Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyrok Trybunału UE w sprawie Google. "Otwiera dyskusję o prywatności w sieci"

0
Podziel się:

- Nie jesteśmy w stanie uświadomić sobie wszystkich konsekwencji tego wyroku - uważa Lidia Kołucka-Żuk z powołanej przez Google Rady Ekspertów.

Wyrok Trybunału UE w sprawie Google. "Otwiera dyskusję o prywatności w sieci"
(gmutlu/iStockphoto)
bETxrTOZ

Wyrok ETS otwiera na nowo dyskusję o prywatności w sieci - uważa Lidia Kołucka-Żuk z powołanej przez Google Rady Ekspertów. Powstała ona po decyzji Trybunału ws. usuwania - na wniosek zainteresowanej osoby - z wyników wyszukiwania linków dot. danych osobowych.

13 maja Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Google musi usuwać z wyników wyszukiwania linki dotyczące danych osobowych osób prywatnych, jeśli zechcą tego sami zainteresowani, a dotyczące ich informacje są _ nieistotne lub nieaktualne _. Wyrok dotyczy krajów UE.

Po wyroku Google powołał Radę, która ma opracować zasady dotyczące usuwania linków z wyszukiwarki. W 10-osobowej Radzie Ekspertów znaleźli się m.in.: b. prezes Google Eric Schmitd, obecny wiceprezes ds. rozwoju korporacyjnego i dyrektor ds. prawnych tej firmy David Drummond, założyciel internetowej encyklopedii Wikipedia Jimmy Wales, b. wiceprzewodniczący (2003-2007) europejskiej grupy komisarzy ds. ochrony danych Jos,-Luis Pinar, a także Lidia Kołucka-Żuk - prawniczka zajmująca się prawami człowieka, w szczególności prawami osób starszych i starych, była członkini Zespołu Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów.

bETxrTPb

Jej zdaniem wyrok ETS otwiera na nowo dyskusję o prywatności w sieci. _ Uważam, że jeszcze do końca nie zdajemy sobie z tego sprawy i nie jesteśmy w stanie docenić wagi problemu. To jest fundamentalna zmiana w relacjach społecznych wynikająca z cyfryzacji. Jest ona tak błyskawiczna, że nie jesteśmy wstanie uświadomić sobie wszystkich konsekwencji. W związku z tym w Google'u jak w soczewce zdiagnozował się nam problem - prywatne kontra publiczne w epoce cyfrowej _ - podkreśliła Kołucka-Żuk.

Prawniczka zwróciła uwagę, że być może na problem relacji prywatne - publiczne w sieci powinniśmy spojrzeć inaczej. _ Może problemem jest to, że traktujemy relacje publiczne - prywatne w kategoriach konfliktu, czyli albo prywatne, albo publiczne, i nie możemy wyjść z tego dylematu. Być może powinniśmy odwrócić problem i potraktować tą relacje jako rzeczy, które się uzupełniają, a nie są sobie przeciwstawne _ - zaznaczyła.

_ Nie boję się, że jesteśmy jakimś listkiem figowym dla Googla. Jeśli poczuję, że tak jest, to zrezygnuję z członkostwa w Radzie. Firma chce sprostać zadaniu, jakie przed nią postawiono, i stąd pomysł na to, by zaprosić grono ekspertów do rozmowy. Zależy mi na tym, aby przebieg pracy był transparentny i otwarty i będę o tym informować _ - powiedziała.

Wyjaśniła, że przed Radą stoją dwa zadania. _ Po pierwsze, ma doradzać w zakresie zasad i procesu, w który Google powinien podążać, aby zapewnić właściwy balans pomiędzy indywidualnym prawem do prywatności a prawem do informacji w związku z rozstrzygnięciem sądowym. Po drugie, ma wziąć udział w debacie o właściwych rozwiązaniach dotyczących prawa do bycia zapomnianym _ - mówiła.

bETxrTPh

Dodała, że indywidualne sprawy nie będą rozpatrywane. _ Decyzje o pozostawieniu lub usunięciu z wyszukiwarki danego linka podejmuje ostatecznie Google i na nich spoczywa odpowiedzialność za te decyzje. Naszym zadaniem jest stworzyć swego rodzaju rekomendacje do podejmowanie tych decyzji _ - podkreśliła.

Rada Ekspertów ma przeprowadzić konsultacje w Europie. _ Odbędzie się sześć spotkań z udziałem zaproszonych ekspertów - w Rzymie, Madrycie, Warszawie, Brukseli, Berlinie i Paryżu. Spotkania te będą transmitowane przez sieć. Potem Rada spotka się jeszcze dwa razy, by pracować nad Raportem, który ma być efektem jej prac _ - wyjaśniła prawniczka.

Internauci mogą zgłaszać swoje uwagi za pośrednictwem formularza, który znajduje się na stronie https://www.google.com/advisorycouncil.

_ Wstępne założenie jest takie, że raport powstanie do końca lutego 2015, ale to będzie zależało od ostatecznych terminów spotkań _ - dodała Kołucka-Żuk.

bETxrTPi

Jej zdaniem dyskusja dotyczy także problem, jak pogodzić prywatność z dostępem do informacji, aby jednocześnie nie narazić się na zarzut cenzurowania czy ograniczania dostępu do informacji. _ Nie mamy recepty na to, jak to rozwiązać. Być może jednym z efektów tej dyskusji będzie większa świadomość obywateli w sprawie udostępniania danych na swój temat w intrenecie. W tym konkretnym przypadku jest pewna niezręczność, że o tym, co jest publiczne, a co prywatne, decydować będzie prywatna firma _ - wskazała.

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE zapadło w sprawie skargi, jaką w hiszpańskiej agencji ochrony danych AEPD złożył w 2010 r. przeciwko Google obywatel Hiszpanii. Narzekał on, że w wynikach wyszukiwania po wpisaniu jego imienia i nazwiska Google odsyłał do artykułów prasowych sprzed 16 lat, które dotyczyły licytacji jego nieruchomości za długi. Hiszpan argumentował, że dług spłacił i nie chce, by jego nazwisko było wciąż łączone z tamtą sprawą. Trybunał przychylił się do jego stanowiska.

Wcześniej Google broniło się przed wymazywaniem wyników, określając to, jako cenzurę. Twierdziło, że nie kontroluje danych, a jedynie udostępnia szukającym informacje, które i tak są dostępne w internecie.

W Polsce wniosek można składać pod adresem: https://support.google.com/legal/contact/lr_eudpa?product=websearch.

bETxrTPj

Czytaj więcej w Money.pl

bETxrTPC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)