Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

XXIII Forum Ekonomiczne w Krynicy. Jak będzie wyglądać Europa za kilka lat?

0
Podziel się:

Przez trzy dni czołowe postaci sceny politycznej i biznesowej będą debatować nad przyszłością Europy w obliczu największego kryzysu ostatnich lat. Nie zabraknie tam też dziennikarzy Money.pl.

XXIII Forum Ekonomiczne w Krynicy. Jak będzie wyglądać Europa za kilka lat?
(autor: PAP/Grzegorz Momot)

Po raz 23 na Forum Ekonomicznym w Krynicy spotykają się najważniejsze postaci świata polityki i biznesu z Europy Środkowo-Wschodniej. Polskę będą reprezentować m.in. premier Donald Tusk z szefami najważniejszych resortów. Nie zabraknie też przedstawicieli takich firm jak KGHM, PGE czy PLL LOT. Eksperci odpowiedzą na pytania o bezpieczeństwo międzynarodowe, czy NATO wymaga reform, oraz o efektywność systemów podatkowych w różnych krajach i ich wpływ na rozwój gospodarczy. Poznamy też plany przyszłych prywatyzacji spółek skarbu państwa i kształt polskiego przemysłu za 10 lat. Odpowiedzi zbierać będą uczestniczący w forum dziennikarze Money.pl.

Podczas trzydniowej konferencji przeprowadzonych zostanie 150 paneli dyskusyjnych, sesji plenarnych i wydarzeń specjalnych poświęconych m.in. makroekonomii, polityce międzynarodowej, energetyce, innowacjom czy ochronie zdrowia. Wśród zaproszonych gości będą między innymi: premier Donald Tusk i szef największej partii opozycyjnej Jarosław Kaczyński. Oprócz tego na forum będzie można spotkać takich polityków jak Jan Krzysztof Bielecki, Przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze, Paweł Taborski, wiceminister Skarbu Państwa i Janusz Piechociński wicepremier i minister gospodarki. Wśród przedstawicieli świata biznesu znajdą się: Jakub Karnowski, prezes PKP SA, Krzysztof Kilian, prezes PGE, Sebastian Mikosz, prezes PLL LOT, Maciej Witucki, prezes Orange Polska czy Dorota Włoch, wiceprezes KGHM.

Europa stanęła w obliczu konieczności budowy nowego ładu międzynarodowego. Obecny kryzys gospodarczy nie jest pierwszym, który objął swoim zasięgiem kilka kontynentów i stał się zagrożeniem globalnej stabilności finansowej. Globalnie rysują się dwa możliwe scenariusze przemian. Albo świat będzie się jednoczył coraz ściślejszymi więzami gospodarczymi i współpracą gospodarczą albo dojdzie do rywalizacji w postaci wojen walutowych czy walki o przepływy kapitałowe. Nie mamy jeszcze pewności, który z tych scenariuszy jest bardziej prawdopodobny, ale jasne staje się, że wiele niepodważalnych wcześniej zasad już uległo przewartościowaniu. Nowa architektura gospodarcza i polityczna zaczęła się już kształtować, ale jej prawdziwe zręby będziemy mogli zobaczyć dopiero pod koniec dekady.

Podczas tegorocznego forum ważne będą także tematy, aktualne dla Europy Środkowo-Wschodniej, czyli kwestie przyjęcia Euro, skracania gospodarczego dystansu wobec państw _ Starej Unii _, podpisania Umowy Stowarzyszeniowej z krajami Partnerstwa Wschodniego, wypracowania nowego modelu współpracy Unii Europejskiej z Rosją i Chinami czy źródeł finansowania kluczowych projektów infrastrukturalnych.

Jak istotne miejsce debaty o Europie Środkowo-Wschodniej zajmuje forum, świadczy to, że w ostatnich latach w obradach uczestniczyli prezydenci i premierzy wszystkich państw regionu, a także najważniejsi politycy zachodni jak Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

XXII Forum Ekonomiczne w Krynicy. Zobacz, jak to wyglądało w zeszłym roku

  • fot: PAP/Grzegorz Momot
  • fot: PAP/Grzegorz Momot
  • fot: PAP/Grzegorz Momot
  • fot: PAP/Grzegorz Momot [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/forum-w-krynicy-zobacz-kto-przyjechal-g469994.html)

To tu w latach 90. dyskutowano o transformacji ustrojowej, wspólnej drodze do Unii Europejskiej i NATO, a po 2004 roku o miejscu Europy Środkowej we Wspólnocie i możliwościach dalszego rozszerzenia. Jak mówił w 2012 roku Ivo Josipović prezydent wchodzącej do Wspólnoty Chorwacji, spotkanie takie jak w Krynicy, to ważne wydarzenie i ważny głos dla przywódców państw, ale także i Unii Europejskiej, w sytuacji, kiedy stajemy oko w oko z kryzysem, jaki dotyka nasz świat. Tematyka środkowoeuropejska w tym roku zapowiada się szczególnie interesująco pod kątem konfrontacji stanowisk krajów bałtyckich, wprowadzających euro i państw takich jak Węgry, Czechy, czy Polska, w których elity polityczne są w sprawie wspólnej waluty bardzo ostrożne.

Tradycyjnie ważnym wydarzeniem pierwszego dnia konferencji, obok sesji plenarnej otwierającej obrady, jest prezentacja listy Europa 500. Jest to zestawienie największych firm w regionie Europy Środkowo-Wschodniej przygotowane przez Delloite. Dużym zainteresowaniem cieszą się także raporty gospodarcze prezentowane PWC, KPMG i EY.

Czytaj więcej w Money.pl
Już niedługo startuje "Polskie Davos" Na corocznym spotkaniu świata polityków i biznesu z Europy Środkowo-Wschodniej pojawi się między innymi Donald Tusk.
Adam Hofman zdradza plany prezesa PiS Jesienna ofensywa PiS już we wrześniu. Na forum gospodarczym w Krynicy Zdroju partia i jej prezes mają przedstawić założenia programu gospodarczego.
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)