Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wynajem biur. Analitycy: W Warszawie nie ma kryzysu

0
Podziel się:

Inwestorzy zagraniczni wciąż pozytywnie oceniają Polskę i lokują tu swoje biura.

Wynajem biur. Analitycy: W Warszawie nie ma kryzysu
(Reporter)

W Warszawie w tym roku zostanie wynajętych ponad 600 tys. m kw. biur wobec ok. 580 tys. m kw. w ubiegłym roku - twierdzą analitycy rynku nieruchomości. Ich zdaniem na rynku biurowym nie widać kryzysu, zwłaszcza w Warszawie.

_ - Sądząc po danych z trzech kwartałów br. bilans popytu 2012 r. będzie wyższy niż w 2011 r. _ - powiedział partner w firmie doradczej Colliers International (CI) Paweł Skałba. Jego zdaniem popyt przekroczy 600 tys. m kw. biur.

Dodał, że wydłuża się jednak okres negocjacji i czas zawarcia umowy, gdyż firmy szukają oszczędności. _ Inwestorzy zagraniczni wciąż pozytywnie oceniają Polskę i lokują tu swoje biura. Najwięcej powierzchni biurowej buduje się w Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście, ale najbardziej chłonny jest rynek w stolicy _ - powiedział Skałba podczas czwartkowej konferencji _ Biurowce w Polsce _.

Według danych CI powierzchni biurowych w trzecim kwartale br. w Warszawie było 3,7 mln m kw. (w tym już te wynajęte), w Krakowie - 477,4 tys. m kw., we Wrocławiu - 350 tys. m kw., w Trójmieście - 279 tys. m kw., w Poznaniu - 216,2 tys. m kw.

Dyrektor działu wynajmu powierzchni biurowych w firmie doradczej Savills Tomasz Buras zwrócił uwagę na to, że podaż i popyt na nowe biura, mimo kryzysu, utrzymuje się na podobnym poziomie. _ W budowie jest dużo biurowców, a popyt na biura też jest wysoki, zwłaszcza w największych miastach _ - powiedział PAP.

Według firmy doradczej Jones Lang LaSalle w czwartym kwartale tylko na rynek warszawski trafi do użytku 120 tys. m kw. powierzchni biurowej, a kolejne 300 tys. m kw. zostanie oddane do użytkowania w roku następnym. _ Taka podaż wpłynie niewątpliwie na wzrost współczynnika powierzchni niewynajętej do końca 2012 r. oraz w 2013 r. _ - stwierdził dyrektor działu najmu nieruchomości biurowych w Jones Lang LaSalle Tomasz Czuba.

Podobnego zdania jest dyrektor działu doradztwa i badań rynku w firmie doradczej CBRE Joanna Mroczek. _ Nawet przy założeniu optymistycznego scenariusza, w którym rynek wchłonąłby ponad przeciętną wielkość nowej powierzchni biurowej, wskaźnik ten już w następnym roku przekroczy 10 proc. _ - powiedziała PAP.

Dodała, że taka sytuacja z pewnością przełoży się na presję na spadek czynszów, a wiele starszych budynków biurowych, aby sprostać konkurencji, będzie musiało przejść gruntowny remont i zmianę wizerunku.

Czytaj więcej o wynajmie biur w Polsce w Money.pl
Deweloperzy są coraz aktywniejsi. Powód? W pierwszym kwartale w największych polskich miastach oddano do użytku blisko 74 tysiące metrów kwadratowych powierzchni biurowej.
Będą zmiany w nieruchomościach. Na lepsze Nowoczesnej powierzchni biurowej w ubiegłym roku szczególnie brakowało w Warszawie i Wrocławiu.
Jest drożej przez kryzys, bo brakuje... W 2008 roku wstrzymano wiele inwestycji. Teraz najemców jest więcej niż powierzchni i ceny idą w górę.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)