Notowania

ukraina
26.09.2014 06:08

Wzrost w handlu z UE. Ukraina chwali się wynikami

Wbrew rozpowszechnionej na Ukrainie opinii, producenci byli przygotowani do eksportu na Zachód.

Podziel się
Dodaj komentarz
(industrieblick - Fotolia.com)

Obowiązujące od wiosny zniesienie ceł na ukraińskie towary importowane do Unii Europejskiej przyniosło znaczne korzyści Ukraińcom. Dane dotyczące wzrostu eksportu na Zachód opublikowała unijna ambasada w Kijowie.

W maju i w czerwcu wartość eksportu do państw Unii Europejskiej była o jedną czwartą wyższa niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Oznacza to, że wbrew rozpowszechnionej na Ukrainie opinii, producenci byli przygotowani do eksportu na Zachód.

Dotyczy to głównie produktów spożywczych i rolniczych. Ukraińskie towary trafiały głównie na Łotwę, do Belgii, Wielkiej Brytanii i na Litwę. Jednocześnie o jedną czwartą spadła wartość eksportu do Rosji.

Na zniesieniu ceł, według unijnej ambasady w Kijowie, skorzystali także eksporterzy metalu i stali, a także maszyn. Ich zakłady są jednak skoncentrowane głównie na wschodzie kraju, dlatego nowe statystyki mogą przynieść zupełnie inne dane.

Według poprzednich ukraińskich władz, to właśnie oni mieli być nie gotowi do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską i sprzedaży swoich towarów na Zachodzie.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia na nowo koncentruje się na gospodarce - _ Europa na nowo odkrywa potrzebę koncentrowania się na konkurencyjności gospodarczej i przemysłowej _ - mówi komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości Ferdinando Nelli Feroci.
Historyczna chwila dla Ukrainy. Podpisano ważne porozumienie Sceptycy krytykują jednak odłożenie wejścia w życie jednej z najważniejszych części umowy.
Kijów hamuje na drodze do Unii. Skuteczny szantaż Rosji? Część ekonomiczna umowy stowarzyszeniowej, zostaje odłożona aż do 2016 roku. Na wschodzie Ukrainy walki się nasilają.
Ukraina w NATO? Będzie wytrwale "pukać" Arsenij Jaceniuk podkreślił w czasie posiedzenia Jałtańskiej Strategii Europejskiej, że osiągnięte wczoraj w Brukseli porozumienie jest korzystne dla Ukrainy.
Tagi: ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz