Notowania

sankcje dla rosji
29.07.2014 08:55

Wyrok w sprawie Jukosu. Niemieckie media oceniają: To cios dla Rosji

Sędziowie zdemaskowali system, w którym instytucje państwowe są jedynie instrumentem w rękach niewielkiej grupy osób sprawujących władzę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Największe niemieckie dzienniki komentują dzisiaj wyrok Stałego Trybunału Arbitrażowego, nakazujący Rosji wypłacenie odszkodowania w wysokości ponad 51 mld dolarów byłym akcjonariuszom koncernu naftowego Jukos, jako cios dla Władimira Putina i rosyjskiego państwa.

Wyrok skazujący jest _ ciosem dla rosyjskiego państwa _ - pisze _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _. Sędziowie _ zdemaskowali system, w którym instytucje państwowe są jedynie instrumentem w rękach niewielkiej grupy osób sprawujących władzę _.

Autor komentarza nazywa decyzję sądu _ strzałem w dziesiątkę _, wyjaśniając, że chodzi mu nie tyle o wysokość zasądzonego odszkodowania, lecz o polityczną wymowę orzeczenia. To cios demaskujący państwo rosyjskie - jego sposób funkcjonowania i jego wiodący personel - czytamy w _ FAZ _.

Dziennikarz przypomina, że głównym beneficjentem rozbicia Jukosu był Igor Sieczyn, który obecnie kieruje państwowym koncernem Rosnieft. Ten koncern przejął majątek Jukosu. Sieczyn jest zdaniem _ FAZ _ symbolem systemu, w którym instytucje państwa są instrumentami w rękach niewielkiej grupy osób posiadających władze, których nikt nie kontroluje.

Rosyjskie państwo opanowane jest przez _ większych i mniejszych Sieczynów, którzy eliminują gospodarczych i politycznych rywali, posługując się wymiarem sprawiedliwości _. To nie instytucje sprawują w Rosji władzę państwową, lecz _ koterie facetów _, a nad nimi stoi jako rozjemca w przypadku sporów opiekun legitymujący ten układ - Putin.

Putin i jego ludzie niszcząc Jukos pokazali oligarchom, jakie skutki ma odmowa podporządkowania się. Procesy przeciwko Chodorkowskiemu były pierwszą bitwą zwycięskiej kampanii, której celem było zdobycie za pomocą instytucji państwa władzy ekonomicznej. _ Walka z Jukosem stworzyła podwaliny systemu Putina. Sędziowie z Hagi ocenili teraz to postępowanie _ - konkluduje _ FAZ _.

_ - Putin gwiżdże na Chodorkowskiego _ - pisze _ Die Welt _. Proces przeciwko szefowi Jukosu (w 2003 r.) rozpoczął odwracanie się Putina od Zachodu. Prezydent Rosji już wtedy nie przejmował się protestami na Zachodzie.

Zdaniem komentatora w procesach przeciwko Chodorkowskiemu można rozpoznać (cechy charakteru) Putina ujawnione w pełni podczas obecnego kryzysu na Ukrainie. _ - Osoba na szczycie aparatu władzy, która nie zawraca sobie głowy ani obowiązującymi ustawami, ani protestami Zachodu; absolutystyczny car, który nie cofa się przed przemocą i tuszuje ją w kraju za pomocą sprytnej propagandy; były agent służb specjalnych, który posługuje się swoim aparatem bezpieczeństwa, by fałszować dowody, zgodnie ze swoim widzimisię _ - czytamy w _ Die Welt _.

Zdaniem komentatora nawet jeśli najwyższe trybunały na świecie uznają znacjonalizowanie Jukosu za niezgodne z prawem i zażądają odszkodowania, Putin będzie postępował zgodnie ze swoimi zasadami. Zachód może głośno prostować przeciwko wojnie na Ukrainie, lecz nie zastraszy władcy Kremla - przewiduje _ Die Welt _.

Wyrok jest _ ciężką porażką dla Kremla _ - ocenia _ Sueddeutsche Zeitung _, przypominając, że nie kto inny jak car Rosji Mikołaj II był w 1899 roku inicjatorem powstania Trybunału Arbitrażowego w Hadze.

_ - Orzeczenie ma znaczenie historyczne _ - pisze autor komentarza, wyjaśniając: _ Nigdy przedtem stawka sporu ekonomicznego nie była tak wysoka. Nigdy przedtem państwo nie zostało skazane na zapłacenie tak wysokiego odszkodowania _.

_ SZ _ podkreśla, że afera z Jukosem była _ punktem wyjścia dla nowego politycznego kursu prezydenta Putina, polegającego na centralizacji władzy za pomocą wszystkich dostępnych środków i na likwidacji demokratycznych i prawnych przeszkód _.

_ Cena jest bardzo wysoka _ - ocenia _ SZ _. Zdaniem komentatora Rosji trudno będzie uregulować rachunek. Wobec rosnącej izolacji wskutek kryzysu na Ukrainie rosyjskiej gospodarce grozi recesja. _ Cena za ignorowanie międzynarodowych granic rośnie z dnia na dzień _ - konkluduje _ Sueddeutsche Zeitung _.

Czytaj więcej w Money.pl
Sąd Najwyższy może złagodzić karę Chodorkowskiemu Przed kilkoma dniami Władimir Putin nieoczekiwanie ułaskawił byłego szefa koncernu naftowego Jukos.
Czy Łukaszenka pójdzie śladem Putina Czy zostaną uwolnieni z kolonii karnych również białoruscy więźniowie polityczni.
Łaska dla oligarchów. Darowali im... Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej skrócił odsiadki byłego szefa koncernu naftowego Jukos i jego partnerowi biznesowemu.
USA atakuje: Rosja złamała układ nuklearny AP powołując się na urzędników administracji USA podała, że amerykański prezydent Barack Obama powiadomił o problemie przywódcę Rosji.
Tagi: sankcje dla rosji, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz