Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wzrost płac równy wzrostowi cen

0
Podziel się:

Pensje Polaków w lutym były o 2,9 procent wyższe w porównaniu do ubiegłego roku.

Wzrost płac równy wzrostowi cen
(skynesher/iStockphoto)

aktualizacja 14.45

Pensje Polaków w lutym były o 2,9 procent wyższe w porównaniu do ubiegłego roku. Spadło jednak zatrudnienie. W porównaniu do stycznia liczba miejsc pracy zmniejszyła się o 0,2 procent - podał Główny Urząd Statystyczny

Zdaniem analityków przeciętne wynagrodzenie w ubiegłym miesiącu wyniosło 3288,29 złotych brutto. Było o 1,8 procent wyższe w porównaniu do stycznia i o 2,9 procent wyższe w stosunku do lutego ubiegłego roku. Spada jednak zatrudnienie w firmach. W porównaniu do stycznia liczba miejsc pracy zmniejszyła się o 0,2 procent, a w porównaniu do lutego ubiegłego roku o 1,1 procent i wyniosło 5293,1 tys. osób.

- _ Dane należy interpretować dość pozytywnie _ - uważa Krzysztof Wołowicz, analityk makroekonomiczny banku BPS. - _ W lutym zatrudnienie spadło o około osiem tysięcy osób, a wystarczy przypomnieć, że w tym samym miesiącu ubiegłego roku spadek przekroczył dwadzieścia tysięcy osób _ - podkreśla ekonomista.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że wzrost pensji w porównaniu do ubiegłego roku wyniósł dokładnie tyle samo co podany wczoraj wskaźnik inflacji w lutym.

Inflacja w lutym w porównaniu z tym samym czasem roku poprzedniego wzrosła o 2,9 procent. W styczniu wskaźnik ten był wyższy o 0,6 procent.

Źródło: Money.pl na podstawie danych GUS.

Trzeba jednak pamiętać, że ceny rosły dla wszystkich, a statystyczny wzrost wynagrodzeń nie oznacza, że podwyżkę dostał każdy pracujący. Wręcz przeciwnie. Z jesiennego badania *Money.pl *wynikało, że mediana płac Polaków wynosi 2550 złotych. Czyli na przestrzeni 12 miesięcy poprzedzających badanie przeciętna płaca w skali kraju wzrosła najwyżej o 50 złotych, a większość Polaków o podwyżkach może jedynie pomarzyć.

Wicepremier Pawlak spodziewa się spadku inflacji

Minister gospodarki Waldemar Pawlak spodziewa się w kolejnych miesiącach spadku inflacji. W jego opinii może na to wpływać między innymi na umocnienie złotego.

W opinii Waldemara Pawlaka na koniec roku inflacja w Polsce powinna się ukształtować na poziomie zbliżonym do celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego, który wynosi 2,5 procent plus minus 1 punkt procentowy.

Czytaj w Money.pl
*Płaca minimalna wyższa o 240 złotych? * Gdyby minimalna płaca stanowiła połowę przeciętnego wynagrodzenia wyniosłaby 1556 złotych a nie jak obecnie1317 złotych.
*Szukasz pracy? Najlepiej przez internet * W ubiegłym roku firmy w internecie najczęściej szukały sprzedawców. Internauci - pracy w budownictwie.
*Kryzys uderzył w finansistów i księgowych * Przedsiębiorstwa płacą pracownikom tych działów wyraźnie mniej niż przed rokiem.
*Inwestycja w pracownika daje 71 proc. zysku * Z każdej złotówki zainwestowanej w pracownika polski pracodawca otrzymuje z powrotem średnio 1,71 zł.

*Historia bezrobocia: pracę traciło nawet 9 tysięcy osób dziennie * Co trzeci Polak nie ma wątpliwości. To bezrobocie i trudności ze znalezieniem pracy są najbardziej negatywnym skutkiem zmian ustrojowych sprzed 20 lat.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)