Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wzrost PKB o blisko 3 procent? Szczurek: to realne

0
Podziel się:

Nowy minister finansów uważa, że polska gospodarka może rozwijać się szybciej, niż zakłada projekt budżetu na 2014 rok.

Wzrost PKB o blisko 3 procent? Szczurek: to realne
(PAP/Radek Pietruszka)

Wzrost PKB bliżej 3 procent w 2014 roku jest realny - powiedział dziś Mateusz Szczurek, desygnowany na stanowisko ministra finansów. Dodał, że deficyt sektora finansów publicznych w 2015 r. będzie niższy niż 3,3 proc. PKB prognozowane przez Komisję Europejską.

_ - Jeśli chodzi o przyszłoroczny wzrost, to moje szacunki sprzed dwóch tygodni były trochę bardziej optymistyczne _- odniósł się dziś Szczurek do założeń w budżecie na 2014 rok, które mówią o wzroście na poziomie 2,5 proc. Pytany o to, czy wzrost gospodarczy bliżej 3 proc. jest możliwy w przyszłym roku, odparł: _ Jest to realne _.

Szczurek podkreślił, że zmienia się struktura wzrostu gospodarczego. _ - W 2013 roku opierał się niemal wyłącznie na eksporcie netto. Bez niego nie byłoby wzrostu w pierwszej połowie roku. Obserwujemy poprawę, jeśli chodzi o konsumentów. Ciągle brakuje jeszcze chęci do inwestowania ze strony inwestorów prywatnych i na to potrzeba trochę więcej czasu _ - dodał.

Kandydat na ministra finansów zwrócił uwagę, że założenia dotyczące inflacji są trochę mniej konserwatywne. Jak mówił, rząd oczekuje nieco wyższej przeciętnej inflacji w przyszłym roku na poziomie 2,4 proc. - _ Z jednej strony dla gospodarstw domowych to dobra informacja, bo mniejszy wzrost cen to jest zawsze przyjemne. Ale dla dochodów budżetu ryzyko mniejszego wzrostu cen jest jakimś niebezpieczeństwem _ - ocenił.

Dodał, że deficyt sektora finansów publicznych w 2015 roku będzie niższy niż 3,3 proc. PKB prognozowane przez Komisję Europejską.

Pytany, czy będzie pierwszym ministrem III RP, który stworzy budżet bez deficytu, Szczurek powiedział, że jest to możliwe, ale nie w przypadku, gdyby jego kariera w MF trwała tylko dwa lata. Zdaniem przyszłego ministra finansów budżet bez deficytu _ to kwestia więcej niż dwóch, więcej niż trzech lat _.

_ - Oby sytuacja gospodarcza była na tyle dobra, żeby to było wymagane _ - powiedział. Wyjaśnił, że żyjemy w czasach i otoczeniu, w którym ma sens prowadzenie nieco luźniejszej polityki gospodarczej, co jest zgodne z nową regułą wydatkową.

_ - Ale sytuacja się odwróci, jeśli wzrost powróci do poziomów normalnych i ponadprzeciętnych. Jeżeli czegoś nas ostatnie 5-6 lat kryzysu na świecie nauczyło, to właśnie tego, że nie wolno nadmiernie zaciskać pasa wtedy, kiedy jest źle. Ale aby można było coś takiego robić, to trzeba zaciskać pasa - i to poważnie - wtedy, kiedy jest dobrze _ - wyjaśnił Mateusz Szczurek.

W jego opinii taka polityka będzie powodowała prawdziwe wyzwania polityczne i konflikty wewnątrz rządu. - _ To będzie prawdziwy test dla ministra finansów _ - ocenił. Dodał, że obecnie polityka gospodarcza i prowadzona przez innych ministrów może być w miarę zgodna, ale tak na pewno nie będzie, kiedy sytuacja w gospodarce się poprawi.

Pytany o płynące z zewnątrz zagrożenia dla Polski Szczurek wskazał na ryzyko, że ożywienie w strefie euro okaże się krótkotrwałe i rachityczne, w związku z czym sytuacja gospodarcza w strefie euro będzie obciążeniem dla polskiej gospodarki. Szczurek nie obawia się specjalnie wzrostu stóp procentowych w USA oraz ograniczenia tempa zakupów papierów skarbowych przez Fed. _ - To powoduje zaburzenia na rynkach, ale Europa Centralna, a Polska w szczególności, nie będzie ofiarą tego rodzaju zaburzeń w przepływie kapitału. Jesteśmy zbyt zbilansowaną - na szczęście - gospodarką zewnętrznie, żeby się obawiać takich rzeczy _ - mówił.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)