Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyszli na pierwszy spacer w kosmosie

0
Podziel się:

Członkowie załogi wahadłowca Endeavour przygotowują orbitalny kompleks do pracy po zakończeniu lotów promów NASA.

Wyszli na pierwszy spacer w kosmosie
(PAP/EPA/NASA T.V.)

Dwaj członkowie załogi wahadłowca Endeavour wyszli z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w ramach pierwszego z czterech kosmicznych spacerów, służących przygotowaniu orbitalnego kompleksu do pracy po zakończeniu lotów promów kosmicznych NASA.

Andrew Feustel i Gregory Chamitoff opuścili śluzę wyjściową ISS około godziny 9.15 czasu polskiego. W trakcie zaplanowanego na ponad sześć godzin spaceru astronauci mają wymienić na nowy pojemnik, służący przeprowadzaniu doświadczeń z dziedziny inżynierii materiałowej, zainstalować nową antenę systemu łączności oraz rozpocząć prace przy jednym z wykorzystujących amoniak systemów chłodzenia stacji.

Feustel, Chamitoff i ich kolega z załogi Endeavoura Michael Fincke mają odbyć w parach łącznie cztery kosmiczne spacery w trakcie 12-dniowego wspólnego lotu wahadłowca i ISS.

Zobacz także: ZOBACZ RELACJĘ Z ENDEAVORA (CNN):

Będą to ostatnie wyjścia członków załóg wahadłowców w otwartą przestrzeń kosmiczną, bowiem po obecnej misji Endeavoura przewidziany jest już tylko zaopatrzeniowy lot promu kosmicznego Atlantis na ISS w lipcu. Potem cała flotylla wahadłowców NASA zostanie definitywnie wycofana z eksploatacji.

Endeavour połączył się z ISS w środę. Głównym celem jego misji było dostarczenie na orbitę zbudowanego kosztem 2 mld dolarów spektrometru magnetycznego Alpha oraz palety z częściami zamiennymi. Jedno i drugie zamontowano do konstrukcji stacji przy pomocy zdalnie sterowanych wysięgników.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t95563.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/endeavour;wystartowal;to;ostatnia;misja,7,0,830471.html) Endeavour wystartował. To ostatnia misja Punktualnie o godzinie 14:56 czasu polskiego do swego ostatniego lotu na orbitę pomyślnie wystartował amerykański wahadłowiec kosmiczny Endeavour z sześcioma astronautami na pokładzie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t139526.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polscy;studenci;chca;wystrzelic;satelite,88,0,830808.html) Polscy studenci chcą wystrzelić satelitę Adepci Politechniki Warszawskiej kończą prace nad małym satelitą do testowania destrukcji kosmicznych śmieci.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)