Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Z polskich fabryk wyjedzie więcej aut

0
Podziel się:

W 2011 roku wyprodukują ponad 900 tysięcy samochodów, jednak wciąż daleko nam do Czechów.

Z polskich fabryk wyjedzie więcej aut
(materiały prasowe Fiat)

W 2011 r. w Polsce zostanie wyprodukowanych około 897 tys.- 904 tys. samochodów osobowych i dostawczych. To o 4,1-4,9 proc. (35,3-42,3 tys. sztuk) więcej niż w 2010 r. - przewiduje portal AutomotiveSuppliers.pl monitorujący rynek motoryzacyjny.

Portal podkreśla jednak, że nawet jeśli prognozy się sprawdzą, to do najlepszego wyniku z 2008 r., kiedy z taśm produkcyjnych w Polsce zjechało 931 tys. aut, sporo zabraknie.

_ - Wtedy działały jednak cztery zakłady produkcyjne _ - przypomniał ekspert rynku motoryzacyjnego z AutomotiveSuppliers.pl Rafał Orłowski.

Ponadto autorzy badania wskazali, że produkcja samochodów w Polsce nadal nie doścignie tej u naszych południowych sąsiadów. Z danych portalu, który powołał się na stowarzyszenie motoryzacyjne AIA, w tym roku czeskie fabryki opuści około 1,04 mln samochodów osobowych i dostawczych.

Autorzy badania wskazali, że tyski Fiat Auto Poland (FAP), który jest największym producentem pojazdów w Polsce, był w 2009 r. jednym z beneficjentów europejskich programów dopłat do samochodów, które preferowały małe i relatywnie tanie pojazdy.

_ - W 2009 r. FAP upuściła rekordowa liczba - niemal 606 tys. aut. Rok później wielkość produkcji obniżyła się do 533 tys. sztuk. W tym roku tyski zakład powinien zanotować minimalny wzrost. W całym 2011 r. z linii montażowych zakładów Fiata zjedzie 535-538 tys. aut _ - przewiduje Orłowski. Poza modelami Fiat Panda, _ 500 _, Ford Ka i Abarth 500, od kilku dni zakład wytwarza seryjnie model Lancia Ypsilon.

Z prognoz portalu wynika, że wyższą dynamikę sprzedaży odnotuje w tym roku General Motors Manufacturing Poland (GMMP), produkujący Ople Astry. _ Uruchomienie w trzecim kwartale 2009 r. montażu modelu Astra IV hatchback, pozwoliło fabryce GMMP zwiększyć produkcję z 96,4 tys. do 158,7 tys. aut rok później _ - przypomniał Orłowski.

Dodał, że od końca kwietnia br. wprowadzono w gliwickiej fabryce dodatkowe ośmiogodzinne zmiany. _ Do lipca ma być ich w sumie osiem _. Na połowę października zaplanowano w GMMP uruchomienie seryjnej produkcji trzydrzwiowej wersji Astry IV. _ Rosnący popyt na wytwarzane auta pozwoli zwiększyć tegoroczną produkcję w zakładzie w Gliwicach o około 2 tys. aut do poziomu powyżej 178 tys. samochodów. Wynik ten oznacza wzrost o około 12 proc., czyli 19-21 tys. pojazdów _ - powiedział Orłowski.

Także poznańska fabryka niemieckiego Volkswagena, największego producenta aut w Europie, odnotowuje wzrosty. W 2009 r. z linii montażowych tego zakładu zjechało ponad 138 tys. pojazdów a rok później o 11 tys. więcej. _ W bieżącym roku produkcja Volkswagen Poznań powinna osiągnąć poziom 176-178 tys. samochodów, o około 18 proc. więcej niż w 2010 r. _ - prognozuje Orłowski.

AutomotiveSuppliers.pl zaznaczył, że do tegorocznego wyniku produkcji aut w Polsce należy dodać auta wyprodukowane przez żerańską Fabrykę Samochodów Osobowych (FSO) - do niedawna czwartego zakładu produkującego auta w Polsce. _ W okresie dwóch pierwszych miesięcy br. w FSO zostało wyprodukowanych niemal 8 tys. aut, zanim z końcem lutego warszawski zakład nie zawiesił montażu pojazdów _ - poinformował AutomotiveSuppliers.pl.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t83185.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/spada;sprzedaz;aut;omijamy;salony,78,0,824142.html) Spada sprzedaż aut, omijamy salony Do końca kwietnia w Polsce zarejestrowano 90,5 tys. nowych samochodów osobowych. To o blisko 6 proc. mniej niż przed rokiem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/127/t134271.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/zalamanie;sprzedazy;aut;sprawdz;czy;wlasnie;teraz;warto;je;kupic,165,0,787877.html) Załamanie sprzedaży aut. Sprawdź czy właśnie teraz warto je kupić W porównaniu z końcem 2010 r. sprzedaż spadła o połowę. Możemy liczyć na rabaty.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)