Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zatrudnienie w polsce
16.07.2014 14:01

Wynagrodzenia i zatrudnienie w Polsce. GUS podał wyniki

To jednak i tak więcej niż przeciętna płaca w maju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa/East News)

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w czerwcu o 3,5 procent w ujęciu rocznym. To o 65 złotych więcej niż przed miesiącem. Jednocześnie rok do roku o niecały procent wzrosło zatrudnienie w firmach.

Aktualizacja 16:35

Dane w zakresie płac są dużo gorsze od prognoz ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu średniej płacy o 4,6 procent. Minimalnie lepsze od oczekiwań okazało się za to podsumowanie liczby zatrudnionych w firmach. Rok do roku ich liczba zwiększyła się do 5,526 mln, co oznacza wzrost w tempie 0,7 procent.

- _ Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w końcu zaczęło rosnąć. To pozytywna wiadomości, ponieważ od marca do maja zatrudnienie praktycznie się nie zmieniało _ - podkreśla dr Grzegorz Baczewski, ekspert Konfederacji Lewiatan. - _ Od początku roku w firmach zatrudniających co najmniej 10 pracowników przybyło ok. 35 tys. miejsc pracy, z czego ponad 30 proc. tego przyrostu przypada właśnie na czerwiec. _

- _ Biorąc po uwagę ciągle bardzo niską inflację, która w czerwcu wyniosła zaledwie 0,3 proc. r/r, można mówić o wzroście zamożności pracowników, który uwidocznił się np. w danych o przyroście depozytów gospodarstw domowych. Należy mieć nadzieję, że wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń przełoży się na większą konsumpcję, która przyczyni się do przyspieszenia wzrostu gospodarczego _ - podsumowuje najnowsze dane GUS Grzegorz Baczewski.

Dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw publikowane są co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny. Dotyczą one osób zatrudnionych na podstawie stosunku pracy, zatrudnione sezonowo, a także pracowników najemnych. Przedsiębiorstwo jest w tym przypadku definiowane jako podmiot, w którym liczba pracujących przekracza 9 osób i które prowadzi działalność w ściśle określonym zakresie (m.in. przetwórstwo przemysłowe, budownictwo, handel).

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: zatrudnienie w polsce, wynagrodzenia, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz