnieniu projektu.

_ Tego typu rozrywki konstytucyjnych ministrów budzą żywe skojarzenia z atmosferą dworu Ludwika XVI i stylem życia oraz dobrym smakiem królowej Marii Antoniny. Takie zachowania nie maja prawa trwać ani chwili dłużej _ - czytamy w uzasadnieniu.

11 lipca Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jego klub ponownie złoży w Sejmie projekt zmian w ustawie znoszących prawo urzędników do korzystania ze służbowych kart płatniczych podczas płacenia _ za obiady i różnego rodzaju przedsięwzięcia, co do których nie wiadomo, czy są służbowe, czy prywatne _. _ Zdarza się czasem, że trzeba zjeść służbowy obiad, ale to powinno być załatwiane indywidualnie i w innym trybie _ - przekonywał prezes PiS.

Czytaj więcej w Money.pl
SLD i Twój Ruch porozumieli się w 1 sprawie Partie zakładają wspólne: wnioski o komisje śledcze, zawiadomienia do prokuratury, NIK, UOKiK i KNF, wystąpienia o informacje rządu, interpelacje poselskie oraz projekt ustawy.
"Wystarczyłby ruch, by unicestwić koalicję" Politycy są zgodni, że piątkowe wydarzenia w sejmie mogą mieć wpływ na kondycję sojuszu Platformy z ludowcami.
PSL żąda zmian w rządzie. Sienkiewicz odejdzie? W tym tygodniu Sejm ma zdecydować o losach ministra Sienkiewicza a także rozpatrzyć wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu.
Tagi: wydatki ministerstw, Jarosław Kaczyński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz