Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wydatki na kulturę. Zdrojewski przedstawił najważniejsze plany

0
Podziel się:

Znamy plan wydatków resortu kierowanego przez Bogdana Zdrojewskiego.

Wydatki na kulturę. Zdrojewski przedstawił najważniejsze plany
(PAP/Jakub Kamiński)
bESzaZud

Ratowanie i konserwacja zabytków w Polsce, edukacja artystyczna, w ramach której powstanie e-podręcznik do nauki plastyki, kończenie ważnych inwestycji, m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich - to priorytety ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego na lata 2012-15.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przedstawił w Warszawie na konferencji prasowej informację o dokonaniach i zamierzeniach resortu w związku z zeszłotygodniowym tzw. drugim expose premiera Donalda Tuska.

- _ Rola państwa w trzech obszarach - edukacji kulturalnej i artystycznej, ochrony dziedzictwa narodowego oraz infrastruktury - jest nie do przecenienia. Te trzy elementy są naszymi priorytetami _ - podkreślił Zdrojewski.

bESzaZuf

Jak mówił, jego resort stara się nadrobić wieloletnie zaległości dotyczące infrastruktury kultury. Środki na inwestycje pochodzą m.in. z budżetu państwa i Wieloletnich Programów Rządowych, ale też - środków unijnych. Za ważne uznał nie tylko koncentrowanie się na największych ośrodkach, ale też - inwestowanie w małych miejscowościach.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/135/m250247.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/budzet;ue;2014-20;premier;powiesil;poprzeczke;za;wysoko,224,0,1181920.html) *Gra idzie o 300 miliardów euro. "Tusk trzyma nogę w drzwiach" * _ Te drzwi mogą się zatrzasnąć. Czas najwyższy zacząć dyskusję, czy Polska wchodzi do strefy euro, czy nie _. - _ Wzrost, jeżeli chodzi o nakłady i zaangażowanie ministerstwa, w ciągu pięciu lat przekroczył 1 mld zł. Obecnie dysponuję budżetem powyżej 3 mld. W 2012 r. weszliśmy z dodatkowymi środkami w wysokości 460 mln zł. Blisko 200 inwestycji prowadzimy w tym roku, za kwotę 768 mln zł. W roku 2013 będzie minimalny wzrost tego zaangażowania, kończymy wiele inwestycji, ale wiele także rozpoczynamy. Nasze zaangażowanie inwestycyjne to 14,9 mld zł w okresie ostatnich pięciu lat _ - zaznaczył minister.

Minister podkreślił, że jego resort jest coraz bliżej wydawania 1 procenta dochodów budżetowych. W 2013 roku do osiągnięcia celu - 1 procentowego udziału w budżecie państwa zabraknie 0,13 punktu procentowego.

Zdrojewski mówił też o inwestowaniu w kulturę w mniejszych ośrodkach i wzmacnianiu infrastruktury kultury. Zapewnił, że w 2015 roku będzie ona przypominała jakością infrastrukturę najbardziej zaawansowanych w tej materii krajów Europy Zachodniej. Minister wskazał też na rozwój szkolnictwa artystycznego - powstają nowe szkoły muzyczne, często w małych miejscowościach, a mimo niżu demograficznego, dużym zainteresowaniem cieszą się szkoły teatralne.

bESzaZul

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/141/m211853.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/to;jest;policzek;dla;tuska;nie;zrobil;nic;-;tuskometr,99,0,1174883.html) *To jest policzek dla Tuska. Nie zrobił nic! - Tuskometr * Premier przedstawi dzisiaj drugie expose, a nie zrealizował jeszcze wszystkich zapowiedzi z pierwszego. Oto podsumowanie pracy rządu. Wśród najważniejszych planów do 2015 r. Zdrojewski wymienił zakończenie prac inwestycyjnych w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Według szacunków resortu wydatki inwestycyjne wyniosą w sumie ok. 1,5 mld zł.

Wśród istotnych inicjatyw Zdrojewski wymienił też budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. - _ To zadanie, które jest przełożone; ale jestem przekonany, że w 2013 r. rozstrzygnie się konkurs na realizację tego przedsięwzięcia _ - zapewnił.

bESzaZum

Mówił, że intensywnie pracuje nad rozwojem szkolnictwa artystycznego. Minister podkreślił, że mimo niżu demograficznego widać wzrost zainteresowania szkołami artystycznymi wszystkich stopni. Powiedział, że w związku ze wzrostem zainteresowania otwarto ponad 20 szkół muzycznych pierwszego stopnia w różnych częściach Polski, najczęściej w małych miejscowościach.

Minister zaznaczył, że każda uczelnia artystyczna związana ze sztukami wizualnymi objęta jest inwestycjami. Zakończono inwestycję na ASP w Gdańsku, kończona jest natomiast na ASP we Wrocławiu; niedługo zakończona zostanie inwestycja na ASP w Łodzi, a później - na ASP w Warszawie, gdzie powstaje nowy budynek uczelni. - _ Rozliczamy inwestycję na ASP w Krakowie i zaczynamy inwestycję na ASP w Poznaniu _ - wymieniał Zdrojewski. Dodał, że podobne działania dotyczą szkół muzycznych.

Przypomniał, że ministerstwo kultury, jako pierwsze, przygotowało e-podręcznik Muzykoteka - do nauki muzyki, dostępny w sieci od grudnia 2011 r. Trwają prace nad drugim e-podręcznikiem - Pinakoteką, który ma służyć do nauki plastyki. Przypomniał, że w ramach reformy edukacji wprowadzono obowiązkową naukę przedmiotów muzyka i plastyka w szkołach podstawowych - w klasach czwartej, piątej i szóstej.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/20/m204820.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/edukacja;w;polsce;sld;punktuje;minister;szumilas,154,0,1179290.html) *Tak opozycja punktuje Szumilas i Kosiniaka * Partia zarzuca jej, że zapowiadając najważniejsze zamierzenia rządu w dziedzinie edukacji, nie uwzględniła tego, co jest piętą achillesową obecnego kształcenia, czyli np. przygotowywania tylko do rozwiązywania testów. Szef resortu kultury zapowiedział również, że do 2015 r. ponad 350 mln zł zostanie przeznaczone na ratowanie zabytków. W ocenie ministra dziedzictwo narodowe powinno być traktowane kompleksowo. - _ _ Dlatego realizuję takie przedsięwzięcia jak _"Zabytki sakralne Powiśla Lubelskiego", ale też pozyskuję środki finansowe na _ fundusz żelazny _ Auschwitz-Birkenau _ - mówił minister.

bESzaZun

Powiedział także o realizowanych pracach konserwatorskich w Muzeum Pałacu w Wilanowie, Łazienkach Królewskich, Zamku Królewskim na Wawelu, a także w krakowskich Sukiennicach. Jak zaznaczył, chodzi o _ obiekty, które mają najwyższą rangę w Polsce _. - _ Dziedzictwo narodowe to nasza historia. Skoncentrowałem środki finansowe po to, by Zamek Królewski w Warszawie wyglądał tak, jak powinien wyglądać; skończyliśmy inwestycje w Pałacu pod Blachą, Arkady Kubickiego, realizujemy elewację, zabieramy się za moment za ogrody _ - powiedział.

Przypomniał, że polskie muzealnictwo na pewnym etapie miało zamknięty dostęp do instytucji zagranicznych. - _ Obecnie po raz pierwszy do 70 lat otwarto Muzeum Puszkina dla zbiorów malarstwa polskiego czy plakatów polskich. Podpisane są umowy na wielkie wystawy polskie w Sankt Petersburgu czy Pekinie. To efekt wielu lat pracy i otwierania ciężkich drzwi dla promocji kultury w tej materii _ - ocenił Zdrojewski.

Jak mówił, ważnym elementem ochrony dziedzictwa jest digitalizacja zbiorów. W ramach wieloletniego programu rządowego w 2013 r. przeznaczymy na ten cel ponad 30 mln - zapowiedział. Procesem digitalizacji w Polsce zajmują się cztery instytucje wyznaczone przez ministra do tego celu: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Biblioteka Narodowa, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Narodowy Instytut Audiowizualny.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy ostro o Tusku: złamał obietnicę Według komentatorów Donald Tusk zbliża się coraz bardziej światopoglądowo do Jarosława Kaczyńskiego.
Pawlak o drugim expose Tuska: To pomysły PSL Według ministra gospodarki program _ Inwestycje Polskie _ to przykład _ inżynierii finansowej. _
Były minister finansów o expose premiera Były minister finansów ocenia drugie expose premiera.
bESzaZuG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)