Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wzrasta zainteresowanie inwestycjami w nieruchomości w Polsce

0
Podziel się:

W ciągu kilku ostatnich lat wzrastało znaczenie Polski jako miejsca inwestycji na rynku nieruchomości, a w 2004 roku odnotowana została rekordowa wielkość inwestycji, które osiągnęły poziom 1,33 mld euro - podała firma Knight Frank zajmująca się doradztwem w zakresie nieruchomości.

Wzrasta zainteresowanie inwestycjami w nieruchomości w Polsce

W ciągu kilku ostatnich lat wzrastało znaczenie Polski jako miejsca inwestycji na rynku nieruchomości, a w 2004 roku odnotowana została rekordowa wielkość inwestycji, które osiągnęły poziom 1,33 mld euro - podała firma Knight Frank (KF) zajmująca się doradztwem w zakresie nieruchomości.

"W 2004 roku odnotowano rekordową wielkość inwestycji na rynku nieruchomości, która osiągnęła poziom 1,33 mld euro. Szacuje się, że wartość dotychczas zainwestowanych środków w różnych sektorach tego rynku na koniec 2004 roku powinna przekroczyć 2,95 mld euro" - podał Knight Frank w najnowszym raporcie.

Najwięcej w 2004 roku zainwestowano w sektor handlowy, gdzie trafiło 895 mln euro, z czego 700 mln euro to transakcja zakupu przez amerykański fundusz Apollo Real Estate Advisors/Rida Development portfela nieruchomości wynajętych przez sieć Metro AG.

W segmencie biurowym zawarto 16 transakcji na ponad 360 mln euro.

Pozostałe 78 mln euro zostało zainwestowane w sektorze magazynowym oraz nieruchomościach o charakterze mieszanym.

Dominującymi graczami na polskim rynku inwestycyjnym pozostają niemieckie nieruchomościowe fundusze instytucjonalne.

Rośnie też zainteresowanie inwestorów rynkami lokalnymi. W 2004 r. w sektorze nieruchomości biurowych zawarta została transakcja zakupu Poznańskiego Centrum Finansowego i przedwstępna umowa zakupu Alfa Plaza w Gdyni.

W przypadku powierzchni biurowych największym rynkiem w kraju jest Warszawa, gdzie w 2004 r. widoczna była umiarkowana podaż, popyt silniejszy w porównaniu z poprzednimi latami, mniejsza ilość pustostanów i skupienie aktywności rynkowej na obszarze poza centrum. Całkowite zasoby nowoczesnych powierzchni biurowych w stolicy sięgnęły 2,1 mln m kw.

"Szacuje się, że budynki będące pod koniec 2004 roku w realizacji powinny dostarczyć łącznie około 287.000 m kw., z czego oddanie 232.000 m kw. planowane jest na 2005 rok. Podobnie jak w 2004 roku większość nowych powierzchni (62 proc.) powstanie poza centrum Warszawy" - podał KF.

Zasoby nowoczesnych powierzchni biurowych w Krakowie szacowane są na ok. 113.000 m kw., z czego 33 proc. znajduje się w centrum. Uzupełnieniem podaży są powierzchnie w wyremontowanych kamiennicach.

Od dwóch lat utrzymuje się tam tendencja spadkowa przyrostu podaży nowej powierzchni biurowej. W 2004 r. zrealizowane zostały cztery projekty, które dostarczyły 10.750 m kw., co oznacza spadek o 38 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Brak nowych inwestycji oraz stopniowe zapełnianie się istniejących obiektów to cechy charakterystyczne poznańskiego rynku biurowego w 2004 r. Zasoby nowoczesnych powierzchni na wynajem pozostawały na niezmienionym poziomie około 121.000 m kw.

Rynek wrocławski charakteryzował wysoki popyt na nowoczesne powierzchni biurowe przy niewielkim przyroście podaży. W 2004 roku we Wrocławiu dostarczono 7.300 m kw. powierzchni, co zwiększyło całkowite zasoby o 8 proc. do ok. 101.000 m kw. Obecnie w realizacji jest 7 projektów o łącznej powierzchni blisko 20.000 m kw., które powinny zostać ukończone w 2005 r.

W Katowicach zasoby biurowe są zdominowane przez obiekty klasy B i C. Powierzchnie klasy A i B w budynkach nowych i całkowicie wyremontowanych oferowane na wynajem kształtują się na poziomie 65.000 m kw. Nowa podaż w 2004 r. obejmuje jedynie odnowiony kompleks budynków, w którym oddano do użytku 13.400 m kw. z 18.400 m kw. Poza tym projektem w Katowicach nie powstaje obecnie żaden budynek biurowy.

nieruchomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)