Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wydatki Polaków na podróże wyraźnie wzrosły

0
Podziel się:

Ponadto NBP poinformował, że w pierwszym kwartale tego roku wielkość środków przekazanych przez pracujących za granicą wyniosła 928 mln euro.

Wydatki Polaków na podróże wyraźnie wzrosły
(Chad Mcdermott/Dreamstime.com)

W pierwszym kwartale tego roku wydatki Polaków z tytułu wyjazdów zagranicznych wzrosły o 26,8 proc. w ujęciu rocznym, do 1,386 mld euro - podał Narodowy Bank Polski. Dodano, że w tym czasie wielkość środków przekazanych przez pracujących za granicą wzrosła do 928 mln euro.

_ W I kwartale 2012 r., w związku z wyjazdami zagranicznymi, Polacy wydali 1.386 mln euro. W stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku wydatki te zwiększyły się o 26,8 proc. (czyli o 293 mln EUR). W tym samym czasie cudzoziemcy przyjeżdżający do Polski wydali 1.756 mln euro. W porównaniu z poprzednim rokiem, wydatki te wzrosły o 14,5 proc. (223 mln euro) _ - napisano.

Wskazano, że _ analiza geograficzna wydatków wykazała, że w I kwartale 2012 r. wydatki cudzoziemców z krajów Unii Europejskiej dokonane w Polsce stanowiły 65,9 proc. przychodów z tytułu podróży zagranicznych _.

_ Wydatki Polaków na podróże zagraniczne do krajów Unii Europejskiej stanowiły natomiast 86,0 proc. ogółu wydatków z tytułu podróży zagranicznych. W analogicznym okresie poprzedniego roku udziały te wynosiły odpowiednio 68,7 proc. w przypadku cudzoziemców i 76,5 proc. w przypadku Polaków _ - podał NBP.

Jak dodano, _ zaobserwowana zmiana w udziałach oznacza, że w omawianym okresie relatywnie wzrosło zainteresowanie Polaków wyjazdami do krajów Unii Europejskiej oraz spadły wydatki w Polsce osób z krajów należących do Unii _. _ Na tę zmianę największy wpływ miały głównie wydatki podróżnych jednodniowych - zarówno cudzoziemców w Polsce, jak i Polaków za granicą _ - napisano.

Ponadto NBP poinformował, że w pierwszym kwartale tego roku wielkość środków przekazanych przez pracujących za granicą wzrosła o 7,7 proc. w ujęciu rocznym i wyniosła 928 mln euro.

_ Po spadkach odnotowywanych w pierwszych trzech kwartałach 2011 r., jest to drugi kwartał ze wzrostem środków przekazywanych do Polski. Tradycyjnie w kwocie, jaka napłynęła do Polski w I kwartale 2012 r. dominowały przekazy Polaków zatrudnionych w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Irlandii _ - napisano.

Czytaj więcej w Money.pl
To one kosztują nas najwięcej pieniędzy Dane zebrał i opublikował unijny urząd statystyczny Eurostat.
Tak Polacy oceniają rozwój sytuacji w kraju Według CBOS dość istotna poprawa nastrojów społecznych odnotowana w czerwcu okazała się krótkotrwała.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)