Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkb
25.04.2005 12:54

Wzrost PKB w I kwartale wolniejszy niż 3,9 proc.

Wzrost PKB w I kwartale 2005 roku będzie wolniejszy niż w IV kwartale 2004 roku, kiedy wzrósł o 3,9 proc. W tym roku jest szansa na odbudowę i wzmocnienie popytu wewnętrznego - uważa Halina Dmochowska, wiceprezes GUS.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Zgodnie z oczekiwaniami tempo PKB było wolniejsze w I kwartale niż w IV. Dokładny szacunek będzie na przełomie maja i czerwca" - powiedziała Dmochowska na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Do tej pory ekonomiści spodziewali się, że wzrost gospodarczy w I kwartale 2005 wyniesie 3,35 proc. PKB, w II kwartale wyniesie 3,8 proc., a w całym roku średnio 4,4 proc.

W opinii Dmochowskiej, mimo słabych wyników I kwartału, w dalszym ciągu jest szansa na odbudowę i wzmocnienie popytu wewnętrznego.

"Mimo, że dynamika I kwartału była słaba, sądzę, że miały miejsce takie zjawiska i procesy, które będą skutkowały pożądaną odbudową i wzmocnieniem popytu wewnętrznego" - powiedziała Dmochowska.

"Świadczy o tym wzrost zatrudnienia i ograniczenie liczby bezrobotnych, ograniczony wzrost cen konsumpcyjnych oraz poprawa aktywności inwestycyjnej" - dodał.

W IV kw. 2004 roku dynamika popytu krajowego obniżyła się do 2,9 proc. z 4,6 proc. w III kw. W całym ubiegłym roku popyt krajowy wzrósł o 4,5 proc.

Wiceprezes GUS poinformowała w poniedziałek, że dynamika inwestycji w małych przedsiębiorstwach w 2004 roku była wyższa niż w dużych. O ile w dużych przedsiębiorstwach nakłady inwestycyjne w ubiegłym roku roku wzrosły o 9,2 proc., o tyle dynamika nakładów w firmach zatrudniających od 10-49 osób wyniosła kilkanaście proc.

"Szersze dane będą na koniec maja" - dodała Dmochowska.

Udział nakładów inwestycyjnych firm zatrudniających 10-49 osób stanowi około 10 proc. całości wartości nakładów inwestycyjnych.

W 2004 roku nakłady brutto na środki trwałe wzrosły ogółem o 5,1 proc.

Tagi: pkb, gospodarka, wiadomości, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz