Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Z kim poleci LOT?

0
Podziel się:

Ministerstwo Skarbu Państwa w tym lub przyszłym tygodniu zdecyduje, do którego aliansu lotniczego wprowadzić Polskie Linie Lotnicze LOT - poinformował w poniedziałek dziennikarzy minister skarbu Wiesław Kaczmarek

bEUkMlZx

.

'Przewiduję, że decyzja w sprawie wyboru aliansu dla LOT powinna nastąpić w tym lub przyszłym tygodniu' - powiedział Kaczmarek.

Wyjaśnił, że decyzja, czy LOT zostanie przyjęty do jednego z sojuszy lotniczych, zostanie podjęta przez kierujących aliansem. Resort skarbu skieruje pisemną prośbę o włączenie polskiego przewoźnika do aliansu.

bEUkMlZz

'To nie my wybieramy alians, my zwracamy się z prośbą o przyjęcie' - powiedział Kaczmarek.

Po bankructwie Swissair Group, firmy, która była inwestorem strategicznym LOT, polski przewoźnik otrzymał propozycje przystąpienia do dwóch aliansów lotniczych: Star Alliance (kierowany przez Lufthansę)
i OneWorld (kierowany przez British Airways).

Pod koniec 2001 roku resort skarbu poinformował, że Lufthansa jest zainteresowana przyłączeniem Polskich Linii Lotniczych LOT do grupy Star Alliance.

Taką propozycję złożył ministrowi skarbu Wiesławowi Kaczmarkowi Jurgen Weber, prezes Deutche Lufthansa AG, linii lotniczych kierujących Star Alliance.

bEUkMlZF

Z kolei, w połowie stycznia zainteresowanie zacieśnieniem współpracy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT i włączeniem ich do aliansu OneWorld wyraziły linie Britsh Airways.

W listopadzie 1999 roku Szwajcarzy stali się inwestorem strategicznym PLL LOT. Objęcie 37,6 proc. akcji narodowego przewoźnika kosztowało ich prawie 184 mln USD.

Po podwyższeniu kapitału spółki, w listopadzie 2001 roku, w którym nie uczestniczyła bankrutująca Swissair Group, udział Skarbu Państwa wzrósł do 67,96 proc., a Swissair Group spadł do 25,1 proc. Pakiet akcji pracowniczych zmniejszył się do 6,94 proc.

PLL LOT SA zanotowały w 2001 roku stratę netto w wysokości 639,1 mln zł wobec 28,2 mln zł zysku netto w 2000 roku. Ze wstępnych wyników podanych w miniony wtorek przez spółkę wynika, że w 2001 roku przychody ze sprzedaży wyniosły 2 mld 423,5 mln zł, podczas gdy w 2000 roku było to 2 mld 434,2 mln zł.

bEUkMlZG

Spółka w 2001 roku przewiozła ponad 3,2 mln pasażerów, o 15 proc. więcej niż w 2000 roku, kiedy z usług LOT skorzystało prawie 2,8 mln pasażerów.

bEUkMmaa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)