Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pobór opłat
31.07.2013 11:52

Za jazdę po Białorusi zapłacisz haracz

Elektroniczny system pobierania opłat ma objąć łącznie 815 kilometrów dróg.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lech Gawuc/Reporter)

Elektroniczny system ściągania opłat za przejazd płatnymi drogami na Białorusi wchodzi dziś w życie. Obejmie między innymi autostradę M-6/E 28 od polskiej granicy w Bruzgach przez Grodno do Mińska.

Opłaty za przejazd będą pobierane automatycznie przy pomocy urządzenia umożliwiającego przejazd przez punkty opłat bez zatrzymania, z maksymalną prędkością dozwoloną na danej trasie i bez zmiany pasa. Urządzenie takie kierowca otrzymuje po zarejestrowaniu się w systemie BelToll.

Aby zarejestrować się w systemie, należy zgłosić się do punktu obsługi klienta - w centrach obwodowych, na niektórych stacjach benzynowych oraz na granicy - lub do biura emitenta karty paliwowej. Po podpisaniu umowy kierowca otrzymuje zaprogramowane urządzenie. Z urządzenia nie będzie można korzystać w innych pojazdach, nawet jeśli należą do jednej firmy.

Korzystający z systemu kierowcy mogą rozliczać się gotówką lub kartami paliwowymi kilku emitentów, w tym E100, Eurowag i Berlio. W przyszłości planuje się poszerzenie tej listy.

Kierowcy otrzymują urządzenie po opłaceniu kaucji wynoszącej od 20 do 50 euro. Przy jego wydawaniu jest pobierana awansem pewna suma na opłaty. Kierowcy samochodów osobowych będą płacić 0,04 euro/km, ciężarówek i autobusów dwuosiowych o masie powyżej 3,5 ton - 0,08 euro/km, trzyosiowych o takiej masie - 0,10 euro/km, zaś o masie powyżej 3,5 ton i co najmniej 4 osiach - 0,12 euro/km.

Płatne ma być w sumie 815 km dróg. Na pierwszym etapie system będzie obowiązywać na całej długości autostrady M-1/E 30 Brześć-Mińsk-granica Rosji, a także na niektórych odcinkach tras M-3 z Mińska do Witebska, M-4 z Mińska do Mohylewa, M-5/E 271 z Mińska do Homla oraz M-6/E 28 z Mińska przez Grodno do polskiej granicy w Bruzgach.

_ - Poczynając od pierwszego sierpnia wszystkie środki transportu objęte obowiązkiem opłaty powinny być zarejestrowanie w systemie BelToll i wyposażone w urządzenie do ściągania opłat _ - oświadczył dyrektor ds. handlu międzynarodowego firmy Kapsch TrafficCom AG (operatora systemu) Michael Gschnitzer.

Z opłat będą zwolnione zarejestrowane na terytorium Unii Celnej Białorusi, Kazachstanu i Rosji pojazdy o masie do 3,5 ton, minibusy wiozące pasażerów, traktory, a także pojazdy służące zachowaniu bezpieczeństwa i porządku publicznego, przewożące pomoc humanitarną oraz karetki pogotowia.

Czytaj więcej w Money.pl
Ministrowie skazani z wstrzymanie inwestycji W orzeczeniu sąd wyjaśnił, że wydając decyzję blokującą budowę trasy A26, ministrowie przyczynili się do stworzenia zagrożenia dla jej użytkowników.
Budowa autostrady w cieniu korupcji. Wzięli... Zarzuty usłyszały dwie osoby przyjmujące łapówki na łączną sumę ponad 200 tys. zł oraz jedna wręczająca. Łapówki miały być wręczane w latach 2008 - 2009 w zamian za nadużycie udzielonych uprawnień.
Wybierz się nad morze drogowym zabytkiem Zaawansowaną budowę arterii, która miała połączyć Wybrzeże ze Śląskiem przerwał wybuch wojny, ale dokonania drogowców przetrwały.
Tagi: pobór opłat, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz