Notowania

mateusz szczurek
28.05.2014 21:45

Wzrost PKB w Polsce. Szczurek bardziej optymistyczny

Wyniki polskiej gospodarki po pierwszym kwartale pozwalają bardziej optymistycznie patrzeć na wzrost w tym roku, niż przewiduje to rządowa prognoza - powiedział minister finansów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Finansów)

Wyniki polskiej gospodarki po pierwszym kwartale pozwalają bardziej optymistycznie patrzeć na wzrost PKB w tym roku, niż przewiduje to rządowa prognoza w wysokości 3,3 proc. - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek.

Pytany o perspektywy rozwoju polskiej gospodarki Szczurek powiedział, że oficjalna prognoza rządu na ten rok przewiduje 3,3 proc. PKB. _ Patrząc na wyniki pierwszego kwartału (PKB wzrósł o 3,3 proc. rdr - PAP) można być bardziej optymistycznym. A pamiętajmy, że już w pierwszym kwartale mieliśmy do czynienia z negatywnym wpływem eksportu, spadkiem eksportu do Rosji i na Ukrainę. Ten spadek był bardzo widoczny, chociaż nie aż tak drastyczny, jak w 2009 r. _ - powiedział minister w TVN 24.

Szczurek zaznaczył, że PKB po oczyszczeniu z czynników sezonowych wzrósł w pierwszym kw. 2014 r. o 3,5 proc. _ Przedłużenie tych tendencji, które widzieliśmy dotychczas daje nawet wynik lepszy niż 3,5 proc., ale ostrożność - w tak niepewnym otoczeniu zewnętrznym przy nierównym ożywieniu gospodarczym w UE - nakazuje jednak pilnowanie tych prognoz i utrzymywanie ich na trochę niższym poziomie _ - dodał.

Pytany, czy kryzys za wschodnią granicą będzie miał negatywny wpływ na polską gospodarkę powiedział, że _ licząc mechanicznie _ spadek eksportu do Rosji i na Ukrainę przekłada się na niższy wzrost PKB o 0,4-0,5 pkt proc. _ Na szczęście ten negatywny efekt, który jest widoczny (...), jest w pełni kompensowany wewnątrz kraju i na Zachodzie (Europy - PAP) _ - powiedział minister.

Minister był też pytany o obniżenie stawek VAT. Powiedział, że jeśli wszystko potoczy się zgodnie ze scenariuszem zapisanym w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2014-2017, a w 2016 r. z Polski zostanie zdjęta procedura nadmiernego deficytu, to w 2017 r. zostanie obniżony VAT z 23 proc. do 22 proc. i 8 proc. do 7 proc. _ Jeśli to uda się zrobić wcześniej, to wtedy możemy dyskutować o wcześniejszej obniżce _ - powiedział Szczurek. Podstawowa stawka wzrosła do obecnego poziomu w 2011 r. i od tamtej pory stawki VAT wynoszą 5 proc., 8 proc. i 23 proc.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: mateusz szczurek, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz