Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wizy do polski
15.09.2007 04:49

Za drogie wizy do Polski

Po przystąpieniu Polski do umowy z Schengen, Białorusinów i Ukraińców nie będzie stać na wizy do naszego kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Dariusz Delmanowicz)

Po przystąpieniu Polski do umowy z Schengen, Białorusinów i Ukraińców nie będzie stać na wizy do naszego kraju. Jak pisze "Dziennik" wiza do Polski będzie kosztowała obywatela Białorusi 60 euro, co jest równowartością jego miesięcznej pensji.

Data przystąpienia Polski do umowy wyznaczona jest na 1 grudnia.
Traktat z Schengen zapewnia Polakom możliwość przekraczania granic 24-rech państw-sygnatariuszy dokumentu nawet bez pokazywania dowodu tożsamości.

Warunkiem przystąpienia do tej grupy było jednak wprowadzenie przez Polskę obostrzeń wizowych dla przyjezdnych ze Wschodu - wschodnia granica Polski będzie bowiem kresem wspólnego obszaru. Wydana w naszym kraju wiza będzie uprawniała do podróżowania po całej Unii Europejskiej, poza Wielka Brytanią i Irlandią.

_ Bruksela narzuciła przyjezdnym z państw WNP cały szereg restrykcji. Najpoważniejszą z nich jest obowiązek posiadania 100 złotych na każdy dzień pobytu. Choć zasada ta jest w mocy już teraz, polscy konsulowie nie egzekwują jej. _

Jednak po 1 grudnia taka poblażliwość będzie dla nas zbyt kosztowna, gdyż jeśli w którymś z krajów Unii zostanie zatrzymany cudzoziemiec, który nie spełnia wymogów wizowych Brukseli, za jego deportację zapłacą polscy podatnicy.

Już wkrótce na przykład Ukrainka, która przyjedzie do Polski, aby pracować przy sprzątaniu mieszkań, będzie musiała na 3-miesięczny pobyt dysponować kwota prawie 10-ciu tysiący złotych. Jacek Junosza-Kisielewski z działu konsularnego MSZ mówi otwarcie, że jego resort spodziewa się istotnego spadku liczby przyjezdnych.

Tagi: wizy do polski, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz