Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Z kim poleci LOT? - odpowiedź w czwartek

0
Podziel się:

W czwartek Polskie Linie Lotnicze LOT poinformują o 'podpisaniu porozumienia z partnerem strategicznym' - podała spółka w środowym komunikacie. Prawdopodobnie przewoźnik ujawni, do którego z lotniczych sojuszy zostanie włączony

bFdUmsZN

.

Prośbę o przyjęcie LOT-u do jednego z aliansów wystosował minister skarbu, gdyż Skarb Państwa kontroluje prawie 68 proc. akcji LOT. Resort nie chciał poinformować w środę, z którym aliansem zostanie powiązany LOT.

Po bankructwie Swissair Group, firmy, która była inwestorem strategicznym LOT, upadł kierowany przez Szwajcarów alians lotniczy Qualiflyer.

bFdUmsZP

Zainteresowanie włączeniem LOT do kierowanych przez siebie sojuszy wyraziły Lufthansa (przewodząca Star Alliance) i British Airways (stojący na czele sojuszu OneWorld).

Resort skarbu informował, że Luftahansa już pod koniec 2001 roku wyraziła zainteresowanie przyłączeniem Polskich Linii Lotniczych LOT do grupy Star Alliance.

Z kolei w połowie stycznia zainteresowanie zacieśnieniem współpracy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT i włączeniem ich do aliansu OneWorld wyraziły linie British Airways.

Szwajcarzy zostali strategicznym inwestorem LOT-u w listopadzie 1999 roku. Objęcie 37,6 proc. akcji polskiego przewoźnika kosztowało ich prawie 184 mln USD.

bFdUmsZV

W podwyższeniu kapitału spółki, do którego doszło w listopadzie 2001 roku, bankrutująca Swissair Group nie uczestniczyła. Udział Skarbu Państwa wzrósł wtedy do 67,96 proc., a Swissair Group spadł do 25,1 proc. Pakiet akcji pracowniczych zmniejszył się do 6,94 proc.

PLL LOT SA zanotowały w 2001 roku stratę netto w wysokości 639,1 mln zł wobec 28,2 mln zł zysku netto w 2000 roku. Prezes LOT Jan Litwiński powiedział PAP w połowie marca, że spodziewa się dodatniego wyniku finansowego w tym roku.

Spółka w 2001 roku przewiozła ponad 3,2 mln pasażerów, o 15 proc. więcej niż w 2000 roku, kiedy z usług LOT-u skorzystało prawie 2,8 mln osób.

bFdUmtaq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)