Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wzrost PKB w 2012 roku w Polsce. GUS podwyższył szacunki

0
Podziel się:

Najnowsze dane Urzędu wpisują się w trend wykreślony przez wcześniejsze publikacje.

Wzrost PKB w 2012 roku w Polsce. GUS podwyższył szacunki
(Endostock/Dreamstime.com)
bFfcoIyd

GUS podwyższył szacunki wzrostu PKB w pierwszym kwartale tego roku do 3,6 proc. z 3,5 proc. szacowanych wcześniej. Obniżył za to szacunki dynamiki PKB w drugim kwartale do 2,3 proc. z 2,4 proc. szacowanych poprzednio._ _

Jaka będzie koniunktura w najbliższych miesiącach? _ - Nie ma przesłanek, by sądzić, że w drugiej połowie 2012 roku gospodarka przyspieszy, jednak w całym bieżącym roku nie ma zagrożenia dla prognozy wzrostu PKB na poziomie 2,5 proc. - _ powiedział pod koniec sierpnia Janusz Witkowski, prezes GUS.

Patrząc na dochody, kredyty, oszczędności nie ma przesłanek, aby mówić o przyspieszeniu wzrostu gospodarczego, przynajmniej w okresie trzeciego i czwartego kwartału. Jest szansa na to, że nawet przy pewnym spowolnieniu uzyskamy wynik 2,5 proc. Nie widzę osobiście zagrożenia dla 2,5 proc. wzrostu PKB w skali całego roku - powiedział Witkowski w TVN CNBC.

bFfcoIyf

_ - W moim przekonaniu jest szansa na wzrost 2,0-2,1 proc. (PKB - PAP) w następnych kwartałach. Zależy to w dużym stopniu od naszego otoczenia. Z jednej strony mamy kraje, które mają trudną sytuację, a inne jak Niemcy zanotowały niewielki, ale jednak wzrost - _uważa prezes GUS.

Dodał, że największe ryzyko związane jest sytuacją w Europie._ - To co się dzieje (tam dzieje - PAP) nie pozostaje bez wpływu na nasze możliwości rozwoju gospodarczego. Jeśli (sytuacja w Europie - PAP) nie będzie się pogarszać, to poziom 2,0-2,1 proc. w następnych kwartałach jest możliwy - _ podkreślił.

GUS w komunikacie podtrzymał również, że wzrost PKB w 2011 r. wyniósł 4,3 proc., a w 2010 r. 3,9 proc.

Czytaj więcej o polskiej gospodarce w Money.pl
PKB w dół. To źle wróży dla tych branży Spowolnienie dotknęło przede wszystkim polski sektor przemysłowy oraz handel.
W tej branży jest duży wzrost - ponad 20 proc. Rok się jeszcze nie skończył, a oddano do użytku 105 tys. mieszkań, czyli o ponad 20 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2011 r.
Dane GUS: Przemysł w Polsce odczuwa znaczne pogorszenie Tak duże zahamowanie polskiego przemysłu to olbrzymie zaskoczenie dla ekonomistów.
bFfcoIyG
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)