Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wzrost gospodarczy w Europie ma przyspieszyć

0
Podziel się:

Komisja Europejska przewiduje lekkie ożywienie gospodarki w Unii w 2013 roku. Wzrost ma wynieść 1,3 proc. PKB w UE oraz 1 proc. w eurolandzie.

Wzrost gospodarczy w Europie ma przyspieszyć
(PAP/EPA)

Komisja Europejska przewiduje lekkie ożywienie gospodarki w Unii w 2013 roku. Wzrost ma wynieść 1,3 proc. PKB w UE oraz 1 proc. w eurolandzie. KE nie ma dobrych wieści dla Hiszpanii, która nie spełni celu redukcji deficytu.

Zgodnie z prognozami KE, Hiszpania pozostanie w recesji w przyszłym roku z PKB, które się skurczy o 0,3 proc., a jej deficyt finansów publicznych wyniesie w 2012 roku 6,4 proc., (czyli znacznie odbiega od celu 5,3 proc. PKB wyznaczonego przez rząd hiszpański), a w 2013 - 6,3 proc., przy założeniu niezmienionej polityki. Tymczasem Bruksela wyznaczyła Hiszpanii 2013 rok, jako termin redukcji deficytu do dozwolonego pułapu 3 proc. PKB, który Madryt obiecywał spełnić.

_ - KE ma pełne zaufanie do determinacji rządu Hiszpanii, by spełnić cele deficytu publicznego _ - powiedział komisarz ds. walutowych Olli Rehn (na zdjęciu), pytany jaką decyzje podejmie KE: Czy nałoży na Madryt kary finansowe wynikające ze wzmocnionego paktu fiskalnego czy wręcz przeciwnie - może da Hiszpanii więcej czasu na spełnienie celu fiskalnego.

KE, powiedział Rehn, chce z decyzją czekać na zobowiązania ws. środków fiskalnych, jakie obiecały podjąć hiszpańskie regiony - część już to zrobiła w połowie maja, ale nie uwzględniono tego jeszcze w piątkowych prognozach tak samo jak reformy systemu bankowego, nad którą rząd obraduje w piątek.

_ - Dokonamy oceny 30 maja i wtedy okaże się, ile dodatkowych środków fiskalnych będzie potrzebne _ - powiedział Rehn. 30 maja KE wystosuje rekomendacje fiskalne i gospodarcze dla krajów UE, na podstawie piątkowych prognoz oraz nadesłanych przez rządy poprawionych narodowych planów reform.

Ogólnie KE przewiduje w UE dalszą konsolidację budżetową oraz spadek w 2013 r. deficytów publicznych do poziomu 3,3 proc. w UE i nieco poniżej 3 proc. w strefie euro. We Francji według piątkowych prognoz KE, deficyt wyniesie w 2013 4,2 proc. PKB, przy założeniu niezmienionej polityki gospodarczej. Czyli też znacznie powyżej celu 3 proc. PKB, wyznaczonego Francji przez UE w ramach procedury nadmiernego deficytu. Prezydent-elekt Francji Francois Hollande, tak jak ustępujący prezydent Nicolas Sarkozy, obiecywał w kampanii wyborczej, że Francja spełni wyznaczony cel.

Rehn wezwał władze Francji do _ uszczegółowienia środków mających zbić deficyt publiczny w 2013 roku _. Pochwalił jednocześnie, że Francji udało się zakończyć miniony rok z deficytem niższym niż planowano.

Jeżeli chodzi o całą UE, to KE ocenia, że w związku ze spadkiem produkcji odnotowanym pod koniec 2011 r., gospodarka UE znajduje się obecnie w _ umiarkowanej recesji _. Wraz z oczekiwanym przyspieszeniem światowej gospodarki, powolne ożywienie w UE jest spodziewane od drugiej połowy tego roku. KE szacuje, że w całym bieżącym roku realny PKB UE się zatrzyma, a w strefie euro ma spaść o 0,3 proc. W 2013 roku spodziewany jest lekki wzrost na poziomie 1,3 proc. PKB w UE i 1 proc. PKB w strefie euro.

_ Ożywienie gospodarcze jest już blisko, ale sytuacja gospodarcza pozostaje niestabilna, nadal istnieją duże różnice między państwami członkowskimi. Jesteśmy świadkami trwającej korekty zaburzeń równowagi budżetowej i strukturalnej, które nagromadziły się przed i po wystąpieniu kryzysu, i które pogarszały niekorzystne nastroje gospodarcze _ - powiedział Rehn.

Przestrzegł, że bez dalszych zdecydowanych działań niski wzrost gospodarczy w UE może się utrzymać. _ Zdrowe finanse publiczne są warunkiem trwałego wzrostu; musimy wspierać korektę poprzez przyspieszenie polityk na rzecz stabilności i wzrostu gospodarczego _ - powiedział Rehn.

Na drugiej stronie czytaj, jak będzie wyglądała sytuacja na rynku pracy

Na tle słabych wyników UE, Polska, która jako jedyny kraj uniknęła recesji od początku kryzysu finansowego wypada najlepiej, przyznał Rehn. W 2012 roku - jak prognozuje KE - wzrost polskiego PKB będzie najwyższy w całej UE i wynieść 2,7 proc. W 2013 roku KE szacuje wzrost polski na 2,6 proc. PKB.

Pesymistyczne są prognozy KE ws. bezrobocia, które ma utrzymać się na wysokim, wynoszącym 10,3 proc. poziomie w UE i 11 proc. w strefie euro zarówno w 2012 jak i 2013 roku. Utrzymają się też ogromne różnice między krajami. W 2013 roku najwyższe bezrobocie ma być w Hiszpanii (25,1 proc. w 2013) i Grecji (19,6 proc.), a najniższe w Austrii (4,2 proc.) i Niemczech (5,3 proc.).

Inflacja powinna się stopniowo zmniejszać się, _ w miarę zanikania skutków spowodowanych wyższymi cenami ropy naftowej oraz podwyżkami podatków _, szacuje KE.

Sytuacja gospodarcza, szacuje KE różni się znacznie w krajach ze względu na trwającą obecnie korektę nierównowag w bilansach płatniczych, które ujawniły się w ciągu ostatnich lat. Doprowadziły do tego m.in. zróżnicowane koszty pracy w UE, a to z kolei zmniejszyło konkurencyjności niektórych gospodarek.

Czytaj więcej w Money.pl
Druzgocące dane. Możesz stracić pracę KE i GUS opublikowały najnowsze dane dotyczące polskiej gospodarki.
Polska liderem Europy. Ale gorzej niż w tym roku Komisja Europejska opublikowała prognozy gospodarcze dla Europy na najbliższe dwa lata.
Bruksela zgadza się z Warszawą. Uda się nam Prognozy Komisji Europejskiej potwierdzają, że Polsce uda się obniżyć deficyt sektora finansów publicznych do 3 proc. w 2012 roku.
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)