Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Wzrost PKB krajów Europy Środkowej i Wschodniej zwolnił"

0
Podziel się:

Ważnym czynnikiem, który nadal będzie ograniczał wzrost popytu krajowego jest polityka zaciskania pasa.

"Wzrost PKB krajów Europy Środkowej i Wschodniej zwolnił"
(Adam Guz/REPORTER)

Wzrost gospodarek krajów naszego regionu mocno zwolnił w 2012 r. - podał NBP w raporcie _ Analiza sytuacji gospodarczej w krajach Europy Środkowej i Wschodniej _. Zdaniem ekspertów to skutek kryzysu w strefie euro.

Na zdjęciu marek Belka, prezes NBP

W opracowaniu przygotowanym przez Instytutu Ekonomicznego NBP wskazano, że od połowy 2011 r. pogarszały się uwarunkowania zewnętrzne dla gospodarek regionu. _ Było to wynikiem pogłębiającego się kryzysu strefy euro, dotykającego zarówno sfery realnej gospodarki, jak i sektora finansowego, zwłaszcza banków _ - napisano w raporcie.

Dodano, że drugim czynnikiem, który miał wpływ na obniżenie wskaźników wzrostu gospodarczego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW) w 2012 r. była trwająca konsolidacja fiskalna. _ W rezultacie, tempo wzrostu gospodarczego w regionie EŚW w trzech pierwszych kwartałach 2012 r. wyraźnie wyhamowywało. Wyniosło ono w tym okresie 1,1 proc., wobec 3,2 proc. w 2011 r. W trzecim kwartale 2012 spadło już ono do 0,6 proc. rok do roku _ - stwierdzili eksperci NBP.

W raporcie czytamy też, że eksport, który napędzał wzrost PKB w regionie w poprzednich dwóch latach, w 2012 r. wyraźnie spowolnił. _ Relatywnie wolniej na spadek popytu ze strony strefy euro zareagował eksport na Słowacji i w krajach bałtyckich. Na Słowacji wynikało to z dużego udziału eksportu do krajów spoza strefy euro, gdzie spowolnienie gospodarcze w ostatnich kwartałach było mniejsze, a także szybkiego dostosowania oferty eksportowej do potrzeb rynku. W krajach bałtyckich był to z kolei wynik utrzymania wysokiej konkurencyjności. W pozostałych krajach EŚW dynamika eksportu była wyraźnie niższa, a w Rumunii można było nawet zauważyć spadek eksportu w ujęciu rocznym w każdym z trzech pierwszych kwartałów 2012 r. _ - wskazano.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/184/m250040.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/deficyt;finansow;publicznych;wyniesie;3;4;proc;pkb;-;prognozuje;mfw,148,0,1238676.html) *MFW prognozuje Polski deficyt w 2013 r. * Zdaniem MFW wzrost PKB w 2013 r. spadnie do 1,7 proc. Ekonomiści Funduszu spodziewają się, że luka PKB pozostanie ujemna do 2015 r. włącznie. Dynamika popytu krajowego w krajach EŚW również wyraźnie spadła. _ Dotyczyło to zarówno konsumpcji, jak i inwestycji. Wpływ na to miało kilka czynników: dalsze wyhamowywanie akcji kredytowej, trwająca konsolidacja fiskalna oraz spowolnienie aktywności w nastawionym proeksportowo sektorze przemysłowym. Podobnie jak miało to miejsce od 2009 r., w większości krajów EŚW można było zaobserwować stale obniżającą się dynamikę kredytów dla sektora prywatnego. Wynikało to zarówno z niższego
popytu na kredyt ze strony gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, jak i ograniczonej ich podaży _ - napisano.

Eksperci stwierdzili, że ważnym czynnikiem, który nadal będzie ograniczał wzrost popytu krajowego jest polityka _ zaciskania pasa _. W efekcie wydatki na konsumpcję spadają.

Eksperci wskazali też, że uspokojenie sytuacji na europejskich rynkach finansowych w drugiej połowie minionego roku, które wynikało zarówno z działań Europejskiego Banku Centralnego i innych banków centralnych, jak również _ spadku napięć politycznych związanych z sytuacją w krajach peryferyjnych UE, miało duży wpływ na kształtowanie się sytuacji na rynkach finansowych w krajach EŚW _.

_ Najsilniejsze spowolnienie dynamiki PKB nastąpiło w 2012 r., kiedy to PKB w całym regionie wzrosło, według prognoz Komisji Europejskiej, zaledwie o 1,0 proc. W kolejnych latach prognozuje się już powolne wychodzenie z recesji, aczkolwiek lekkiego spowolnienia tempa wzrostu w 2013 r. oczekuje się w Polsce i krajach bałtyckich _ - wskazano.

NBP przytoczył prognozy KE, które wskazują, że w całym regionie EŚW w 2013 r. tempo wzrostu ma przyspieszyć do 1,5 proc., a w 2014 r. do 2,4 proc. _ Powolny wzrost dynamiki PKB będzie wynikać przede wszystkim ze wzrostu dynamiki popytu krajowego, który oczekiwany jest w niemal całym regionie. Jego nieznaczne spowolnienie będzie obserwowane jedynie w krajach bałtyckich, zwłaszcza w Estonii oraz Polsce _ - czytamy w raporcie.

Czytaj więcej w Money.pl
PKB Polski mocno w górę? Zaskakujące prognozy Eksperci mówią o wielkich szansach dla polskiej gospodarki. Jak Chiny wyhamują, to my... zyskamy
Czy rating Polski jest nadal stabilny? - _ Polski rating "A minus" jest solidny i odporny, bez znaczniejszych perspektyw osłabienia _ - powiedział dziennikarzom Napolitano.
Gospodarkę czeka kryzys gorszy niż w 2009? Jeśli tak się stanie, w otoczeniu polskiej gospodarki w 2014 roku zapanuje przedkryzysowa normalność.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)