Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wyższa płaca minimalna - "S" zbiera podpisy

0
Podziel się

Solidarność zaczęła akcję zbierania podpisów pod związkowym projektem nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu.

Wyższa płaca minimalna - "S" zbiera podpisy
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEitJVQR

W czerwcu Solidarność chce wnieść do Sejmu własny projekt nowelizacji ustawy o płacy minimalnej, zakładający stopniowe jej podwyższanie do 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

- _ Nie chcemy, aby płaca minimalna była uzależniona od widzimisię polityków, kolejnego premiera, czy ministra finansów, ale od wielkości PKB. Jeśli w Polsce Produkt Krajowy Brutto przekracza trzy punkty procentowe, to chcemy, żeby wzrost płacy minimalnej był szybszy _ - powiedział na konferencji prasowej w Gdańsku przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ _ Solidarność _ Piotr Duda, ogłaszając rozpoczęcie akcji zbierania podpisów pod związkowym projektem zmiany ustawy o minimalnym wynagrodzeniu.

Jak wyjaśnił szef _ S _, jeśli PKB nie będzie przekraczał 3 proc., wysokość wynagrodzenia minimalnego powinna być nadal negocjowana w ramach Trójstronnej Komisji.

bEitJVQT

Według obecnej ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę Rada Ministrów przedstawia Komisji Trójstronnej propozycje wysokości tej płacy do 15 czerwca każdego roku. Komisja ma miesiąc na uzgodnienia. Jeśli związki, pracodawcy i strona rządowa nie osiągną porozumienia w terminie to Rada Ministrów do 15 września sama ustala wysokość minimalnego wynagrodzenia.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t46903.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/wiadomosci/artykul/podniesienie;placy;minimalnej;zwiekszy;bezrobocie,59,0,815163.html) Podniesienie płacy minimalnej zwiększy bezrobocie
Jak przypomniał Duda, w 2010 r. Komisja ustaliła, że w kolejnym roku płaca minimalna wzrośnie do 1408 zł brutto. Ze strony rządu pod porozumieniem podpisał się wówczas wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Rząd odrzucił jednak ten consensus ustalając płacę minimalną na poziomie 1386 zł. - _ To właśnie przelało czarę goryczy _ - podkreślił lider _ S _.

Obecna płaca minimalna wynosi 40,8 proc. średniej płacy w Polsce. _ S _ wyliczyła, że w 2012 r., aby wynagrodzenie minimalne osiągnęło połowę przeciętnej pensji musiałoby wynieść 1591,99 zł.

Z materiałów przedstawionych przez _ S _ podczas konferencji wynika, że płaca minimalna w Polsce należy do jednych z najniższych w Unii Europejskiej. W Luksemburgu, który jest liderem tej klasyfikacji wynosi 1758 euro, a w Polsce 349 euro. Przed naszym krajem plasują się też np. Słowenia i Hiszpania (po 748 euro), Wlk. Brytania (1139 euro), Francja (1365 euro). Mniej niż w Polsce płaca minimalna wynosi w Czechach (319 euro), Słowacji (317 euro), Litwie (232 euro), Rumunii (157 euro) i Bułgarii (123 euro).

bEitJVQZ

- _ To nie jest akcja polityczna. Mamy nadzieję, że poprą ją wszyscy Polacy, nie tylko członkowie związku _ - podkreślił Duda.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/t99251.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/solidarnosc;mowi;dosc;drozyzny;zapowiada;16;manifestacji,128,0,814464.html) "Solidarność" mówi: Dość drożyzny! Zapowiada 16 manifestacji
Podpisy pod projektem nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu będą zbierane głównie w strukturach związku, ale także m.in. przed centrami handlowymi i na dworcach kolejowych, czyli w miejscach, w których można spotkać dużo ludzi.

Od 20 kwietnia, kiedy to marszałek Sejmu przyjął złożone przez władze _ S _ zawiadomienie o utworzeniu Komitetu Obywatelskiego Inicjatywy Ustawodawczej związek ma trzy miesiące na zebranie wymaganych 100 tys. podpisów. Zdaniem Dudy, uda się to zrobić najpóźniej w ok. trzy tygodnie. Po złożeniu w Sejmie odpowiedniej liczby podpisów, co powinno nastąpić w czerwcu, związek zamierza nadal je zbierać, aż miną trzy miesiące.

- _ Ten rząd z premierem Donaldem Tuskiem jest rządem antypracowniczym i antyzwiązkowym przede wszystkim - to jest dla mnie sprawa jasna. Nie chce prowadzić dialogu, ten dialog jest pozorowany _ - powiedział Duda zapytany o dotychczasowe relacje _ Solidarności _ z rządem.

bEitJVRa
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/t46455.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/w;kghm;rzucali;puszkami;z;piwem;i;taranowali;drzwi,208,0,823504.html) W KGHM rzucali puszkami z piwem i taranowali drzwi Kilkuset związkowców domaga się 300 złotych podwyżki dla każdego z pracowników. Średnia płaca w KGHM wynosi 9031 złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t110140.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mniej;firm;spoznia;sie;w;wyplatami,133,0,814981.html) Mniej firm spóźnia się w wypłatami W I kwartale kwota niewypłaconych świadczeń spadła o 40 proc. - z 55,3 mln zł do 33 mln zł - wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/38/t126502.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/placa;minimalna;w;gore;ale;i;tak;straca,169,0,746409.html) Płaca minimalna w górę. Ale i tak stracą W Hiszpanii wzrost najniższego wynagrodzenia będzie niższy od inflacji.
bEitJVRu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)