Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wydatki w Japonii. Rząd szykuje potężne cięcia

0
Podziel się

Celem jest uniknięcie dalszego zadłużenia Japonii, które sięga już 245 procent PKB.

Wydatki w Japonii. Rząd szykuje potężne cięcia
(Reporter Poland)
bErJvMcB

Rząd Japonii zakłada obcięcie wydatków publicznych o równowartość 62 miliardów euro w ciągu nadchodzących dwóch lat budżetowych - wynika z zaprezentowanego dziś projektu budżetu.

Średnioterminowy projekt obejmujący okres do marca 2016 roku ma na celu uniknięcie dalszego zadłużenia Japonii, które według Międzynarodowego Funduszu Walutowego sięgnęło w 2013 roku 245 proc. PKB. To jeden z najwyższych poziomów wśród krajów rozwiniętych.

Plan zakłada obcięcie wydatków na bezpieczeństwo socjalne i kosztów robót publicznych o 10 proc. Do tej pory premier Shinzo Abe koncentrował się na zwiększaniu wydatków w celu stymulacji wzrostu i walki z deflacją.

bErJvMcD

Według zaprezentowanego projektu rząd w Tokio przewiduje m.in. ograniczenie wydatków publicznych o 8 bilionów jenów (62 mld euro) między kwietniem 2014 roku a marcem 2016 roku. Oznacza to redukcję o ok. 4 proc. rocznie.

Rząd już przeznaczył równowartość 40 miliardów euro na roboty publiczne w budżecie rocznym od kwietnia 2013 do marca 2014 roku.

Ugrupowanie premiera Abego Partia Liberalno-Demokratyczna kontroluje obie izby parlamentu, ale nie jest przesądzone, czy plan uzyska aprobatę deputowanych, o ile nie zostanie wyraźnie złagodzony. Redukcje przywilejów emerytalnych są politycznie nie do przełknięcia w szybko starzejącym się społeczeństwie - komentuje agencja AP.

Polityka gospodarcza Abego, nazywana od jego nazwiska _ abenomics _, przewiduje zwiększanie podaży pieniądza, podnoszenie wydatków budżetowych i wprowadzanie reform strukturalnych, co ma zapewnić Japonii długotrwały wzrost gospodarczy.

bErJvMcJ
Czytaj więcej w Money.pl
Japonia i Chiny zaostrzają spór. Chodzi o... Wszystko przez chińskie statki, które wpłynęły na wodach terytorialnych Japonii.
Japończycy są uzależnieni od internetu Niemal co dziesiąty uczeń szkół ponadpodstawowych jest tu uzależniony od sieci.
Dane z Japonii najsłabsze od ponad dwóch lat. Kiedy poprawa? Rząd w Tokio rozważa podniesienie podatku od sprzedaży towarów i usług.
bErJvMde
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)