Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wydatki państwa spadną. Rostowski twierdzi, że najbardziej od 20 lat

0
Podziel się:

Minister finansów zapowiedział, że tym roku wydatki sektora finansów publicznych, łącznie z samorządami - bez projektów unijnych - wzrosną nominalnie o 3,5 proc., a PKB - o 8 proc.

Wydatki państwa spadną. Rostowski twierdzi, że najbardziej od 20 lat
(kprm.gov.pl)

Minister finansów zapowiedział, że tym roku wydatki sektora finansów publicznych, łącznie z samorządami - bez projektów unijnych - wzrosną nominalnie o 3,5 proc., a PKB - o 8 proc.

Rostowski odpowiadał na pytania internautów poprzez swój profil na Facebooku. Jedno z pytań dotyczyło zasad waloryzacji emerytur. Rostowski wyjaśnił, że wewnątrz PO są osoby, które skłaniają się do kwotowej waloryzacji - zaznaczył, że ma wrażenie, iż premier Donald Tusk do nich należy - i takie, które popierają dotychczasową waloryzację procentową: Rostowski wskazał tu siebie i ministra Michała Boniego. Zdaniem ministra finansów, każdy z wariantów ma swoje plusy i minusy.

Minister pytany był o to, kiedy i w jaki sposób będą ograniczane wydatki sztywne w budżecie państwa. Odpowiedział, że w tym roku wydatki sektora finansów publicznych (łącznie z samorządami), wykluczając projekty unijne (które rząd chce zwiększać, a nie zmniejszać), wzrosną nominalnie o 3,5 proc., a PKB o 8 proc.

_ - W przyszłym roku powinno być podobnie i na skutek tego osiągniemy najniższy udział wydatków publicznych w PKB w przeciągu całego 20-lecia _ - podkreślił.

Internauci pytali też o reformę emerytur mundurowych. - _ Minister Boni cierpliwe prowadził rozmowy ze związkami, ale w końcu nie dały oczekiwanych skutków. Do tej sprawy wrócimy po wyborach. Ja jestem stronnikiem zdecydowanych rozwiązań, oczywiście dotyczących tylko osób, które wstępują do służby _ - zadeklarował.

Tak zmieniało się PKB Polski w ciągu ostatnich 10 lat:

Jeden z internautów napisał, że przez ostatnie cztery lata zatrudniono w Polsce 100 tys. urzędników, a w ciągu roku na armię biurokratów wydajemy prawie 5 mld zł. Minister wyjaśnił, powołując się na dane GUS, że latach 2007-2010 liczba zatrudnionych w administracji publicznej urzędników wzrosła o 60 tys. (dane GUS), z tego 41 tys. w samorządach, 11 tys. na skutek włączenia do sektora publicznego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (co - wg Rostowskiego - było _ czystą reklasyfikacją _ dokonaną przez GUS).

_ - Wobec tego w administracji centralnej liczba nowych urzędników wzrosła o 8 tys. osób. Było to konieczne, aby uruchomić środki unijne. Poza tym w tym samym okresie zatrudnienie w sektorze prywatnym wzrosło o prawie milion. Liczba urzędników w pierwszym półroczu tego roku spadła o 14 tys. w porównaniu z poprzednim rokiem (najnowsze dane GUS). Warto pamiętać, że według Eurostatu jesteśmy na szóstym miejscu pod względem najmniejszej liczby urzędników na 10 tys. mieszkańców _ - podkreślił.

O polskim budżecie czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t74588.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;nie;zmieni;budzetu;wierzy;ze;gospodarka;jest;silna,244,0,901364.html) Nie zmieni budżetu, bo gospodarka jest silna Zdaniem ministra finansów Jacka Rostowskiego polska gospodarka odznacza się dużą odpornością.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t94060.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/rostowski;pomoc;dla;grecji;jest;tez;dobra;dla;polski,196,0,882116.html) "Pomoc dla Grecji jest też dobra dla Polski" Dziś w Sopocie rozpoczyna się nieformalne spotkanie ministrów do spraw europejskich krajów członkowskich Wspólnoty. Tematem są finanse.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t129092.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/gomulka;niektore;zalozenia;budzetu;nie;sa;realistyczne,43,0,824875.html) Gomułka: Niektóre założenia budżetu nie są realistyczne Wątpię, czy uda się doprowadzić do znacznego spadku bezrobocia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)