Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wzrosną długi samorządów?

0
Podziel się:

Pogorszenie koniunktury może spowodować pogorszenie wyników i wzrost zadłużenia.

Wzrosną długi samorządów?
(PAP/Darek Delmanowicz)
bFdMOaVx

*Pogorszenie koniunktury gospodarczej może w 2008 roku spowodować spadek dochodów podatkowych samorządów, a presja na wzrost wydatków może rosnąć ze względu na żądania płacowe w oświacie. *

Efektem może być pogorszenie wyników operacyjnych samorządów i wzrost zadłużenia - ocenia agencja ratingowa Fitch.

- _ Samorządy lokalne mogą odnotować znacznie mniejszy wzrost dochodów podatkowych niż w latach ubiegłych, m.in. ze względu na pogorszenie się koniunktury gospodarczej. Fitch szacuje, że wzrost PKB wyniesie 5,5 proc., podczas gdy w latach 2006-2007 wynosił ponad 6 proc. rocznie _ - napisali analitycy Fitch w raporcie.

bFdMOaVz

- _ Dodatkowo wzrost dochodów z PIT, drugiego, co do wielkości źródła dochodów samorządów, może być niższy niż w latach ubiegłych w związku z wprowadzeniem przez państwo ulgi z tytułu wychowywania dzieci _ - dodaje Fitch.

Agencja przypomina, że zgodnie z prognozami Ministerstwa Finansów w wyniku ulgi prorodzinnej samorządy stracą ok. 3,4 mld zł, co stanowi ok. 16,7 proc. ich wpływów z podatku PIT w 2006r.

Częściowo strata ta może zostać zrekompensowana przez rosnące zatrudnienie oraz wyższe płace.

Jednak wzrost wynagrodzeń - zwłaszcza w oświacie - może stanowić kolejny problem dla samorządów.

bFdMOaVF

- _ W 2008 roku może wzrosnąć presja na wydatki operacyjne samorządów w związku z planowanym wzrostem płac nauczycieli. Wydatki samorządów lokalnych na edukację są współfinansowane przez państwo z części oświatowej subwencji ogólnej. Jednak otrzymywane środki finansowe są niewystarczające nawet na sfinansowanie wydatków na wynagrodzenia. Różnica pomiędzy otrzymywaną subwencją oświatową, a faktycznymi wydatkami na edukację, z których ponad 80 proc. to wydatki na wynagrodzenia, powiększa się _ - ocenia Fitch.

Analitycy agencji uważają, że presja na wydatki operacyjne oraz mniejszy wzrost dochodów podatkowych mogą spowodować pogorszenie się wyników operacyjnych samorządów.

- _ Powyższe czynniki oraz wysokie wydatki inwestycyjne w latach 2008-2013 wpłyną na wzrost zadłużenia samorządów. Pomimo tego, że co najmniej od czterech lat rozważana jest reforma finansów publicznych, rok 2008 nie przyniesie żadnych znaczących zmian w tej kwestii. Nowy rząd rozważa dalszą decentralizację zadań, ale żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte _ - piszą w raporcie.

Według oceny Fitch w 2007 roku zadłużenie samorządów wzrosło o około 2 mld zł, ale nie powinno to mieć negatywnego wpływu na ich zdolność kredytową biorąc pod uwagę rosnące dochody oraz lepsze wyniki finansowe na poziomie operacyjnym. Agencja uważa, że mimo wzrostu zadłużenia związanego z większymi inwestycjami w kolejnych pięciu latach, dług w relacji do dochodów bieżących powinien pozostać na bezpiecznym poziomie.

bFdMOaVG

- _ Niezbędnym jest, aby samorządy generowały odpowiednie wyniki na poziomie operacyjnym, gdyż nadwyżka operacyjna powinna stanowić główne źródło spłaty zadłużenia _ - ocenia Fitch.

ZOBACZ TAKŻE:

bFdMOaVH
bFdMOaWa
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)