Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyjście z Afganistanu to priorytet MON

0
Podziel się:

Zakończenie misji w Afganistanie z wcześniejszą, niż planowano, redukcją
kontyngentu pomoże krajowemu przemysłowi i nauce.

Wyjście z Afganistanu to priorytet MON
(Bartosz Krupa/East News)

Zakończenie misji w Afganistanie z wcześniejszą, niż planowano, redukcją kontyngentu oraz modernizacja techniczna z korzyściami dla krajowego przemysłu i nauki to priorytety MON na bieżący rok. Przedstawił minister obrony Tomasz Siemoniak.

- _ 2014 to rok wielu priorytetów, ale najważniejszym zadaniem jest zapowiedziane wycofanie się żołnierzy z Afganistanu _ - powiedział Siemoniak na pierwszej z zapowiedzianych przez premiera Donalda Tuska konferencji ministerialnych.

- _ W porozumieniu z sojusznikami zdecydowaliśmy się przyspieszyć wycofanie, od maja pozostanie w Afganistanie do 500 polskich żołnierzy, również do maja powróci do Polski cały ciężki sprzęt - głównie kołowe transportery opancerzone i śmigłowce _ - zapowiedział szef MON. Według wcześniejszych planów resortu polski kontyngent miał liczyć do końca misji ISAF 1000 żołnierzy.

Siemoniak poinformował, że w dialogu technicznym z potencjalnymi dostawcami systemów obrony powietrznej do dalszych rozmów wybrano pięciu partnerów: francuską firmę Thales, amerykańsko-niemiecko-włoskie konsorcjum MEADS, amerykański koncern Raytheon, rząd Izraela oraz europejski koncern rakietowy MBDA z Polskim Holdingiem Obronnym.

-_ Chcemy, żeby inwestowane środki przyniosły wzrost wartości obronnych, ale żeby też procentowały miejscami pracy i przyniosły korzyść uczelniom _ - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że po rozmowach technicznych do kolejnego etapu rozmów - dotyczących także korzyści dla krajowych zakładów i uczelni - zakwalifikowano zarówno _ dosyć stare _ systemy, które już funkcjonują, jak i takie, które mają być gotowe w przyszłym roku lub w jeszcze dalszej przyszłości.

Szef MON podtrzymał zamiar rozstrzygnięcia w tym roku przetargu na 70 wielozadaniowych śmigłowców, które - jak wymagają warunki przetargu - mają być wyprodukowane w Polsce.

Wyraził satysfakcję z dokonanego w grudniu wyboru do kolejnego etapu włoskiej oferty samolotu szkolnego. Zaznaczył, że producent zaproponował korzystną cenę, a samolot M-346 należy do najnowocześniejszych na świecie i wybrały go bardzo wymagające kraje, takie jak Izrael i Singapur.

Siemoniak zapowiedział, że MON wystąpi do czterech państw - potencjalnych wykonawców okrętów podwodnych, aby uzyskać wiedzę o potencjalnych ofertach.

Do najważniejszych przedsięwzięć MON minister zaliczył tworzenie centrum operacji cybernetycznych, które ma powstać do końca roku. _ - Sprawy cyberobrony z tematu niszowego stały się jednym z głównych tematów dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. W odróżnieniu od innych zagrożeń, zagrożenia cybernetyczne to kwestia tu i teraz, musimy się do tego przygotować _ - powiedział. Zaznaczył, że MON nie jest jedyną instytucją pracującą nad powołaniem centrum bezpieczeństwa teleinformatycznego.

Nawiązując do zapowiedzianej w ubiegłym roku przez premiera konsolidacji przemysłu zbrojeniowego Siemoniak wyraził nadzieję, że zarejestrowana w grudniu Polska Grupa Zbrojeniowa _ uporządkuje sytuację _ i nie będzie dochodziło do konkurencji między państwowymi zakładami, jak to miało miejsce przy postępowaniu w sprawie modernizacji starych czołgów Leopard.

Wicepremier Janusz Piechociński zapewnił, że dla rządu _ szczególnym partnerem _ są także prywatne przedsiębiorstwa przemysłu zbrojeniowego. Zapowiedział też przekazanie spraw związanych z offsetem za zagraniczne zakupy obronne z Ministerstwa Gospodarki do MON.

Wyraził też nadzieję, że po przedłużeniu w ubiegłym roku umowy licencyjnej na dalszą produkcję Rosomaków, Wojskowym Zakładom Mechanicznym w Siemianowicach uda się zawrzeć kontrakt eksportowy na te wozy.

Czytaj więcej w Money.pl
70 nowych śmigłowców dla polskiej armii W poprzednich etapach przetargu uczestniczyły cztery podmioty. Teraz zgłosiły się trzy.
Ciężko ranny żołnierz chce 3 mln zł od sądu 36-letni żołnierz został ranny w Afganistanie w lipcu 2010 roku, kiedy pod Rosomakiem wybuchła mina-pułapka.
Polska się zbroi. Wymieniamy sprzęt W Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu powstanie centrum silników wojskowych, które zajmie się produkcją i pełnym serwisowaniem całej palety napędów dla pojazdów wykorzystywanych przez siły zbrojne.
Był tajny układ kontrwywiadu z Rosjanami? Generał Janusz Nosek miał podpisać tajną umowę tuż po katastrofie smoleńskiej.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)