Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyższy VAT pozostanie do końca 2016 roku

0
Podziel się:

Rząd, podnosząc od 2011 r. VAT o 1 pkt, zapowiadał obniżkę tego podatku po trzech latach, w 2014 r.

Wyższy VAT pozostanie do końca 2016 roku
(Maj/Reporter)
bESuoguZ

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustaw: o podatku VAT oraz o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, która utrzymuje obecnie obowiązujące stawki VAT - 23 i 8 proc.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu przedłużenie obowiązywania obecnych stawek wynika z potrzeby ograniczenia nierównowagi finansów publicznych, jak również słabej koniunktury na głównych rynkach eksportowych, ograniczającej wzrost gospodarczy.

CIR przypomniało, że przyjęte w kwietniu _ Aktualizacja Programu Konwergencji na rok 2013 _, _ Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2013-2016 _ zakładały utrzymanie aktualnych stawek VAT na niezmienionym poziomie.

bESuogvb

Rząd, podnosząc od 2011 r. VAT o 1 pkt, zapowiadał obniżkę tego podatku po trzech latach, w 2014 r. i taki też zapis figuruje w obowiązującej ustawie o podatku od towarów i usług. Jednak już od wiosny br. przedstawiciele rządu informowali, że VAT nie spadnie z powodu trudnej sytuacji budżetu.

Przyjęty przez rząd projekt oficjalnie opublikowano w sierpniu. Utrzymanie obecnych stawek VAT tłumaczy się tam _ koniecznością ograniczenia nierównowagi finansów publicznych, co jest niezbędnym warunkiem dla stabilności makroekonomicznej i długofalowego wzrostu gospodarczego, jak również słabą koniunkturą na głównych rynkach eksportowych ograniczających wzrost polskiej gospodarki. _

Czytaj więcej w Money.pl
Zadłużenie państwa spadło. Jest lepiej, niż w czerwcu - _ Spadek zadłużenia był przede wszystkim związany z umocnieniem się złotego _ - tłumaczy ministerstwo finansów.
Deficyt budżetowy przekroczony o 5 mld zł Po sierpniu wyniósł on 26 mld 784,1 mln zł, co stanowi 75,3 procent deficytu dopuszczonego w obowiązującej ustawie budżetowej na 2013 rok.
Polska jednym z najbardziej zadłużonych państw? - _ Polska jest na 12 miejscu wśród 250 krajów na świecie pod względem poziomu zadłużenia _ - ogłosili na konferencji posłowie PiS.
bESuogvC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)