Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Z koniunkturą lepiej, ale nastroje złe

0
Podziel się:

Przedsiębiorstwa spodziewają się spadku produkcji, zamówień i zatrudnienia.

Z koniunkturą lepiej, ale nastroje złe
(Dmitry Rostovtsev/Dreamstime)
bEJBLVpN

Koniunktura w przemyśle przetwórczym poprawia się trzeci miesiąc z rzędu. Wskaźnik koniunktury w kwietniu zwiększył swoją wartość w stosunku do marca o 7,4 pkt. W skali roku miał miejsce wzrost wartości wskaźnika o ponad 4 pkt - wynika z raportu Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

Mimo to przewidywania na najbliższą przyszłość, dotyczące zarówno sytuacji w branży, jak i całej gospodarce są pesymistyczne, dodają eksperci.

_ Przedsiębiorstwa informują o znacznym wzroście produkcji oraz portfela zamówień, tak krajowych, jak i eksportowych. Rośnie zatrudnienie, poprawia się także sytuacja finansowa przedsiębiorstw _ - napisano w komentarzu do badań. _ Utrzymywanie się tych nastrojów może spowolnić tempo dalszej poprawy koniunktury _ - dodano.

bEJBLVpP

Z badań IRG SGH wynika, że w kwietniu wartości wskaźników koniunktury zwiększyły się we wszystkich analizowanych przekrojach: własnościowym, regionalnym i wielkości przedsiębiorstwa.

_ W stosunku do badania ze stycznia zmniejszyła się uciążliwość głównych barier działalności gospodarczej: popytowej, podatkowej i prawnej. Narastają natomiast trudności z utrzymaniem płynności finansowej, znalezieniem wykwalifikowanej siły roboczej oraz surowców i materiałów. W ciągu ostatnich 6 miesięcy zwiększyły się wydatki inwestycyjne przedsiębiorstw na maszyny, urządzenia produkcyjne i środki transportu _ - komentują badania eksperci instytutu.

_ Do głównych barier, ograniczających aktywność inwestycyjną przedsiębiorstwa zaliczają niezmiennie niewystarczający zysk, niedostateczny popyt i obawę przed zadłużeniem _ - dodano.

Badania przeprowadzone przez IRG SGH pokazują, że przewidywania na najbliższą przyszłość są pesymistycznie.

bEJBLVpV

_ Przedsiębiorstwa spodziewają się spadku produkcji, zamówień i zatrudnienia. Nie oczekują także poprawy ogólnej sytuacji gospodarczej. Z większym pesymizmem patrzą w przyszłość przedsiębiorstwa prywatne. Ten pesymizm nie jest zgodny z dotychczasowym rytmem zmian sezonowych _ - napisano.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/118/t80758.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/niemiecka;lokomotywa;nabiera;rozpedu,6,0,819462.html) Niemiecka lokomotywa nabiera rozpędu Widać wyraźne efekty ożywienia gospodarki. Bezrobocie wyraźnie spada.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t138154.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/ekonomisci;ocenili;rostowskiego;minister;na;troje;z;plusem,209,0,818129.html) Ekonomiści ocenili Rostowskiego: Minister na tróję z plusem Najsłabszą notę szef resortu finansów dostał za zmiany w OFE. Najlepiej radził sobie z kryzysem.
bEJBLVqq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)