Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Wyniki IBM nie przekonały giełdy

0
Podziel się:

Największy dostawca usług komputerowych zwiększył swój zysk w czwartym kwartale o 11 proc., mimo to kurs akcji spadł.

Wyniki IBM nie przekonały giełdy
(PAP / EPA)

Największy dostawca usług komputerowych zwiększył swój zysk w czwartym kwartale o 11 proc., mimo to na wieść o tym kurs akcji spadł.

Jak poinformował koncern, zysk w ubiegłym kwartale wyniósł w sumie 3,54 mld dolarów. Wyniki te nie przekonały jednak inwestorów. Akcje IBM straciły po zamknięciu giełdy około pięciu procent, chociaż koncern zwiększył obróty z 24,4 mld do 26,3 mld dolarów. „W nowy rok wkraczamy z rozmachem”, powiedział szef finansowy IBM - Mark Loughridge. Eksperci spodziewają się, że tegoroczny zysk koncernu wyniesie . powiedział szef finansowy IBM - ło pięciu procent.94,48 mld dolarów.

ZOBACZ TAKŻE: USA: Konsumencii ufają gospodarce Nie jest źle?

Analitycy uważają te wyniki zasadniczo za pozytywne. „To był dobry kwartał”, mówi Marc Heilweil z Spectrum Advisory Services. „Jedyna dziedzina, która rozczarowała to Hardware”. Według Heilweila miało to wpływ na spadek kursu akcji IBM o 5,2 procent na 94,24 dolarów.

Istotny jest przy tym także czynnik psychologiczny po rozczarowujących widokach koncernów komputerowych Intel i Apple przedstawionych w minionych dniach.

Intratne zlecenia od armii

IBM profituje także z dużego zlecenia Bundeswehry, który koncern otrzymał wraz z Siemensem. Prace nad wartym 7,1 mld euro zleceniem „Herkules” potrwają dziesięć lat. Konsorcjum ma zadanie zmodernizować i obsługiwać systemy informatyczno-komunikacyjne niezwiązane z systemami broni.

W minionym roku koncern IBM rozbudował szczególnie dział software kupując jedenaście firm z branży software stając się w ten sposób drugim co do wielkości producentem oprogramowania. Na pierwszym miejscu znajduje się Microsoft. Przynoszącą straty produkcję komputerów PC IBM odsprzedał chińskiemu Lenovo.

ibm
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)