Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyłudzenia VAT. Odpowiedzą za sprzedaż odbarwionego oleju opałowego

0
Podziel się:

Grupa przestępcza wyłudziła na podatku ponad 72 miliony złotych.

Wyłudzenia VAT. Odpowiedzą za sprzedaż odbarwionego oleju opałowego
(Bartosz Krupa/East News)
bFeXEvoB

Akt oskarżenia przeciwko dziewięciu osobom, zajmującym się odbarwianiem oleju opałowego i jego sprzedażą jako oleju napędowego skierowała do sądu Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy. Na działalności grupy przestępczej Skarb Państwa stracił ponad 72 mln zł.

Sprawę wykryła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. - _ Nasi funkcjonariusze ustalili, iż przestępstwo polegało na wyłudzeniach podatkowych przy sprzedaży oleju opałowego jako napędowego i wystawianiu fałszywych faktur VAT. Firmy oraz osoby zarabiały na różnicy opodatkowania tych paliw _ - poinformował rzecznik ABW ppłk Maciej Karczyński.

Śledztwo prowadzono od 2008 r. Ustalono, że importowany olej opałowy był kupowany przez firmę, która sprzedawała towar kolejnym podmiotom, tzw. słupom. Firmy te wystawiały faktury VAT wskazujące na dalszą sprzedaż oleju opałowego, która w rzeczywistości nie miała miejsca. W ten sposób powstawał łańcuch transakcji, służący ukryciu prawdziwego przeznaczenia oleju opałowego.

bFeXEvoD

W rzeczywistości olej ten odbarwiano, a następnie dostarczano go na stacje benzynowe, gdzie był sprzedawany jako olej napędowy. Właściciele stacji paliw kupowali odbarwiony olej, nie wiedząc o jego faktycznym pochodzeniu.

Aktem oskarżenia objęto dziewięć osób, w tym organizatora procederu. Podejrzanym zarzucono popełnienie przestępstw karno-skarbowych polegających na zmianie przeznaczenia wyrobu akcyzowego, oszustwie podatkowym, nierzetelnym wystawianiu faktur VAT i posługiwanie się nimi oraz przestępstw polegających na praniu pieniędzy i działaniu w zorganizowanej grupie przestępczej.

Prokuratura zdecydowała też o zajęciu majątku dwóch oskarżonych o łącznej wartości prawie 350 tys. zł.

Za popełnione przestępstwa sprawcom grożą kary do 15 lat pozbawienia wolności i grzywny.

bFeXEvoJ
Czytaj więcej w Money.pl
Gang oszukiwał państwo na podatkach Gang miał rzekomo eksportować towary z Polski do Włoch, a sprzedawał je w kraju i nie odprowadzał podatku VAT.
Od 1 stycznia duże zmiany. Zobacz, jak je odczujesz Prawo, podatki, kredyty. Oto, jak rok 2014 przełoży się na nasze kieszenie.
Jak wystawić fakturę od 2014 roku? To jedne z największych zmian podatkowych, jakie miały miejsce w ostatnich latach.
bFeXEvpe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)