Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wzrost pkb w polsce
04.09.2013 12:20

Wzrost PKB w Polsce. Boni: 2,5 proc. to realistyczna prognoza

- Uważam, że powinniśmy bardzo ostrożnie postępować jeśli chodzi o budżet na rok 2014, co oczywiście jest bardzo bolesne - powiedział szef resortu administracji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stawinski/Reporter)

Minister Michał Boni uważa, że wzrost PKB w 2014 r. o 2,5 proc. to realistyczna i ostrożna prognoza. Może być więcej, ale lepiej nie stawiać na to więcej - powiedział dziś dziennikarzom Boni podczas XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

_ Uważam, że prognoza powinna być bardzo ostrożna. Jak będzie lepiej, to się wszyscy będziemy cieszyli i będzie lepszy wynik także dla budżetu. Uważam, że powinniśmy bardzo ostrożnie (postępować) jeśli chodzi o budżet na rok 2014, co oczywiście jest bardzo bolesne. To oznacza bardzo silną redukcję w niektórych zadaniach, zupełnie inną kompozycję zadań na przyszły rok. Trzeba będzie sobie dawać radę z realizacją różnych zadań, które wcale się nie zmniejszają, a nawet niekiedy się zwiększają przy zmniejszonych środkach finansowych _ - powiedział Boni.

_ Zgadzam się, że trzeba więcej optymizmu wtedy, kiedy mówimy o rozwoju całej gospodarki. Z punktu widzenia budżetu państwa nie można przeszarżować z optymizmem, który nie będzie miał pokrycia. Lepiej mieć budżet bardzo oszczędny i jeśli będą lepsze wyniki w przyszłym roku (...), dyskutować w ciągu roku o zmianie budżetu _ - dodał.

Donald Tusk zapowiedział, że dziś odbędzie się spotkanie konstytucyjnych ministrów rządu, na którym omawiany będzie ostateczny kształt propozycji budżetu na 2014 r. Szef rządu dodał, że szczegóły zostaną przekazane w czwartek.

_ Po jutrzejszym wieczornym spotkaniu z ministrami konstytucyjnymi, gdzie będziemy ucierali ostateczny kształt propozycji budżetowej, będziemy w czwartek komunikowali ostatecznie nasze decyzje dotyczące niektórych wskaźników budżetu _ - mówił we wtorek dziennikarzom Tusk podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. _ Będę chciał, byśmy wspólnie z ministrami - w tym z wicepremierem Rostowskim (minister finansów Jacek) prognozowali jak najbardziej realistyczne wskaźniki. Uważam, że dzisiaj realizm oznacza umiarkowany, ale jednak wyraźny optymizm. Ale zobaczymy _ - dodał.

Na czwartek rząd zaplanował przyjęcie projektu ustawy budżetowej na 2014 r. Wtedy też Ministerstwo Finansów ujawni, jakiego wzrostu gospodarczego i inflacji w przyszłym roku należy się spodziewać. Poznamy też wielkość przyszłorocznego deficytu budżetowego.

Na razie resort finansów milczy na ten temat, odwołując się do wcześniej przyjętych prognoz. Zgodnie z przyjętymi w czerwcu przez rząd założeniami do projektu budżetu na 2014 r., wzrost PKB sięgnie w przyszłym roku 2,5 proc., a inflacja średnioroczna wyniesie 2,4 proc. Zdaniem ekonomistów, z którymi rozmawiała PAP, prognozy MF są niemal zgodne z przewidywaniami rynku.

Czytaj więcej w Money.pl
Międzynarodowa instytucja mocno tnie prognozy dla Polski Szacunki dotyczące wzrostu PKB, OECD obniżyła aż o blisko połowę.
Kolejne cięcie prognoz dla Polski. W dół o... Wysycha źródło z unijnymi pieniędzmi. Nie ma innego wyjścia. Czeka nas hamowanie.
Polska gospodarka wychodzi z kryzysu? Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane o polskim PKB.
Tagi: wzrost pkb w polsce, boni, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz